עונש משתלם

רבני שלום לעם תגובות: 0

כבר בתור ילד נחשב איזי לנער מחונן. מהירות התפיסה שלו, יחד עם זכרונו המופלא הקנו לו מעמד של אחד התלמידים המחוננים ביותר בכיתה. בתחום אחד נחשב איזי ל'גאון' של ממש, הזיכרון המעולה והידע הרב שרכש כמעט בכל תחום, הפכו אותו ל'מסמר הכיתה' בכל חידון טריוויה שנערך. כאשר המורה היה שואל למשל מהו השם של עיר הבירה של זאיר, או מי היה נשיאה הרביעי של ארצות הברית, היה איזי יורה את התשובה במהירות. רוב ילדי הכיתה לא אהבו במיוחד את הנער השחצן שלא הפסיק להוכיח עד כמה הוא חכם ומוכשר, אבל לאיזי זה לא היה אכפת. והוא המשיך להפגין בכל הזדמנות את כשרונו בטריוויה.

באחד הימים, התפרסמה בעיתונים ידיעה כי בימים אלו נרקמת תכנית טריוויה עולמית בה יתמודדו מומחי הטריוויה ובעלי הידע הטובים ביותר בעולם, כאשר הזוכה יקבל פרס של 250 אלף דולר. דמיונו של איזי נדרך, הוא ידע כי הוא חייב להשתתף בחידון המיוחד ולנסות לזכות בפרס הגדול. הוא גם ידע שמלבדו יתמודדו מיטב המוחות בעולם, כך שעליו להתכונן כראוי.

איזי עקב אחרי הפרסומים ונרשם במשרדי החברה שהפיקה את התוכנית. עד מהרה החלו תכניות המשחקים לעלות לאוויר, ואיזי התמודד עם עשרות מומחי טריוויה מכל העולם. המתח של הצופים טיפס מתכנית לתכנית. משתתפי התחרות ידעו כמעט הכול, בכל תחום ובכל נושא, מטבע ועד גאוגרפיה, משירה ועד לרפואה, מבין המתמודדים איזי היה שייך לקבוצת הגאונים. על כל שאלה הוא ירה תשובה מהירה, ניכר היה שהוא כלל לא מתאמץ. לא חלף זמן רב והתברר כי על הזכייה הגדולה מתמודדים איזי עם עוד שני מתמודדים נוספים מצרפת ורוסיה.

המתח בתכנית האחרונה, בה יוכרע מיהו הזוכה הגיעה לשיאי צפייה שכמותן לא היו בשנים האחרונות. כל אחד משלשת המתמודדים נשאל בשלב הראשון חמש שאלות, הובהר להם כי במידה ולא ידעו להשיב תעבור השאלה למתמודד הבא. לאחר הסיבוב הראשון התברר כי שלושתם השיבו בקלות על השאלות, השלב הבא היה קשה יותר והוא כלל חמש עשרה שאלות שעליהם צריכים לענות בארבעים וחמש שניות ולהשיב בשלוש שניות לכל שאלה. בסיבוב הזה כבר הייתה הכרעה חלקית, המתמודד הצרפתי כשל בשתי שאלות והשיב עליהם כעבור חמש שניות, כך שנותרו איזי והמתמודד הרוסי.

לשלב האחרון נבחרו שאלות קשות בהם נכשלו רוב הנשאלים בחידוני טריוויה לאורך השנים. כדי להעלות את רמת הקושי, התבקשו השנים לענות במהירות על השאלות ובמקביל להקליד במחשב שמולם פרטים רבים ככל האפשר אודות נושא השאלה. הם נשאלו שלש שאלות קשת במיוחד, כשמיד לאחר התשובות יצאו השופטים לבחון את הפרטים שהקלידו בנושא השאלה.

לאחר דקות מתח ארוכות חזרו השופטים והכריזו כי הזוכה הגדול הוא איזי, שזכר עשרות פרטים אודות נושאי השאלות. כעת הגיע השלב הסופי והמותח ביותר של התוכנית: איזי יישאל שאלה אחת ויחידה. כאשר המתמודד מולו יהיה אדם אקראי שיעלה במחשב, שאליו תחייג מערכת התכנית. איזי יתבקש להחליט אם הוא מעדיף לנסות ולענות על השאלה, או לאפשר לאותו אדם שענה בטעות לטלפון לנסות ולענות. אם יבחר איזי לענות ויענה תשובה נכונה, הוא יקבל את הפרס הגדול של מאתיים וחמישים אלף הדולרים. אולם אם יענה האיש שמעבר לקו הטלפון את התשובה הנכונה, יפסיד איזי את כל הכסף שצבר עד כה, לטובת המשיב האלמוני.

הרגע הגדול הגיע  ומיליוני אנשים שמעו כיצד מחייג הטלפון לבית כל שהוא ברחבי הגלובוס. לאחר ארבעה צלצולים, ענה קולו הצעיר של נער שסיפר כי הוא בין שתים עשרה וחצי והוא מתגורר באוקלנד שבקליפורניה. המנחה ביקש מהנער להשתתף במשחק והוא הסכים בשמחה. איזי חייך לעצמו בסיפוק 'מה כבר יודע נער בן שתים עשרה' חשב לעצמו, המנחה ביקש מן הנער לשאול שאלה. והנער שאל מה מספר הפעמים בהם מופיעה מילה מסוימת במגילת היסוד של ארצות הברית. קמטים נראו על פניו של איזי והוא מלמל כי אינו זוכר האם המספר הוא שבע או שמונה. ואמר בחיוך בוטח: 'אני מעדיף להעביר את השאלה הזו לילד' הוא היה בטוח שהילד בוודאי אינו יודע אפילו מילה ממגילת היסוד של ארצות הברית.

'האם אתה מוכן לענות על השאלה?' שאל מנחה התוכנית. הנער השיב בחיוב ומיד אמר: 'תשע פעמים!' והחל להקריא את כל הפעמים בהם הוזכרה המילה במגילת היסוד לתדהמת הצופים, ולתדהמתו של איזי שהחוויר על הבמה בחוסר אונים.

לאחר שאומתה התשובה, שאל המנחה את הנער: 'כיצד ידעת לענות על השאלה?'

'לפני כשבוע למדנו על ההיסטוריה של ארצות הברית ואני התלחשתי בזמן השיעור עם ג'פרי חברי הטוב, המורה שהבחין בי משוחח העניש אותי בכתיבת מגילת היסוד של ארצות הברית 40 פעמים' הסביר הנער: 'בדיוק לפני כשעה סיימתי לכתוב את העונש הארוך כך שאני שולט בכל התוכן מילה במילה, כעת אני מבין שהעונש הזה השתלם מאד עבורי. רק רציתי לדעת, במה בדיוק זכיתי...?!'

***

לעיתים נראה לאדם כי הוא סובל בעולם הזה, אך למעשה הסבל כפי שהוא נראה לו אינו אלא שכר וטובה שתעמוד לו בעולם הבא. בפרשתנו אנו רואים כיצד ביקש יעקב לשבת בשלווה ומיד התרגשה עליו צרתו של יוסף. אולם במבט ארוך טווח, אנו רואים בסופו של דבר צרתו של יוסף התבררה כרפואה למכה והכנה לגלות ישראל במצרים. לכן עלינו לדעת, כי בכל משבר שחולף על האדם, ייתכן שדווקא מה שנראה לו כעונש, או כצרה, בסופו של דבר הוא טוב עבורו.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר