אחד מול כולם

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאלה:

מה פירוש ברכת 'בורא נפשות'? זה נשמע לי מאד משונה שאנחנו מברכים על אוכל - 'וחסרונם על כל מה שברא'. מה הקשר?

 

תשובה:

שאלתך מצוינת וכדי להשיב עליה נסביר ראשית את ברכת 'בורא נפשות' ולאחר מכן נתייחס לנקודה שהעלית.

'בורא נפשות רבות' - ה' ברא סוגים רבים של יצורים, בני אדם ובעלי חיים. 'וחסרונן על כל מה שברא' - ה' ממלא את מחסורם, ומספק להם מזון, על ידי דברים אחרים שברא. 'להחיות בהם נפש כל חי' - ובסוגי המזון המגוונים, כל בעלי החיים מוצאים מזונותיהם. 'ברוך חי העולמים' - ה' מחייה את כל העולמות, גם את העולמות הרוחניים, וגם את העולם הזה, בו ה' דואג לחייו ולמזונושל כל פרט.

ברכה זו נתקנה לאחר אכילת סוגי מזון שאין להם חשיבות מיוחדת הקובעת להם ברכה עצמאית (כמו פירות שבעת המינים שאחריהם מברכים ברכת 'מעין שלוש') והיא נועדה גם לסוגי מזון מורכבים מחומרים סינטטיים, ודווקא עליהם מתאים לברך ברכה נפלאה זו, המודה לה' על כך שכל מין מוצא לעצמו מזון מהחומרים והיסודות שה' ברא.

 

שאלה:

אני אוהב ללמוד, הבעיה שיש לי חברים שמורידים לי את החשק. למשל, כשאני מגיע הם אומרים ״הנה הרב הגיע״ וכדומה. מה אני עושה?

תשובה:

אשריך שאתה אוהב ללמוד. ומכיוון שאתה לומד, בוודאי הנך מכיר את הדברים הכתובים בתחילת השולחן ערוך 'אל יבוש מפני המלעיגים עליו'.

כשאדם יודע שהוא צודק, הוא אינו מתבייש. הבושה נוצרת מחמת הספק: אולי הם צודקים? אולי הבגד שבחרתי באמת מגוחך? אולי הבדיחה שאמרתי לא מוצלחת?

במקרה שלנו, אתה יודע שאתה צודק. בחירתך ללמוד יותר ממה שאתה מחויב במסגרת הלימודים, היא בחירה בדבר טוב. אם מישהו מלגלג עליך, זה מפני שאין לו את הכוח שיש לך. קשה לו ללמוד, ובהערה מלגלגת כלפיך, הוא מוריד מעצמו את הלחץ שמא הוא זה שמתרשל יותר ממך.

אך דע לך, נער יקר, שכנגד כל אחד שילגלג עליך, ישנם שלשה שיעריכו את מעשיך. כמובן שלצחוק בקול רם קל יותר מאשר להעריך בקול רם, אבל גם מי שלא אומר זאת - רואה ומעריך אותך. ההערכה אליך כתלמיד רציני תביא לך הרבה יותר מאשר יקלקל לך הלגלוג.

זאת מבחינה חברתית, אבל מבחינה רוחנית, כמובן שהזכות העצומה שלך כשאתה לומד ומתעניין מעצמך בדברים נוספים, היא גם זכות של מצוות תלמוד תורה, ובוודאי גם מועילה לך בקיום המצוות וההלכה. לכן אל לך להירתע מחבר או שניים המלגלגים.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר