דיני לשון הרע

יוסף רזניק תגובות: 0

בפרשת השבוע נאמר 'לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ', ומכך למדו חכמים את האיסור לדבר לשון הרע.

 

מה זה 'לשון הרע'?

'לשון הרע' הוא דיבור שלילי על אדם אחר. לדוגמה: 'שמעון הוא טיפש', 'יואב חושב רק על עצמו', 'ראיתי את אבי אוכל במסעדה לא כשרה', 'בחנות של גבי מוכרים סחורה גרועה במחיר יקר', 'בני עדה פלונית הם עצלנים' וכדומה.

גם דיבור שאינו שלילי, אך הוא עלול לגרום לנזק או לצער לאדם שמדברים עליו, נחשב לשון הרע. לדוגמה: 'חיים הפסיד את כל כספו במשבר הכלכלי' - משפט זה אינו אומר שום דבר רע על חיים עצמו, אך הוא עלול לגרום לכך שאנשים לא ירצו לעשות עמו עסקים.

 

למה, בעצם, אסור לדבר לשון הרע?

דיבורים רעים גורמים לנזקים חמורים מאוד. הם יכולים לפגוע באדם לא פחות (ולפעמים הרבה יותר) ממכות או מנזק כספי. הם גורמים לעלבון, שנאה וריחוק בין אנשים, והורסים את האהבה, האחווה והאחדות. חז'ל הפליגו מאוד בחומרת העבירה של לשון הרע, ואמרו שניצחון או חלילה הפסד של עם ישראל במלחמות, תלוי בעיקר במידת האהבה והאחדות שבעם ובהימנעות מלשון הרע.

 

מה, אפילו את האמת אסור לספר?

אכן, חשוב להדגיש שאיסור לשון הרע הוא גם כשהדברים הנאמרים הם אמיתיים. האם אנו היינו רוצים שיספרו על המגרעות שלנו, גם אם הן אמיתיות?! אמנם, ברור שאם דברי הגנאי הם שקריים האיסור הוא חמור עוד יותר, ונקרא 'הוצאת שם רע'.

 

האם מותר לספר לשון הרע בצחוק?

אסור לספר לשון הרע גם בצחוק, בדיוק כמו שאסור לירות באדם 'בצחוק'! כמו כן אסור לספר גם בדרך רמז, באופן שהשומעים יכולים להבין בעצמם במי או במה מדובר.

 

אז מה לעשות אם מישהו מספר לי לשון הרע?

צריך להשתדל לשנות נושא או להפסיק את השיחה. אם הדבר אינו אפשרי, צריך לפחות שלא להאמין לדברים המסופרים ולא לקבל אותם כאמת, שכן אסור להאמין ללשון הרע. אם הדברים נוגעים אלינו אישית (כגון שמספרים לנו שמישהו רוצה לפגוע בנו) - מותר לחשוש שאולי הדברים נכונים, ולהתנהג בהתאם.

 

האם יש מקרים שבהם מותר לדבר לשון הרע?

באופן עקרוני מותר לדבר דברים שליליים כאשר הכוונה היא לתועלת: אם למשל גד רוצה לעשות עסק עם רז, ודן יודע שרז אינו אדם ישר, מותר לו להזהיר את גד. כמו כן, מותר למורה לספר להורים על התנהגות לא טובה של בנם, כדי שידאגו לחנך אותו. אבל גם במקרים כאלה לא הכל מותר, וכדאי להתייעץ עם תלמיד חכם בכל מקרה לגופו.

 

להימנע מלשון הרע זה קשה!

נכון. פעמים רבות הלשון 'מתגלגלת', ואין זה קל לשלוט במה שאנו מוציאים מהפה, במיוחד כשאנו נמצאים בחֶברה שאינה נזהרת בכך. עצה אחת לעניין זה היא להתרחק מחבורות של אנשים שיושבים ומדברים על אנשים אחרים. עצה שניה היא להרגיל את עצמנו להסתכל ולדבר על דברים חיוביים - לספר על המעלות של האנשים שסביבנו. באופן כזה אנשים ירצו את קרבתנו, ונזכה כבר בעולם הזה לאיכות חיים מיוחדת במינה, כדברי הפסוק (תהלים לד, יג-יד): 'מִי הָאִישׁ הֶחָפֵץ חַיִּים... נְצֹר לְשׁוֹנְךָ מֵרָע'.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר