נקודת מפנה

איתמר מאיר תגובות: 0

עשרות אנשים היו ממתינים מדי יום בסבלנות לפתיחת השערים הגדולים של אחוזת בונוטו המפוארת, ששמעה יצא בכל רחבי בנגלָדֶש. בארמון הגדול שבלב האחוזה התגורר בנוטו הזקן, שהיה אדם עשיר, טוב לב וישר דרך. סביב ביתו השתרע גן יפהפה שבו גדלו פרחים מרהיבים וצמחים מיוחדים ומפיצי ריח טוב. במרכז הגן היה אגם מים גדול שבו שחו דגים נדירים מזנים שונים שהובאו מכל רחבי העולם, וסביבו צמחו חבצלות ופרחי לוטוס מרהיבי עין.

מדי יום בשעות אחר הצהרים היו נפתחים שערי האחוזה למשך כמה שעות, כדי לאפשר להמוני העם להיכנס אל הגן וליהנות מיופיים של עציו ופרחיו. בונוטו, העשיר טוב הלב, היה משקיף בהנאה מחלונות ביתו ומביט בילדים המשחקים והמשתובבים ובאנשי העמל שהגיעו לשאוף אוויר צח ולנוח מטרדות היום. לקראת רדת החשיכה היו השומרים מוציאים באדיבות את המבקרים הרבים, אבל אם היה אדם חסר בית שהיה מבקש לישון תחת אחד העצים, הם היו מתירים לו זאת. גם אנשי דת שהיו מבקשים להישאר בגן כדי לשקוע בהרהורי חכמה באווירה הקסומה היו מורשים לעשות זאת, והשומרים לא היו נוגעים בהם לרעה.

רק על דבר אחד הקפיד בנוטו העשיר, ועל כך שמרו שומרי הגן: אין לקטוף מהפרחים הנדירים ולא לדוג מהדגים היפים שבאגם המים. אך בכל זאת, היו אנשים שחמדו לעצמם את דגי האגם והיו מנסים לדוג אותם. כשהשומרים היו מגלים גנב כזה הם היו משלחים אותו מהאחוזה, ולא מרשים לו להיכנס אליה עוד.

יום אחד נכנס לאחוזה אחד מתושבי המחוז הסמוך שביקש לגנוב מהדגים יקרי הערך. הוא התחבא בין השיחים העבותים, וכאשר השומרים סרקו את הגן לוודא שלא נותר בו איש, הם לא גילו אותו. בשעת לילה מאוחרת, לאחר שהשערים ננעלו, יצא הגנב ממחבואו והטיל חכה אל מי האגם בתקווה לדוג כמה דגים.

מפאת החשיכה, נתקל הגנב באחד מספסלי העץ שנועדו לישיבת האנשים, ועורר רעש. בונוטו שמע רעש חשוד, ושלח את שומריו לראות מי מסתובב בגן. כאשר הבחין הגנב בפנסי השומרים המתקרבים אליו, החליט להערים עליהם. הוא התיישב ליד שפת האגם בשיכול רגליים, הרים את ראשו כלפי מעלה ועצם את עיניו בכוונה מרובה כאילו הוא נזיר השקוע במדיטציה.

כאשר השומרים סבבו אותו הוא לא נע ולא זע ועשה את עצמו כאילו הוא שקוע במחשבות עמוקות על עניינים העומדים ברומו של עולם. השומרים עמדו שעה ארוכה לידו והתפעלו מעומק דבקותו וריכוזו, ורק כאשר עלה הבוקר, הם הלכו.

למחרת נפוצה השמועה על ה'קדוש' שהגיע אל העיר. מכל עבר זרמו אנשים לראותו, וכל אחד הביא 'מנחה' לנזיר: פרחים, דברי מאכל, ממתקים, והיו אף שהניחו לפניו מטבעות נחושת. תושבי האזור חשו כבוד והערצה כלפי המסתגפים למיניהם שעוזבים את הנאות העולם וחיים חיי צער ופרישות, כדי להתעלות ולחוש חווייה רוחנית.

בסוף היום ספר הגנב את הכסף שהונח לפניו, ונוכח להפתעתו שהוא הרוויח יותר מיום עבודה רגיל. הוא החליט מיד להמשיך גם מחר בהעמדת הפנים, ולשבת כל היום בתנוחה של קדוש כדי להרוויח עוד כסף.

במשך שתיים-עשרה שעות רצופות ישב האיש בלי נוע, ומחשבותיו שוטטו להן. בתחילה הוא היה מתרכז בהצצה על ערימות הכסף המצטברות לפניו ובחישוב מה הוא יוכל לקנות בזה, אבל לאט לאט הוא חש בוז לכסף, ומחשבות נאצלות יותר עלו במוחו. הוא נזכר במה שלמד בילדותו ובמה שספג בבית הוריו, הוא חשב על ילדיו ועל אשתו, ועל הדרך שבה הוא מעביר את ימיו ואת שנותיו. הוא שמע כיצד אנשים משבחים אותו על צדקותו ועל פרישותו וכאב לו שהוא לא באמת כזה. מיום ליום הוא חש כיצד הוא הולך ומשתנה, והופך להיות לאדם טוב יותר.

לאחר שבוע רצוף של מחשבות, הוא כבר לא היה מסוגל לסבול יותר את המצב. כל האנשים מסביב התייחסו אליו כמו לאיש קדוש ומורם מעם, אבל הוא ידע היטב שהוא בסך הכול הגיע לגנוב דגים. בישיבתו בעיניים עצומות ובשתיקה מוחלטת הוא מרמה אותם – והמחשבה הזו הסבה לו סבל. אולי בתחילה זה לא היה אכפת לו, אבל עכשיו הדבר עורר בו ייסורי מצפון. שבוע שלם של מחשבות ושל הרהורים, עשו אותו לאדם אחר.

בבוקרו של היום השמיני, קם הגנב והחליט לשנות את אורחות חייו. הוא החליט ללכת אל הזקנים ואל החכמים כדי ללמוד מהם חכמה ודעת, ולהפוך לאדם הגון וחיובי.

***********

אנו מתקרבים לימים הנוראים, לראש השנה וליום הכיפורים, וכל יהודי אמור לעשות את חשבון נפשו ולבחון את מצבו. אבל כדי לעשות חשבון נפש עלינו לחשוב, להתבונן ולהרהר. כל אדם שיקדיש זמן למחשבה ולהרהורים, יגיע למסקנות טובות ויהיה אדם חיובי יותר. הבעייה היא שהעולם מציף אותנו בשטף של גירויים, פיתויים והסחות דעת. כל רגע צצה עוד פיסת מידע, עוד דבר חדש, עוד משהו שלא נותן לנו לעצור ולחשוב – ואם לא נחשוב, איך נוכל להתקדם?!

נער יקר, קח לעצמך איזה יום-יומיים (או אפילו שעה-שעתיים) של התנתקות מהשגרה, מהאינטרנט, מהסלולארי ומכל המשחקים, ופשוט תחשוב! מי אתה? בשביל מה אתה פה? מה התפקיד שלך בעולם? אם 'תעצור את העולם' לזמן קצר כדי פשוט לחשוב ולהרהר ולהתבונן אל נפשך פנימה, אין ספק שתהיה לאחר מכן אדם הרבה יותר איכותי.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר