יש לי פתיל קצר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מה לעשות אם האחים שלי כל הזמן מרגיזים אותי? אבא שלי אומר שיש לי 'פתיל קצר', אבל בכל פעם מחדש האחים שלי מעצבנים אותי ויש בבית מריבות. מה לעשות וכיצד אפשר להתגבר על מידת הכעס?

אחת הדרכים להתגברות על מידת הכעס היא להבין ולהכיר שמכעס לא יוצא שום דבר טוב, והכעסן הוא אדם שגורם סבל מתמיד לעצמו ולסביבתו ומפסיד את כל עולמו.

אך יש לשים לב לנקודה נוספת: לעיתים קרובות, אדם שמרבה לריב ולהתרגז על בני משפחתו, הדבר נובע מתחושות פנימיות של מירמור, תסכול ולחץ שמקורן מחוץ לבית, ואת התחושות השליליות הללו הוא מוציא על בני המשפחה, כי עליהם הכי קל 'להוציא' את זה. ייתכן שאדם צובר כעסים או תסכולים בבית הספר, בעבודה או בחֶברה אבל שם הוא נזהר מלחולל מריבות כי הוא יודע שהוא יפסיד, ואת כל האנרגיה השלילית שהוא צובר הוא מוציא ב'מקום בטוח' כמו הבית, כי שם הרי לא יזרקו אותו ולא ישליכו אותו מכל המדרגות. וכך יוצא שהאחים בכלל לא אשמים, והם סובלים בגלל תסכולים ומצוקות שלא הם גרמו.

ולכן, כאשר אתה חש שיש לך 'פתיל קצר' כלפי בני המשפחה - אם אין סיבה אמיתית וספציפית לכעס מוצדק כלפיהם - עליך להבין שמקור הכעס הוא לא הם, אלא משהו אחר לחלוטין, שעליך להעמיק ולהתבונן כדי למצוא אותו. הבנה כזו היא מאירת עיניים, והיא יכולה להוביל אותך להתמודד ולהכיר בבעיות האמיתיות, וממילא לטפל בהן.

 

לאחרונה התחלתי להתחזק ביהדות וללכת לבית הכנסת, אבל דבר אחד מטריד אותי: התורה מושכת אותי, אבל למה לי לוותר על החיים היפים ולהחמיץ את כל הבילויים של החברים שלי. בורא עולם נתן לנו עולם כל כך יפה, אז למה לא ליהנות ממנו עד הסוף?

על מנת לחדד את התשובה, נתאר לעצמנו שמישהו בא לשכנע אותנו להשתמש בסמים מסוכנים. הוא אומר לנו שזו הנאה גדולה, ושאם לא נשתמש נפסיד את האפקט של החיים ושזה יכול להעיף אותנו לגבהים, ושאם ננסה רק פעם אחת, כל כך נהנה שלא נרצה להפסיק. הרי ברור שכל מי שעיניו בראשו לא ישמע לאותו אדם, כי אנו יודעים היטב שהסמים מספקים אולי הנאה קצרה לזמן מועט, אבל הם הורסים את החיים ומחריבים את כל העתיד שלנו.

כך הדבר גם בעניין התורה והמצוות. אתה כבר זכית להבין שדרך התורה היא הדרך הטובה והישרה, שתבנה את אישיותך ותקדם אותם הן בעולם הזה והן בעולם הבא. אתה הרי כבר החלטת שאתה רוצה חיים של סיפוק ושמחה, עם מסורת וערכים חיוביים, ולא חיים סתמיים של היגררות אחרי חומריות ותאוות הלב. הדבר הזה בהחלט דורש ממך ויתורים - בדיוק כפי שאדם מוכן לוותר על ההנאה שבשימוש בסמים כדי שלא להרוס את עתידו. דע לך שהליכה בדרך התורה תספק לך חוויה רוחנית מענגת ומהנה יותר מכל מה שהנאות העולם הזה יוכלו לספק לך אי פעם. אם תפנים את זה, יהיה לך קל יותר לוותר על 'הנאות' מדומות למען הנאות אמיתיות וגדולות הרבה יותר.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר