לא סומכים על המזל העיוור

דוד קליינר תגובות: 0

ג'ון וילסון היה נער נמרץ ומלא שמחת חיים, עד שהאסון התרחש. הוריו תלו בו תקוות רבות ועודדו אותו להצליח בלימודים. גם הוא מצידו השקיע רבות בלימודים, והוא אכן נמנה על המצטיינים בתיכון 'סקרבורו' שבו למד.

ג'ון היה בעל תכונות אציליות. הוא נהג לעודד את התלמידים החלשים בכיתה, והאיר פנים גם לילדים דחויים חברתית או כאלו שגדלו בבתים הרוסים. הוא תמיד היה אומר להם: 'אל תקבעו שאין לכם מזל בחיים! ההחלטה אם תצליחו בחיים או לא, תלויה רק במעשיכם ולא באיזה מזל עיוור'.

הכול היה טוב ויפה עד ליום גשום אחד שבו השתתף ג'ון בשיעור כימיה במעבדת בית הספר. המורה הסביר לתלמידים את כל שלבי הניסוי שאותו הם היו אמורים לבצע - ניסוי המוכיח שחימום מים מייצר בועות חמצן על פני שטח המים. כל תלמיד קיבל מבעֵר שבאמצעותו היה צריך לחמם מיכל מלא מים.

יום קודם לכן עמל עוזר המעבדה על הצלחת הניסוי, ולשם כך הכין מים מזוקקים ומילא אותם בבקבוקי זכוכית כמספר תלמידי הכיתה.

אלא שבכלי של ג'ון לא היו מים. עוזר המעבדה טעה והחליף בין אחד מבקבוקי המים לבקבוק שהכיל נוזל דליק ביותר. ברגע שג'ון הפעיל את המבער אירע פיצוץ עז, כלי הזכוכית שבמעבדה התנפצו והשברים התעופפו לכל עבר. תלמידים רבים נפצעו בתאונה, אבל ג'ון נפצע בצורה הקשה ביותר ואיבד את מאור עיניו.

תהליך השיקום של ג'ון היה ארוך, וחבריו היו מגיעים אליו לביקורים תכופים בבית החולים כדי לעודד את רוחו.

יום אחד שמע ג'ון אחד מחבריו אומר לרעהו: 'איזה מזל רע נפל על ג'ון, הוא הפסיד את כל עתידו...' ג'ון קרא לחבר ושאל אותו: 'אמור לי, האם מפריע לך שאינך מסוגל לעוף? נראה לי שאתה מסתדר לא רע... ועכשיו חשוֹב רגע נוסף: אם לכל האנושות היתה אפשרות לעוף ורק לך התכונה הזו היתה חסרה, היית חש בוודאי שאירע לך אסון גדול, למרות שבמציאות זה לא כל כך נורא...'

'תראה', המשיך ג'ון, 'חוסר היכולת לראות הוא בסך הכול מטרד שאני מתכונן להתגבר עליו. אני לא יכול גם לראות גלי אינפרה-אדום שכל דבורה הכי פשוטה מסוגלת לראות, וזה לא מפריע לי בכלל. כך שגם העיוורון לא יחסל את תכניותיי לחיים'.

ג'ון היה מסוג האנשים שלא רק מדברים, אלא גם עושים. מיד עם צאתו מבית החולים הוא למד כתב ברייל, והחל ללמוד בקולג' וורצ'סטר לעיוורים. במקביל הוא למד נגינה ושחייה, והתגלה כנואם מעולה שידע לסחוף את הקהל.

לאחר שסיים את לימודיו בהצטיינות, התקבל ג'ון ללימודי משפטים באוניברסיטת אוקספורד היוקרתית, וגם שם בלט לטובה בקרב הסטודנטים. לאחר שהחל לעבוד ב'מכון הלאומי לעיוורים' התברר לו שבמספר מדינות באפריקה יש אחוז גבוה של עיוורים, והוא החליט לנסוע ולברר את הסיבה למגיפה. הוא ערך סיורים לאורכן ולרוחבן של מדינות אלו, והסתבר לו שהעיוורון נובע ממחלות זיהומיות המועברות כתוצאה מחוסר היגיינה ועקיצות יתושים הנפוצים באותם אזורים. ג'ון לא התמהמה ודאג לגייס כמות גדולה של חיסונים נגד המחלות הללו. תוך שנים אחדות הוא בנה מערך ענק של חיסונים לילדים בשבע מדינות אפריקניות, ובכך הציל את מאור עיניהם של מאות אלפי ילדים.

ג'ון לא הסתפק בכך. הוא גייס רופאים לביצוע 3 מיליון ניתוחי קטָרַקְט, וטיפל בעוד 12 מיליון אנשים שעמדו על סף עיוורון. בנוסף לכך פעל לחלוקת 100 מיליון מנות של ויטמין A שמחסור בו גורם לעיוורון. פעולותיו של ג'ון וילסון הצילו את ראייתם של עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם! ג'ון ורעייתו הקימו את ארגון 'אימפקט' העולמי המסייע במניעת מחלות הגורמות נכויות שונות בכל רחבי העולם.

כאשר ג'ון וילסון קיבל את 'פרס האנושות העולמי' הוא הכריז מול כל הנוכחים את הכלל שהדריך וניווט אותו כל חייו: 'חיינו לא צריכים להיות מוכתבים על ידי המאורעות שקורים לנו, אלא על ידי מה שאנו יכולים להפיק ממאורעות אלו'.

*

אנו יודעים ומאמינים כי לכל אדם יש ייעוד ושליחות מיוחדת שעבורה הוא נשלח לעולם הזה. לכל אדם ניתנו הכלים, הכישורים והיכולות לבצע את משימת חייו. מי שזוכר זאת ושם תובנה זו לנגד עיניו, יצליח להפיק את המקסימום מכל מה שקורה לו בחיים. אדם כזה לא ייפול לזרועות הייאוש, אלא יהפוך את חייו לשירה אחת גדולה של עשייה והצלחה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר