תפילת העמידה (א')

יוסף רזניק תגובות: 0

כל מי שראה אי פעם בית כנסת מבפנים, מכיר את הרגע שבו כל הקהל עומד על רגליו ולמשך דקות אחדות משתרר שקט מוחלט - שקט של ריכוז וכוונה מרבית. מבחינות רבות, רגעים אלו שבהם נאמרת 'תפילת העמידה' הידועה גם בשם תפילת שמונה עשרה, מהווים את שיא התפילה.

תפילת העמידה היא החלק המרכזי בכל אחת מתפילות היום - שחרית, מנחה וערבית. במובן מסוים ניתן לראות את כל חלקי התפילה שלפניה, כהכנות לקראתה, ואת חלקי התפילה שאחריה - כהשלמות או נספחים שלה. חכמי הקבלה אומרים שבמהלך התפילה נשמתנו עולה בעולמות הרוחניים, ובזמן תפילת העמידה היא נמצאת במקום הגבוה ביותר - 'עולם האצילות'. בזמן זה אנו נמצאים בקִרבה הגדולה ביותר לקב'ה.

אבל למה קוראים לה 'שמונה עשרה'? הרי יש בה 19 ברכות...

אכן, במקור התפילה כללה רק 18 ברכות, אך ברכה אחת נוספה מאוחר יותר, הלוא היא ברכת 'ולמלשינים'. לפני הברכה הראשונה אומרים את הפסוק (תהלים נא, יז): 'ה' שְׂפָתַי תִּפְתָּח, וּפִי יַגִּיד תְּהִלָּתֶךָ', כבקשה שנצליח להתפלל כראוי, ואחרי הברכה האחרונה אומרים את הפסוק (תהלים יט, טו): 'יִהְיוּ לְרָצוֹן אִמְרֵי פִי... לְפָנֶיךָ', כבקשה שהתפילה תתקבל.

מה כוללת תפילת העמידה?

19 ברכות העמידה מתחלקות לשלושה חלקים. 3 הברכות הראשונות הן שבח לה': (א') ברכת 'אבות' - על גדולת ה' וחסדו, והקשר שלו עם אבותינו ואתנו; (ב') ברכת 'גבורות' - על גבורת ה' ויכולתו לעזור ולהושיע ואף להחיות מתים; (ג') וברכת 'קדושת ה'' - על קדושתו ונשגבותו.

לאחר מכן באות 13 ברכות של בקשה: (ד') בקשה שה' יתן לנו חכמה ודעת, (ה') שישיב אותנו אליו, (ו') שיסלח לכל חטאינו, (ז') שיגאל את עם ישראל מצרותיו, (ח') שירפא את החולים, (ט') שייתן לנו שפע ופרנסה (ובחורף גם גשמים), (י') שיקבץ לארץ ישראל את כל יהודי הגולה, (י'א) שיחזיר את הסנהדרין ואת משפט התורה, (י'ב) שישבור ויכניע את כל אויבי ישראל (זו הברכה שנוספה כאמור מאוחר יותר, כנגד הנוצרים הראשונים שהציקו מאוד לעם ישראל), (י'ג) שייתן שכר טוב לצדיקים, (י'ד) שייבנה את ירושלים, (ט'ו) שיביא את המשיח (ט'ז) ושיקבל את כל תפילותינו.

 13 ברכות הבקשה נאמרות בימי חול בלבד; בשבתות ובחגים לא מבקשים בקשות ולכן לא אומרים את 13 הברכות הללו, ובמקומן אומרים ברכה אחת מעניינו של היום: השבת או החג. (ולכן בשבת תפילת העמידה נקראת 'ברכת שבע': שלוש ברכות ראשונות, ברכה אחת אמצעית ושלוש ברכות אחרונות)

3 הברכות האחרונות הן הודאה: (י'ז) ברכה על עבודת המקדש, שבמקור היתה ברכה של הודאה, ולאחר החורבן הפכה לבקשה שעבודת בית המקדש תתחדש; (י'ח) ברכת 'מודים אנחנו לך' - על כל הטובות והחסדים שה' גומל אתנו; (י'ט) וברכת 'שים שלום' שבה יש שילוב של הודאה ובקשה שה' ישים שלום בעם ישראל. מדהים לראות כיצד ברכות שחוברו לפני כ-2500 שנים, עדיין מתאימות ורלוונטיות לחיינו כאילו התחברו היום.

כיצד מתפללים את תפילת העמידה?

באופן לא מפתיע, 'תפילת העמידה' נאמרת ב...עמידה. יש לעמוד דום ברגליים צמודות, כדי להידמות למלאכים שנאמר עליהם שיש להם רק 'רגל' אחת. יש הנוהגים להתנועע לפנים ולאחור ויש הנמנעים מכך, וכל אחד יעשה מה שמוסיף לו ריכוז וכוונה. את התפילה יש לומר בלחש, ומשום כך תפילת העמידה נקראת גם 'תפילת לחש'. צריך להשתדל לכוון בתפילה, ובפרט בברכה הראשונה - ברכת 'אבות'.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר