השגחה פרטית

יוסף רזניק תגובות: 0

אחד מעיקרי האמונה הוא ההבנה שגורלו של העולם לא נקבע על ידי מנהיגים, אנשי צבא או בעלי הון, אלא אך ורק על ידי הקב'ה. גם מהלכי חייו של כל אדם - הן הטובות והחסדים שאנו זוכים להם כל העת והן המאורעות המצערים - נקבעים על ידי בורא עולם ולא על ידי שום גורם חיצוני. גם מה שאנו מכנים 'חוקי טבע' הם בעצם דרכי פעולתו של ה' בעולם, שכן ה' רצה שהעולם יתנהל לפי סדר קבוע וכביכול טבעי, ב'הסתר פנים', ובכך לתת לאנשים את הבחירה החופשית האם להאמין, ולקבל שכר על בחירתם. אמרו צדיקים שהשגחת ה' היא אפילו על כל עלה ועל כל גרגר חול, וכל אחד מהם נמצא במקום המדויק המיועד לו.

אם הכל נקבע בראש השנה, מדוע אנו מתפללים במשך השנה?

פסק הדין שנקבע בראש השנה אינו תמיד חד משמעי. הוא עשוי לקבוע שדברים מסוימים יהיו תלויים בתפילה ובאופן שבו נתנהג במשך השנה. לכן מלבד הדין בראש השנה, אמרו חכמים ש'אדם נידון בכל יום'.

 

אם ה' הוא טוב ומיטיב, מדוע הוא מעניש את מי שעובר על מצוותיו?

תשובה אחת לדבר זה היא חינוכית: ה' רוצה שהאדם יבחר בטוב ויזכה לשכר מתוך בחירה חופשית, ויראת העונש אמורה לעזור לאדם להתגבר על יצרו וללכת בדרך הטובה. דבר זה דומה להורים המענישים את ילדיהם. אולם יש גם תשובה עמוקה יותר, ולפיה השכר והעונש אינם בבחינת 'מקל וגזר' אלא הם תוצאה טבעית של כל מעשה: כשם שמי שאוכל גלידה נהנה, ומי שנוגע באש נכווה ואין זה 'שכר ועונש' אלא תוצאות טבעיות, כך מי שמתקרב לה' מתקרב גם לטובו ולחסדו, ולהיפך. הזוהר הקדוש מכנה את תרי'ג המצוות - 'תרי'ג עצות' שבהן גילה לנו ה' כיצד מתקרבים לה' ולטוב ומתרחקים מהרע.

 

פעמים רבות העולם נראה כאילו הוא מתנהל שלא בצדק. הרשעים מצליחים והצדיקים סובלים. מדוע זה כך?

זו שאלה גדולה ועתיקת יומין. שאלו אותה כבר הקדמונים כמו משה רבנו וירמיהו הנביא, וכל ספר איוב מוקדש לעניין זה. התשובה המרכזית שניתנה לשאלה זו, היא שאנו רואים רק חלק קטן מהתמונה הכוללת. מבטו של ה', לעומת זאת, מקיף את העבר, ההווה והעתיד, את כל נבכי נפשו של האדם, את העולם הזה, את העולמות הרוחניים, את ימות המשיח ואת העולם הבא. לכן דעתו של האדם אינה יכולה להבין את הנהגתו של ה', ככתוב (ישעיה נה, ח): 'כִּי לֹא מַחְשְׁבוֹתַי מַחְשְׁבוֹתֵיכֶם וְלֹא דַרְכֵיכֶם דְּרָכָי, נְאֻם ה''. ואמנם מותר וראוי להתפלל ולזעוק לה' על הצרות שאנו רואים בעולם, ולבקש שינהיג אותנו בחסד שגם אנחנו נוכל להבין, אך עם זאת יש לדעת שכל מעשי ה' הם בצדק וברחמים, ככתוב (דברים לב, ד): 'אֵ-ל אֱמוּנָה וְאֵין עָוֶל, צַדִּיק וְיָשָׁר הוּא'.

אחת התפילות המיוחדות של ראש השנה שיחול השבוע, היא ברכת 'זכרונות' שאומרים בתפילת מוסף. ברכה זו עוסקת בכך שהקב'ה יודע וזוכר את כל מה שמתרחש בעולם ואת כל מעשי בני האדם. מתוך ידיעה זו, ה' קובע את גורל העולם ואת גורלו של כל אדם בהתאם למעשיו, וקביעה זו מתרחשת בעיקר בראש השנה, שהוא 'יום הדין' לכל באי עולם: 'וְעַל הַמְּדִינוֹת בּוֹ יֵאָמֵר: אֵיזוֹ לַחֶרֶב וְאֵיזוֹ לַשָּׁלוֹם, אֵיזוֹ לָרָעָב וְאֵיזוֹ לָשֹׂבַע, וּבְרִיוֹת בּוֹ יִפָּקֵדוּ לְהַזְכִּירָם לְחַיִּים וְלַמָּוֶת' (מתוך ברכת 'זכרונות').

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר