מציאות ה'

יוסף רזניק תגובות: 0

עבור אדם מאמין, השאלה האם בורא עולם קיים היא כמעט מעליבה. דבר זה דומה לעוּבּר הנמצא ברחם אמו, שיתחיל לדון ולשאול האם באמת יש דבר כזה 'אמא' או שרק הרחם שהוא נמצא בו קיים והמזון מגיע אליו 'מעצמו'. בדומה לכך, הקב'ה 'כבודו מלא עולם', אך ישנם אנשים שאינם חשים בכך, וישנם אף הסבורים שהאמונה בה' היא מין רגש מעורפל ולא ידיעה ברורה וּודאית. לכן נכתוב מעט על הדרכים לראות את מציאותו של ה'.

כל בית צריך בנאי

הדרך הראשונה להיפגש עם מציאותו של הקב'ה היא דרך העולם והבריאה שסביבנו. אחת מהנחות היסוד של השכל האנושי, היא ששום דבר אינו יכול להתקיים 'מעצמו' ללא סיבה. על כל דבר שאנו רואים, ובפרט דבר מורכב ומשוכלל, אנו שואלים מה הסיבה לקיומו, מי עשה אותו ואיך הוא נוצר. ואם כן, ברור שההיגיון מחייב שלעולם בכללותו, על כל המבנים המורכבים והמופלאים שבו, חייב להיות יוצר ובורא. ובלשון המדרש: 'כשם שהבית מודיע על הבנאי, והבגד מודיע על האורג, והדלת על הנגר - כך העולם מודיע על הקב'ה שהוא בראו'.

מדוע הקב'ה בעצמו אינו זקוק לסיבה, או למישהו שיברא אותו?

יש כמה דרכים להסביר עניין זה. התשובה הפשוטה ביותר היא, שהחוק ההגיוני הקובע שכל דבר בעולם זקוק לסיבה, הוא עצמו נברא על ידי הקב'ה, ולכן ברור שהקב'ה אינו כפוף לו.

האם העולם אינו מוסבר על ידי המדע, גם בלי אמונה בה'?

בהחלט לא. מדעי הטבע כולם עוסקים בשאלה: כיצד בנוי העולם ולפי איזה חוקים הוא פועל. אולם השאלה מדוע יש בכלל עולם ומדוע הוא 'מציית' לחוקים הללו, היא מחוץ לתחומו של המדע.

שרשרת בת 3000 שנה

דרך נוספת (ואולי הדרך המרכזית) לראות את מציאות ה', היא דרך התורה שקיבלנו ממנו. היתרון של דרך זו הוא בהבנה שהקב'ה לא רק ברא את העולם, אלא גם משגיח על כל הנעשה בו, מוליך אותו לקראת מטרה מסוימת, ומתעניין בכל אחד ואחד מאתנו באופן אישי. המסורת של עם ישראל שעברה מדור לדור, מלמדת שה' הוציא אותנו ממצרים בניסים גלויים, והתגלה לכל עם ישראל במעמד הר סיני שבו ניתנה לנו התורה.

ניתן להוכיח ולהראות שהמסורת על מעמד הר סיני אינה יכולה להיות דמיון או המצאה, אלא היא חייבת להיות מבוססת על עובדות היסטוריות, ויש ספרים רבים העוסקים בכך. כמו כן, אפשר לראות את אמיתות התורה מתוך התבוננות על תולדותיו של עם ישראל: התורה ניבאה מראש שעם ישראל יתפזר בכל העולם, יסבול בכל מקום משנאה ורדיפות ולמרות הכול ימשיך להתקיים, ובסופו של דבר יחזור לארץ ישראל. כל התופעות יוצאות הדופן הללו התקיימו בדיוק מופלא.

קשר דו סטרי

הדרך השלישית לפגוש את ה' היא דרך הקשר האישי שלנו עמו. לדוגמה, כל מי שרגיל להתפלל במילים משלו על כל צורך שיש לו, רואה פעמים רבות איך הקב'ה נענה לבקשותיו או 'עונה' לו בדרכים אחרות. בנוסף, בנפשו של כל אדם ישנה שאיפה למשמעות רוחנית, ודבר זה אינו יכול להיות מוסבר ללא אמונה. לעתים קרובות פחות, ישנם מצבים שבהם האדם זוכה להארה שממחישה לו את מציאות ה' באופן ברור לא פחות מראייה בעיניים. חוויה של קרבת ה' היא הדבר הנשגב ביותר והתענוג הגדול ביותר הקיימים בעולם, כפי שאמר דוד המלך בתהלים (כז, ד): 'אַחַת שָׁאַלְתִּי מֵאֵת ה' אוֹתָהּ אֲבַקֵּשׁ... לַחֲזוֹת בְּנֹעַם ה' וּלְבַקֵּר בְּהֵיכָלוֹ'

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר