מזוזה (חלק א')

תגובות: 0

המזוזה היא אחד מסמלי ההיכר המובהקים של הבית היהודי. כמו שלט של חנות המכריז על טיבו של העסק, כך המזוזה היא מעין שלט המכריז ואומר 'כאן גר יהודי המאמין בה''. במקומות בחו'ל שבהם גרים יהודים וגויים יחד, יכול אורח מבחוץ להסתייע במזוזות כדי למצוא את בתי אחיו היהודים. אפילו במקומות שבהם האוכלוסייה היהודית עזבה או הוגלתה, סימני המזוזות נשארו כעדים אילמים המספרים על החיים היהודיים שהיו כאן בעבר. אולם חשיבותה של המזוזה היא בראש ובראשונה לתושבי הבית עצמם, והיא מזכירה להם את האמונה בה' בכל עת שהם נכנסים לבית או יוצאים ממנו.

מהי המזוזה ומה כתוב בה?

המזוזה היא פיסת קלף שכתובות עליו שתי פרשיות מהתורה: 'שְׁמַע יִשְׂרָאֵל' (דברים פרק ו', פסוקים ד'-ט') ו'וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי' (דברים פרק י'א, פסוקים י'ג-כ'א). שתי הפרשיות הללו מכילות את יסודות התורה כולה: פרשת 'שמע' עוסקת באמונה בה', באחדות ה' ובאהבתו, ופרשת 'והיה אם שמוע' - בקיום המצוות, בשכר ובעונש.

מחמת חשיבותם של היסודות הללו, פרשיות אלו כוללות כמה מצוות שנועדו להזכיר לנו אותם תמיד ולקבוע אותם בלבנו. בפרשת 'שמע' נאמר: 'וְדִבַּרְתָּ בָּם... בְּשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ', וזו המצווה לקרוא 'קריאת שמע' בבוקר ובערב; בהמשך נאמר: 'וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ', וזו מצוות התפילין; ובסוף הפרשה נאמר: 'וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ', וזו מצוות המזוזה. דברים דומים נאמרו גם בפרשת 'והיה אם שמוע'.

המשמעות המקורית של המילה 'מזוזה', היא כל אחת משתי הדפנות של הפתח, שעליהן מונח המשקוף (כמו שתי רגליה של האות ח'). התורה שבעל-פה מלמדת שיש לכתוב את הפרשיות 'שמע' ו'והיה אם שמוע' על קלף, לגלגל את הקלף ולהצמידו למזוזה הימנית של כל פתח. בתקופת חז'ל התחילו לקרוא 'מזוזה' גם לקלף עצמו, הנתון בדרך כלל בתוך נרתיק או קופסה מוארכת ('בית מזוזה').

מהם טעמי המצווה?

כפי שנאמר לעיל, המזוזה עוזרת לאדם לזכור תמיד את האמונה בה', את אחדות ה' ואת אהבת ה'. אך למצווה זו יש מעלות רבות נוספות: אמרו חכמים שמצוות המזוזה מועילה להאריך את ימיו של האדם, שכן בפרשת 'והיה אם שמוע', מיד לאחר הציווי על המזוזה, נאמר 'לְמַעַן יִרְבּוּ יְמֵיכֶם וִימֵי בְנֵיכֶם'. עוד אמרו חכמים, שאדם הנזהר במצוות מזוזה זוכה לדירה נאה, שכן יש קשר ישיר בין המזוזה לבין דירתו של האדם. ועוד אמרו חכמים, שהמזוזה היא כמין 'שומר' שעומד על פתח הבית ומגן עליו מפני פורענויות. על קלף המזוזה מצדו השני נהוג לכתוב 'ש-ד-י'  (שזה אחד משמותיו של הקב'ה), והאר'י הקדוש אמר ששֵם זה הוא ראשי תיבות 'שומר דלתות ישראל'. על כך נאמר בגמרא שאינה דומה הנהגתו של ה' להנהגתו של מלך בשר ודם: מלך בשר ודם יושב בביתו ועבדיו צריכים לשמור עליו מבחוץ. אולם אצל הקב'ה - עבדיו יושבים בבתיהם והוא כביכול שומר עליהם מבחוץ, ומציל אותם מכל צרה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר