השאלה שלא נשאלה

איתמר מאיר תגובות: 0

התרגשות רבה אפפה את עשרות הסטודנטים שישבו באוטובוס שעשה את דרכו לאוניברסיטת פרינסטון היוקרתית. לאחר מאמצים רבים הצליחה הנהלת האוניברסיטה שלהם לארגן להם ביקור אצל פרופסור אלברט איינשטיין, המדען הגאון, אבי תורת היחסות וחתן פרס נובל לפיסיקה.

כמה מהסטודנטים היו יהודים, והעובדה שגם פרופסור אלברט איינשטיין הוא יהודי כמותם מילאה אותם גאווה - למרות שביום-יום הם לא חשו זיקה מיוחדת ליהדות. מרבית הפרופסורים שלימדו אותם היו אתיאיסטים מוחלטים, והתייחסו בזלזול לאנשים דתיים ושומרי מצוות. המדענים מאמינים רק בדברים שהוכחו בניסויים מדעיים, ועניינים רוחניים ודתיים אינם מעניינים אותם.

'שמעתי שפרופסור איינשטיין מאמין באלוקים', אמר אחד הסטודנטים.

'לא יכול להיות', קבע ווילי, סטודנט יהודי נמרץ ומוכשר, שהיה אחד הבולטים בפקולטה. 'מדען פורץ דרך כמו פרופסור איינשטיין לא יכול להיות מאמין'.

לווילי היה סבא זקן, יהודי דתי שומר מצוות שעלה מפולין. אביו של ווילי כבר שקע בהוויה האמריקנית והתנתק מהדת, והוא עצמו, ווילי, כבר לא חש שום קשר עם מצוות היהדות. הוא אהב מאוד את סבו, אך היה רחוק מעולמו ולא היה מסוגל להבין כיצד הוא שומר באדיקות ובקפדנות על חוקים שנכתבו לפני אלפי שנים.

'גם אני התפלאתי כשאמרו לי את זה,' הסכים הסטודנט השני. 'הרי פרופסור איינשטיין הוא אדם חכם ונאור. אין לי ספק שהוא אתיאיסט.'

סוף סוף עצר האוטובוס בפתחה של האוניברסיטה המפוארת, והסטודנטים הנרגשים והדרוכים נכנסו ללשכתו של המדען המפורסם ביותר בעולם.

הסטודנטים הציגו שאלות מדעיות שונות, ופרופסור איינשטיין השיב עליהן תוך שכולם מרותקים לדבריו. ווילי המתין לתורו, ואז שאל: 'רציתי לשאול את כבודו שאלה פשוטה ביותר: הרי ידוע שמסביב לכדור הארץ מקיפה אותנו האטמוספרה. אך מה יש מעל לאטמוספרה?'

'מעל לאטמוספרה נמצאת הסטְרַטוֹספרה', השיב איינשטיין מיד.

'ומה יש מעל לסטרַטוספרה?' הוסיף הסטודנט לשאול.

'מעל לסטרַטוספרה נמצאת היוּנוֹסְפֵרה', השיב המדען.

'ומה יש מעל ליונוספרה?' התעקש הסטודנט.

פרופסור איינשטיין החריף והשנון הבין מיד לאן הסטודנט חותר, והשיב בחיוך להפתעת כל הנוכחים: 'שם, למעלה, מתחילה הדרך לבית הכנסת'.

'הדרך לבית הכנסת?' שאל הסטודנט בפליאה, 'מה יש בבית הכנסת?'

'בבית הכנסת נמצא את האלוקים', השיב המדען בחיוך, 'והוא אשר ברא את האטמוספרה, הסטרטוספרה, היונוספרה ואת כל העולם שאנו חיים בו'.

ההצהרה הזו של המדען הכתה את הסטודנטים בהלם מוחלט. אף אחד ממוריהם עד עתה לא התייחס לקיומו של האלוקים, והנה מגיע המדען הגדול בעולם ומצהיר ללא בושה על אמונתו בבורא עולם.

'אם יורשה לי לשאול,' שאל הסטודנט, 'כיצד הגעת למסקנה הזו שיש אלוקים - אתה שכל סודות היקום גלויים לפניך ושאין דבר שנסתר מהבנתך'.

'ככל שאני לומד יותר ומחכים יותר, אני מגלה כמה עדיין אינני יודע כלום וכמה גדולה היא חידת היקום', השיב איינשטיין. 'כשהייתי צעיר ופחות מלומד, חשבתי שאני מבין הכול, אך ככל שהתבגרתי והחכמתי והעמקתי; ככל שגיליתי עוד ועוד סודות של היקום, אני עומד נפעם ושואל את עצמי: מי קבע את כל החוקיות הנפלאה הזו שבטבע? מי סידר את אבני המשחק בצורה מדויקת וגאונית שכזו? האם כל זה קרה מעצמו? האם הכול התרחש במקרה? לאור מחקרַי המעמיקים אני יכול לקבוע בוודאות שלא ייתכן שהעולם נברא ללא השגחה עליונה ויד מכוונת'.

בדרך חזרה לאוניברסיטה, היו הסטודנטים נרגשים ומלאי רשמים. הם שוחחו ביניהם ושִחזרו את דבריו של פרופסור איינשטיין, כדי לזכור את החוויה העמוקה שעברה עליהם. רק ווילי ישב במושבו, שותק ומהורהר, והביט החוצה מחלון האוטובוס. כל חייו הוא חשב שסבא שלו עקשן, מיושן ומאמין במושגים שעבר עליהם הכלח, ועתה הוא מגלה שגם המדען הגדול והנערץ ביותר בעולם מצהיר שאלוקים ברא את העולם. זה ערער את כל עולמו. הוא לא הצליח להירגע.

'מה קורה לך ווילי?' ניגש אליו אחד מחבריו. 'למה מצב הרוח שלך מהורהר?'

ווילי הביט בחברו, והשיב למרות שלא היה משוכנע שהחבר יבין אותו. 'אומר לך מה מטריד אותי', אמר ווילי, 'עכשיו, כשאפילו איינשטיין מכיר בכך שיש אלוקים, אני מרגיש שזה מחייב אותי לחקור מה אלוקים מצפה מאיתנו, מדוע הוא ברא את העולם, ומה עלינו לעשות כדי להודות לו על כך. למעשה, החידוש הגדול שחוויתי בחדרו של איינשטיין היה ש...סבא שלי צודק'.

**********

בפרשת השבוע, פרשת מטות, אנו מצווים לשמור את מוצא פינו ולקיים כל נדר שאנו נודרים. יש פתגם עממי שאומר 'על דיבורים לא משלמים מכס', אבל התורה מלמדת אותנו שהדבר לא נכון כלל וכלל. לכל אמירה ודיבור של אדם יש משמעות רבה, וכשאדם אומר משהו, עליו לשאת באחריות לדבריו. כאשר אדם זוכה להבין ולהכיר שיש אלוקים והוא ברא את העולם, עליו לעשות את הצעד המתבקש הנוסף, ולשאול את עצמו: מדוע הקב'ה ברא את העולם? לאיזו תכלית? ומה זה מחייב אותי?

 לאמירה יש משמעות, ואם אנו אומרים ומכירים שהקב'ה ברא את העולם ומעניק לנו את כל הטוב והשפע, עלינו לעשות את רצונו ולעבדו בלבב שלם.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר