תפילה (א)

רבני שלום לעם תגובות: 0

כאשר הקדוש ברוך הוא שלח אותנו לעולם הזה, הוא העניק לנו מתנה גדולה ויקרה, שהיא הזכות לפנות אליו ולדבר איתו, בלי לקבוע תור מראש, בלי לעבור דרך עוזרים ומזכירים, ואפילו בלי לחכות על הקו. פשוט לדבר ישירות עם הקב'ה בכבודו ובעצמו. רובנו היינו מתרגשים מאוד אילו היינו מוזמנים לפגישה עם ראש הממשלה; אין ספק שהזכות לדבר עם מלך מלכי המלכים, שברא ומנהל אותנו ואת העולם כולו, היא גדולה לאין ערוך. הפנייה אל ה' בדיבור נקראת תפילה.

על מה אנחנו, הקטנים, יכולים לדבר עם הקב'ה?

הדיבור אל ה' מתחלק באופן כללי לשלושה חלקים: שבח - שבו אנו משבחים את ה' על גדולתו ועל טובו; בקשה - שבה אנו מבקשים מה' את כל צרכינו, והודאה - שבה אנו מודים לה' על כל החסדים והטובות שהוא גומל אתנו.

נכון הוא שלעומת גדולתו של ה', העניינים שמעסיקים אותנו הם קטנים ופעוטים מאוד. אבל דווקא משום שה' כל כך גדול, הוא יכול 'להתעניין' גם בדברים הקטנים ביותר ולא רק בדברים הגדולים והחשובים. ה' הוא אבינו, כמו שנאמר בתורה (דברים יד, א): 'בָּנִים אַתֶּם לַה' אֱ-לֹהֵיכֶם', ואב אוהב מתעניין בכל הפרטים של חיי בנו, גם בפרטים ה'קטנים'.

מה היחס בין התפילה האישית לבין התפילות הכתובות בסידור?

בימי קדם לא היה נוסח קבוע של תפילה, וכל אדם התפלל במילים משלו כאשר חש צורך בכך. בתנ'ך אנו מוצאים עשרות דוגמאות לתפילות כאלו. לאחר גלות בבל, בתחילת ימי בית שני ראו החכמים שאנשים רבים שנולדו בבבל אינם מדברים עברית כראוי, ואינם יודעים להביע את עצמם בצורה נאותה, ולכן קבעו סדר מסוים של תפילה שבמרכזו תפילת 'שמונה עשרה' (ובע'ה נרחיב בכך בפינות הבאות). אבל גם לאחר שישנו נוסח קבוע, הדבר אינו מבטל את האפשרות של כל אחד מאתנו לפנות אל הקב'ה בכל עת, בשפת אמו ובמילים משלו, כמובן בצורה מכובדת.

אבל ה' יודע מה אנחנו צריכים, לשם מה יש להתפלל? וחוץ מזה: האם ה' צריך את השבחים והתודות שלנו?

לשתי השאלות הללו יש תשובה אחת: התפילה אינה בשביל ה' אלא בשבילנו, ועצם הדיבור והקשר עם ה' הוא מתנה הרבה יותר גדולה מכל מה שאנחנו עשויים לקבל (וכל מי שהתפלל תפילה אמיתית אפילו פעם אחת בחייו, יודע זאת). לכן פעמים רבות, החיסרון בדבר מה והצורך בעזרה משמים נוצרו כדי שנתפלל, ולא להיפך. גם השבח וההודאה מחברים אותנו לה', כי הם מונעים מאתנו להיות כפויי טובה, ומזכירים לנו שהטוב ושפע הברכה שיש לנו אינם מובנים מאליהם, אלא מגיעים ממישהו, שהוא כמובן הקדוש ברוך הוא, והדבר הזה מקשר ומחבר אותנו לבורא עולם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר