עדיף לשבור ידיים

אריק סגל תגובות: 0

יעקב, ג'קי בפי מכריו, היה יהודי אמיד ועתיר נכסים. בת יחידה היתה לג'קי ולרעייתו, בשם רוחמה, אותה רצו לשדך עם אחד הבחורים המובחרים והמוצלחים בעיר. ואמנם כאשר הגיעה הבת לגיל המתאים, החל האב לחפש עבורה חתן ראוי מקרב המשפחות המכובדות ביותר בעיר.

נקל אפוא לשער את הפתעתו העצומה של ג'קי ואשתו כאשר הודיעה להם בתם בערב אחד כי היא כבר בחרה את חתנה המיועד ואין כל צורך לחפש לה אחר.

'מי הוא?' שאלו ההורים במתח.

'עמוס', ענתה רוחמה, 'מהשכונה הסמוכה'.

'עמוס?' קרא ג'קי בתדהמה. 'הרי הוא נחשב לעבריין הבכיר בשכונה, וכבר נעצר פעמיים על אלימות וחבלה חמורה. איך את יכולה לרצות לחיות עם טיפוס כזה'?!

'אתה טועה אבא', ענתה הבת. 'רבים טועים בעמוס, אך למעשה הוא בחור טוב והגון'.

עולמם של ג'קי ורעייתו חרב עליהם. הוא הבין כי בדרכי שכנוע והיגיון, לא יצליח להניא את בתו העקשנית מהחלטתה. הוא פנה אפוא לידידיו וביקש מהם עצה. אחד מחבריו הפקחים אמר לו: 'ראה ג'קי, אולי עמוס הוא אכן בחור טוב? כדי להכיר את אופיו של אדם לעומק יש לבחוןאותו בשעות רגישות, כמו בשעת משתה וסעודה, בשעת כעס וכן הלאה. עצתי לך, שתודיע לבתך כי אתה אכן מסכים לשידוך, ובינתיים הכן סעודת אירוסים מפוארת, שם תוכל לתהות היטב על קנקנו של החתן המיועד'.

קיבל ג'קי את עצתו של הידיד ובישר לבתו כי נעתר לבקשתה והוא אף מוכן לערוך סעודת אירוסין מפוארת, שבסיומה ישברו צלחת אירוסין כמנהג. רוחמה המאושרת מיהרה להיפגש עם עמוס, הפצירה בו להגיע בלבוש מכובד, להתנהג כיאות, לברך על האוכל, ולכבד את הקרואים.

בליל האירוסין הגיע עמוס לבית הורי הכלה כשהוא חנוט בחליפה מצוחצחת, מלא חיוכים, נימוסים ורצון טוב. הוא לחץ את ידיו של ג'קי בחמימות ובירך את אמה של הכלה. ג'קי ניגש לארון מוסתר ושלף בקבוק וויסקי משובח. 'הבה ונשתה לכבוד השמחה' קרא לעמוס. עמוס נענהבשמחה, בירך בכוונה מעושה על המשקה ושתה את הכוסית בלגימה אחת. אחרי הכוסית הראשונה הגיעה עוד כוסית ואחריה עוד כוסית, עד שבתוך זמן קצר סיים עמוס את הבקבוק כולו...

כעת כבר היה עמוס שיכור לחלוטין, ובצעד מתנדנד דידה לעבר שולחן הכיבודים. בלי גינונים מיותרים תפס מלא חופניו פיסות מזון והחל לדחוף לפיו וללעוס בגסות. אחד מן הקרואים ניסה להעיר לו, כי יש צלחות וסכו'ם בפינת השולחן, ובכלל יש להמתין לפתיחת הסעודה. אלאשעמוס דחף אותו בגסות, קילל אותו ושפך עליו את המשקה שהיה בידו. האנשים במקום נחלצו לעזרתו של האיש המותקף ומהומה פרצה במקום.

הרעש הגיע במהירות אל עזרת הנשים, והכלה הבינה כי ידיו של חתנה ה'תכשיט' במעל. היא יצאה אל מחוץ לאולם וביקשה שיקראו לעמוס במהירות. כשעמוס יצא, התחננה רוחמה לפניו כי יירגע ויחזור להעמיד פנים כי הוא בחור הגון. היא ניסתה להסביר לו כי אם ימשיךבהשתוללותו, יבטל אביה את השידוך, ולא ייתן להם פרוטה מרכושו.

פניו של עמוס האדימו והוא צעק: 'מה אכפת לי מאביך, וכי בגלל שהוא עשיר אני צריך לחשוש ממנו?' בכעסו הרב החל לצעוק על ארוסתו המיועדת. האנשים ששמעו את הצעקות יצאו וניסו לרסן אותו, אך עמוס החל להכותם. הארוסה שניסתה לעצור את ההשתוללות, ספגה אף היא מכות נאמנות, עד שהיא צווחה בכל כוחה: 'אבא, אבא, תציל אותי. הוא שובר לי את הידיים'.

ג'קי הגיע במהירות, הביט במחזה וחייך בשביעות רצון. 'לא נורא', אמר לבתו, 'שישברו לך הידיים ואפילו הרגליים. תמיד נוכל לחבוש אותם בגבס, ואת תרפאי. העיקר הוא – שצלחת האירוסין לא נשברה'.

*

אבא חכם נותן לפעמים לילדו לסבול מעט, כדי שהילד ילמד מכך וישפר את דרכיו. על ידי כך הילד לומד שהדברים אינם קורצים ומפתים כפי שהם נראים מבחוץ, אלא גורמים נזק וצער ויש להתרחק מהם. אנו יודעים כי עיקר השכר והעונש למעשינו הם בעולם העליון. זהו חסד גדול של הבורא שמושג העונש קיים גם בעולם הזה, כדי לפקוח את עינינו, להרחיק אותנו מתרבות הגויים, ולקרב אותנו לתורה ולמצוותיה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר