נבואה (ב)

יוסף רזניק תגובות: 0

האם יש דרך לדעת מיהו נביא אמת ומיהו נביא שקר? יכולת ההבחנה הזו היא אחד הדברים החשובים בעניין הנבואה, כי בלעדיה היה יכול לבוא כל נוכל או בעל דמיון ולומר: 'השם התגלה אלי ואמר שכל אחד מכם צריך להביא לי חמשת-אלפים שקל...' לכן כאשר בא אדם וטוען שהוא נביא, אין מאמינים לו סתם כך, אלא בודקים תחילה אם הוא ראוי לנבואה: האם הוא באמת חכם גדול בתורה, צדיק ובעל מעשים טובים, ודבֵק תמיד בהשם. מלבד זאת, עליו להביא הוכחות לנבואתו, וההוכחה היא שיגלה מראש מאורעות שעתידים להתרחש, והם אכן יתרחשו עד הפרט האחרון. רק לאחר שבודקים אותו כמה פעמים באופן זה, ודבריו מתקיימים תמיד, הוא נחשב כנביא אמת שחייבים לציית לדבריו.

דבר נוסף שיש לזכור הוא, שגם נביא אמת, כל סמכותו היא מכוח התורה. ולכן נביא שיאמר שצריך לבטל או לשנות באופן קבוע אפילו אחת ממצוות התורה, אסור לציית לו, שכן בתורה עצמה כתוב שהיא לא תשתנה לעולם. אמנם אם הוא אומר שיש לעבור על אחת המצוות באופן חד פעמי מסיבה כלשהי, יש לעשות כדבריו (מלבד באיסור עבודה זרה, שעליו אסור לעבור בשום מקרה).

מה מספר המשקפיים שלך?

האם יש נביאים 'גדולים' ונביאים 'קטנים'? מסתבר שכן. כמו בחוכמה או בעושר, גם בנבואה יש מדרגות-מדרגות, והמדרגה העליונה ביותר הייתה זו של משה רבנו. חכמים אמרו שההבדל בין ראייתם של שאר הנביאים לזו של משה רבנו, הוא כמו ההבדל בין אדם המנסה לראות דרך זכוכית עבה ועמומה, לאדם שמביט דרך זכוכית בהירה וצלולה. מלבד זאת, משה רבנו יכול היה להתנבא גם בהיותו ער, והיה יכול להתנבא בכל זמן שרצה, בשונה משאר הנביאים שהתנבאו רק בחלום ורק כאשר רצו בכך משמים.

לא מדובשך ולא מעוקצך

הנבואה היתה קיימת בעם ישראל עד תחילת ימי בית המקדש השני. באותן תקופות היה בעולם כוח רוחני גדול, שהתבטא מצד אחד בצורה חיובית של יכולת נבואה, ומצד שני בצורה שלילית של יצר חזק לעבודה זרה, כישוף וכדומה. כאשר החכמים ראו שהעם אינו מצליח לעמוד בניסיון ועובד עבודה זרה (שבעוון זה נחרב בית המקדש הראשון), החליטו להתפלל שהכוח הזה יינטל מן העולם. הקב'ה נענה לתפילתם, ובאמת עבודה זרה כמעט שאינה קיימת היום, אבל מאז אותה תקופה גם הנבואה פסקה, ואיננו יכולים יותר לקבל מסרים ישירים מה'.

באמת יש 'אחד שיודע'...

וכיום - האם יש עדיין נביאים או שהם נעלמו מן העולם? ובכן, גם לאחר שפסקה הנבואה מעם ישראל, נשארו קיימות מדרגות נמוכות יותר של ראייה רוחנית וידיעת נסתרות, המוגדרות 'רוח הקודש', 'בת קול', 'גילוי אליהו' וכדומה. המדרגות הללו קיימות במידה מסוימת אפילו בתקופתנו, וכולנו מכירים סיפורים על חכמי ישראל הגדולים שמכוח צדקותם וקדושתם יכלו לחולל מופתים ולדעת נסתרות (ומצד שני, גם בתקופתנו חשוב שלא ללכת שולל אחרי נוכלים ושרלטנים המתחזים ל'עושי נפלאות').

ועדיין, היעדרה של הנבואה בימינו מהווה חיסרון גדול בקשר עם הקב'ה, וזו אחת הסיבות שאנו מצפים לגאולה השלמה, שבה עתידה הנבואה להתחדש, ככתוב (יואל ג,א): 'וְהָיָה אַחֲרֵי כֵן אֶשְׁפּוֹךְ אֶת רוּחִי עַל כָּל בָּשָׂר, וְנִבְּאוּ בְּנֵיכֶם וּבְנוֹתֵיכֶם'.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר