כולנו יודעים מהי 'ברית מילה'. אבל באיזו 'ברית' מדובר בדיוק? ומה פירוש המילה 'מילה'?

בפרשת השבוע מסופר שה' כרת ברית (קשר של שותפות) עם אברהם אבינו. בברית זו ה' הבטיח לו שיצא ממנו עַם גדול שיהיה לו קשר מיוחד עִם ה', ושה' יתן לו את כל ארץ ישראל. כאות וסימן לברית הזו, אברהם וכל בניו אחריו (וכן הגֵרים שמצטרפים לעם ישראל) מצֻווים למול (=לחתוך) את ערלתם, כפי שאומרת התורה: 'וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים אֶל אַבְרָהָם: וְאַתָּה אֶת בְּרִיתִי תִשְׁמֹר, אַתָּה וְזַרְעֲךָ אַחֲרֶיךָ לְדֹרֹתָם... בֶּן שְׁמֹנַת יָמִים יִמּוֹל לָכֶם כָּל זָכָר לְדֹרֹתֵיכֶם'. זוהי אחת המצוות החשובות ביותר בתורה.

מדוע מצווה זו כה חשובה?

מצוות המילה מבטאת את עצם ההשתייכות לעם ישראל ואת עצם הקשר בינינו לבין ה'. לכן מי שלא נימול נחשב כגוי לגבי הלכות מסוימות (למשל הוא אינו יכול לאכול מהקרבנות בבית המקדש), ולכן גם אמרו חכמים שמי שמזלזל בברית המילה, גם אם יש בידו מצוות אחרות, אין לו חלק לעולם הבא. חשיבותה של המצווה מתבטאת גם בכך שהיא דוחה את השבת: תינוק שהיום השמיני ללידתו הוא שבת, מלים אותו בו ביום, למרות שפעולת המילה היא מלאכה האסורה בשבת.

למה בעצם צריך לחתוך חלק מהגוף? זה כואב!

על ידי המילה, הקשר עם ה' מתבטא אפילו בצורת הגוף שלנו, והדבר מבטא את העובדה שהקשר הזה אינו נתון לבחירה ואינו ניתן לניתוק. עם ישראל שמר את מצוות המילה במסירות נפש, וגם היום, אפילו אנשים הרחוקים מתורה ומצוות מקפידים למול את בניהם. גם הקב'ה מצדו שומר תמיד את הברית שכרת עם אברהם, ומכוח הברית הזו הוא נשאר אתנו תמיד ואינו מוותר עלינו גם כשאנו חוטאים. בזכות הברית עם האבות ה' גאל אותנו ממצרים, ועתיד לגאול אותנו בגאולה השלמה במהרה בימינו.

ובכל זאת, האם המילה אינה הטלת מום?

בפסוקים שקדמו לציווי על המילה, אומר ה' לאברהם: 'הִתְהַלֵּךְ לְפָנַי וֶהְיֵה תָמִים (=שלם, בלי מום)'. לכאורה הדבר מוזר: האם דווקא המילה הופכת את האדם לשלם? התשובה היא שאכן כן: הערלה היא מיותרת בגוף האדם, ובהסרתה האדם נעשה שלם. ה' ברא את העולם כך שהאדם צריך לעבוד ולהיות 'שותף' בתיקון העולם, ותיקונו של גוף האדם עצמו מתבצע על ידי המילה.

מה יעשה מי שלא נימול בילדותו?

ראשית, הבה נזכור שאברהם אבינו עצמו נימול רק בגיל 99, אך הסיבה הייתה שרק אז ה' ציווה אותו על כך. בימינו, מי שלא נימול בילדותו חייב לדאוג שימולו אותו בבגרותו. ברוסיה הסובייטית למשל המילה הייתה אסורה, ולכן רבים מהעולים משם נימולו רק כשהגיעו לארץ. יש לציין שמילה של אדם מבוגר נעשית בדרך כלל בהרדמה ובהשגחת רופא.

האם אין סכנה במילה?

לא. אם התינוק אינו בקו הבריאות, דוחים את המילה עד שיבריא. וכאשר התינוק בריא והמילה נעשית בידי מוהל מנוסה, סיבוכים הם נדירים ביותר. מעניין לציין שבימינו גילו כי החומר הגורם לקרישת הדם בעת פציעה, נמצא ברמתו הגבוהה ביותר בדיוק ביום השמיני ללידה. למילה יש כנראה גם תועלת בריאותית במניעת מחלות וכדומה, ולכן גם גויים רבים נימולים מסיבות בריאותיות.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר