ארבע פרשיות

יוסף רזניק תגובות: 0

השבת הנוכחית ושלוש שבתות נוספות בחודש אדר, הן שבתות מיוחדות: בשבתות אלו קוראים בתורה בבית הכנסת, נוסף על פרשת השבוע, גם פרשייה קצרה נוספת הקשורה לתקופה זו של השנה. דין זה מכונה 'ארבע פרשיות'.

השבת הנוכחית נקראת שבת שקלים (למעשה מצרפים את שם הפרשייה לשם פרשת השבוע, ולכן השבת היא 'פרשת פקודי - שקלים' וכן בכל אחת מארבע הפרשיות). כשבית המקדש היה קיים, היה על כל יהודי ויהודי לתת מדי שנה לבית המקדש 'מחצית השקל' - מטבע עשוי כסף שמשקלו כעשרה גרם. בכסף זה היו קונים את הקרבנות הבאים בשם עם ישראל כולו ('קרבנות ציבור'). גביית מחצית השקל התחילה בראש חודש אדר, ולכן בשבת שלפני ר'ח אדר (ובשנה מעוברת - אדר ב') קוראים בתורה את הפרשייה המדברת על נתינת מחצית השקל. פרשייה קצרה זו (שמות ל', י'א-ט'ז) נקראת 'פרשת שקלים', ועל שמה נקראת השבת 'שבת שקלים'.

בימינו, שבהם בית המקדש חרֵב, נהוג לקיים בחודש אדר 'זכר למחצית השקל', ולתת את הכסף לצדקה; יש הנותנים חצי מהמטבע של אותה ארץ (אצלנו - חצי שקל), או שלושה חצאים כאלה, ויש הנותנים סכום השווה למחצית השקל העתיקה (כיום בערך 20 שקלים).

 

לא נשכח ולא נסלח...

פרשייה נוספת, שהשנה יקראו אותה בעוד שבועיים, בשבת פרשת צו, היא פרשת זכור, והשבת תיקרא, בהתאם, שבת זכור. ישנה מצווה מיוחדת בתורה לזכור ולא לשכוח את מעשיו של העם העמלקי שהתקיף את בני ישראל כשהם יצאו ממצרים. עמלק הוא אויב נצחי של עם ישראל, ואנו מצווים למחות אותו מעל פני האדמה. גם המן הרשע, שרצה להשמיד את עם ישראל, היה מזרע עמלק, ולכן בשבת שלפני פורים קוראים את 'פרשת זכור' (דברים כ'ה, י'ז-י'ט) המתחילה במילים 'זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק'.

לפי חלק מהדעות, חיוב שמיעת 'פרשת זכור' הוא מהתורה (בשונה מקריאת התורה הרגילה, שחיובה מדברי חכמים), ולכן בשבת זו חשוב במיוחד לשמוע את קריאת התורה בבית הכנסת. בגלל חשיבותה המיוחדת, ישנם בתי כנסת שבהם נוהגים לקרוא פרשייה זו כמה פעמים, במבטא ובניגון המיוחדים לכל אחת מהעדות.

 

פרה פרה...

השבת השלישית מארבע הפרשיות (שהשנה תחול בשבת פרשת שמיני) היא שבת פרה. לפי התורה, אדם שבא במגע עם מת הוא טמא, ואסור לו לבוא לבית המקדש. כדי להיטהר מטומאת המת יש לשחוט פרה אדומה, לשרוף אותה ולהזות על הטמא מן האפר. כיוון שבחג הפסח היה על כל עם ישראל לעלות לרגל לבית המקדש, קבעו לקרוא באחת השבתות שאחרי פורים את פרשת פרה (במדבר י'ט, א'-כ'ב) שבה מתואר תהליך הטהרה, כדי להזכיר לכל הטמאים שעליהם להיטהר מטומאתם לקראת חג הפסח.

 

סליחה, מה התאריך?

השבת הרביעית והאחרונה היא שבת החודש, שבה - בוודאי כבר ניחשתם - קוראים את פרשת החודש (והשנה תחול בשבת פרשת תזריע). בזמן בית המקדש לא היה 'לוח שנה' קבוע; המועד המדויק של כל ראש חודש היה נקבע על ידי בית הדין, על פי תחילת הופעת הירח בכל חודש. קביעת החודש היא המצווה הראשונה שנצטווה בה עם ישראל, עוד לפני היציאה ממצרים.

לפי התורה, החודש הראשון הוא חודש ניסן, ולכן בשבת שלפני ראש חודש ניסן קוראים בתורה את הפרשה העוסקת בכך (שמות י'ב, א'-כ') ומתחילה במילים 'הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם... רִאשׁוֹן הוּא לָכֶם לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה'.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר