השבת אבדה

יוסף רזניק תגובות: 0

המקום: רחוב חנויות הומה. אתם ממהרים לדרככם. לפתע אתם רואים שבקצה המדרכה מושלך לו ארנק. ארנק! עכשיו עומדות בפניכם שלוש אפשרויות: לקחת את הארנק לעצמכם, להתעלם וללכת הלאה, או לחפש את בעליו של הארנק ולהשיב לו את האבדה. מה תעשו?

התורה מכוונת אותנו כמובן לאפשרות השלישית. וכך היא אומרת (דברים כב, א-ג): 'לֹא תִרְאֶה אֶת שׁוֹר אָחִיךָ אוֹ אֶת שֵׂיוֹ נִדָּחִים (=אובדים) וְהִתְעַלַּמְתָּ מֵהֶם; הָשֵׁב תְּשִׁיבֵם לְאָחִיךָ. וְאִם לֹא קָרוֹב אָחִיךָ אֵלֶיךָ וְלֹא יְדַעְתּוֹ - וַאֲסַפְתּוֹ אֶל תּוֹךְ בֵּיתֶךָ... עַד דְּרֹשׁ אָחִיךָ אֹתוֹ, וַהֲשֵׁבֹתוֹ לוֹ. וְכֵן תַּעֲשֶׂה... לְכָל אֲבֵדַת אָחִיךָ אֲשֶׁר תֹּאבַד מִמֶּנּוּ וּמְצָאתָהּ, לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם'. יש לשים לב לכך שבפסוקים אלו חוזרת ארבע פעמים המילה 'אָחִיךָ'. חזרה זו היא כדי להדגיש שהמאבד אינו סתם אדם אלמוני, אלא הוא אחינו, ולכן ראוי שיהיה אכפת לנו ממנו ושנרצה למנוע ממנו נזק והפסד.

אלו אבדות צריך להחזיר?

צריך להחזיר כל אבדה שבעליה לא התייאש ממנה והוא עתיד לחפש אותה. כאשר הבעלים מתייאשים, החפץ הופך להפקר וניתן לקחת אותו לעצמנו. במקרים הבאים ניתן להניח שהבעלים התייאשו: כאשר האבדה נמצאה במקום שרוב העוברים בו גויים; כאשר באבדה אין שום סימן, ואף אחד אינו יכול להוכיח שהיא שייכת לו (דוגמה מובהקת לכך היא שטר או מטבע כסף); וכן כאשר ערכה הכספי של האבדה נמוך כל כך, עד שברור לגמרי שהבעלים לא יטרחו לחפש אחריה.

כמו כן, לא כל חפץ שרואים ברחוב הוא אבדה. חפץ שניכר בו שהניחו אותו בכוונה, והבעלים עתידים לבוא ולקחת אותו, כמו למשל זוג אופניים מחוץ לבניין ציבורי - אין להזיז אותו ממקומו. גם חפץ שניכר שבעליו הפקירו אותו, כמו למשל רהיטים ישנים שאנשים מוציאים לרחוב - אין צורך להחזירו ואפשר לקחת אותו לעצמנו.

מצאתי אבדה, אך אינני יודע למי היא שייכת. מה לעשות?

במקרה כזה, צריך להכריז על האבדה, כלומר לפרסם שמצאתי חפץ מסוים (מבלי לפרט את הסימנים) ואני מוכן להחזיר למי שיאמר את הסימנים. ניתן למשל לפרסם 'מצאתי ספר', ואם יבוא אדם ויאמר את שם הספר - כנראה שהוא המאבד, ויש לתת לו את הספר.

הפרסום נעשה בדרך כלל על ידי תליית מודעות במקומות ציבוריים הסמוכים למקום מציאת האבדה, ובמקומות שסביר להניח שהמאבד יחפש בהם. אם מדובר באבדה יקרת ערך, אפשר לפרסם בעיתונות, ולדרוש אחר כך מהמאבד את עלות הפרסום. ישנם גם אתרים לפרסום אבדות, כדוגמת אתר 'איבוד'.

מה לעשות כאשר הכרזתי על אבדה אך המאבד לא הגיע?

אם עבר זמן רב מאז הפרסום והמאבד לא הגיע לדרוש את האבדה, אין צורך לשמור אותה לנצח, אלא אפשר לרשום לעצמנו את פרטי האבדה ואת סימניה ולאחר מכן להשתמש בה או לזרוק אותה. אם ביום מן הימים יבוא המאבד ויאמר את הסימנים - יהיה צורך לתת לו את הערך הכספי של האבדה.

כדאי לדעת...

מצות השבת אבדה אינה רק באבדות ממש, אלא היא כוללת כל מעשה שנועד למנוע מאדם אחר נזק כספי או גופני. לכן גם מי שמכבה שרפה בבית חברו, או שמציל את חפציו משיטפון או מכל נזק אחר, ואפילו מי שמציל את חיי חברו - מקיים בכך מצות 'השבת אבדה'.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר