מיהו מאושר

הרב איתמר מאיר תגובות: 0

מאות אנשים מילאו את הכיכר הגדולה במרכז הכפר בציפייה דרוכה לחדשות מעיר הבירה. המלך פאולוס נודע כמלך קשה ועריץ. הוא רדה בנתיניו והכביד עליהם את עול המיסים, ולכן השמועה על מחלתו הקשה הפיחה תקוות בלב האזרחים לעתיד טוב יותר. השמועות אמרו שהנסיך אלפרדו, יורש העצר המיועד, אינו קשוח כאביו, והוא אדם נוח לבריות שכל מטרתו להיטיב עם נתיני הממלכה.

לאחר כמה שנות הגיע ראש הכפר, נעמד על אבן גדולה במרכז הכיכר, והכריז: 'המלך פאולוס מת, ובנו אלפרדו ימונה למלך בטקס מפואר שיתקיים מחר בארמון המלוכה'.

אנחת רווחה חרישית בקעה מליבותיהם של כל הנוכחים. 'האם נכונה השמועה שהמלך החדש הוא בעל אופי נוח יותר?' העז אי מי מהנוכחים לשאול את השאלה שקיננה בלבבות כולם. 'אינני יודע זאת בוודאות', השיב ראש הכפר, 'אך שמעתי כי משלחות רבות מכל רחבי הארץ יוצאות לעיר הבירה לברך את המלך החדש ולהגיש לו תשורה בשם התושבים. במעמד זה יש אפשרות לבקש מהמלך שיקל את עול המיסים מעל תושבי האזור. עלינו לשלוח משלחת מכובדת מכפרנו, לברך את המלך ולבקש ממנו להקל מעלינו את העול'.

הנאספים הסכימו לרעיון, ותוך כמה שעות הורכבה משלחת מכובדת שיצאה לעיר הבירה ובידיה דורון עבור המלך.

תור ארוך של משלחות השתרך לפני ארמון המלוכה, מכל הערים והכפרים ברחבי המדינה. הכול ביקשו להיכנס אל המלך ולברכו לרגל עלותו על כס המלוכה, ולבקש בהזדמנות הזו בקשות שונות.

לאחר יומיים של המתנה הגיע תורה של משלחת הכפר, והם נכנסו לארמון.

'לכבוד מלכנו הנערץ ירום הודו', פתח הזקן שבהם וקד קידה עמוקה, 'ממחוז רחוק באנו עד הנה לברך את הוד מלכותו כי יאריך ימים על ממלכתו אשר תיכון לעד בשלווה ובבטחה'. המלך הנהן בראשו והזקן המשיך: 'אנא מלכנו רב החסד, חוס נא על תושבי עירנו העמלים קשות לפרנסתם, שעול המיסים הכביד עליהם מאוד'.

המלך התלחש קצרות עם המזכיר המלכותי ופנה בחזרה אל חברי המשלחת.

'רואה אני כי הקושי מדבר מגרונכם, והנכם אזרחים נאמנים ומסורים. על כן אפטור אתכם ממס למשך שלוש השנים הבאות'.

'תודה לך מלכנו רב החסד', השיבו חברי המשלחת בהתרגשות ויצאו שמחים ומאושרים מהטרקלין.

לאחר שכל המשלחות סיימו את ביקוריהן, כשבפי כולן בקשות דומות להקלה בעול המיסים, עלה המלך הצעיר לטרקלינה של אמו המלכה, שהייתה אף היא טובת לב והיא שחינכה אותו להיות אדם נדיב.

'מה בפיך, בני?' שאלה המלכה-האם, והמלך השיב: 'במשך הימים האחרונים הגיעו לארמון משלחות רבות עם בקשות להקלה בעול המיסים, ואת כולם פטרתי למשך שלוש השנים הבאות. עלי לדאוג לרווחת האזרחים ולוודא שהם אינם ממורמרים נגד שלטוני, כפי שהיו ממורמרים נגד שלטונו של אבי'.

'וכיצד תעשה זאת?' שאלה האם.

'ראיתי כמה הם היו מאושרים לקבל את ההקלות במיסים, וחושבני שאם אקל עוד את נטל המיסים, הם יהיו מאושרים עוד יותר'.

'עשה כהבנתך', אמרה האם, 'אך לפני כן עליך לחשוב - האם נדיבותך אכן הפכה את האזרחים למאושרים?'

'בוודאי', השיב המלך.

חיוך קל עלה על פניה של המלכה המבוגרת ורבת הניסיון. 'אם כן, בטרם תדאג להמשך תחושת האושר, עליך לוודא שההקלות במיסים אכן גרמו לאנשים להיות מאושרים. פניך עדיין אינן מוכרות ויקל עליך להתחפש ולצאת לרחובות הממלכה בלי שיזהו אותך. לך עכשיו, והסתובב בין האנשים כדי לשמוע מה הם אומרים על מעשיך'.

עשה המלך הצעיר כמצוות אמו, לבש בגדים פשוטים ויצא בשעת ערב מהפתח האחורי של הארמון. לא עברו יותר מכמה שעות, והוא חזר בפחי נפש אל אמו. 'האנשים כבר שכחו מה עשיתי למענם ויש להם דרישות חדשות. האם זיכרונם כל כך קצר? האם כבר הספיקו לשכוח את תקופת מלכותו של אבי?'

חייכה האם ואמרה: 'בני היקר, הנה למדת את השיעור הראשון במלאכת השלטון. כסף לא עושה אנשים מאושרים. גם אם תחלק את כל רכושך בין תושבי הממלכה, הם יהיו אולי עשירים, אבל לא מאושרים. רק אם תמשול בחסד וביושר לאורך השנים, תשפוט את העם בתבונה ותדאג לעתידו ללא לאות, יהיו האנשים ברבות השנים מעט יותר מאושרים מאשר הם כיום'.

**

אושר אמיתי אינו נובע מדברים ברי חלוף. לא כל דבר טוב שקורה לאדם הופך אותו למאושר. הנאות חולפות ובילויים גשמיים יכולים לגרום להנאות ולריגושים קצרי מועד, אך לעולם לא יתנו סיפוק עמוק ואושר אמיתי.

בפרשת השבוע אנו קוראים 'והארץ לא תימכר לצמיתות כי לי כל הארץ, כי גרים ותושבים אתם עימדי'. מצווה זו באה להזכיר לנו שאנו תושבים זמניים בעולם הזה. רק אם נשקיע בערכים נצחיים, במוסריות ובדרך חיים ראויה, נהיה מאושרים ונחווה חיים מלאי סיפוק ואושר.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר