מתנה בלתי צפויה

אריק סגל תגובות: 0

רג'אפ זמזם לעצמו מנגינה עליזה תוך כדי שהוא רוכב על חמורו כשעל פניו נסוך חיוך מאושר. סוחר הבדים חזר לביתו כשהוא שמח וטוב לב, המחשבה על הצלחתו הגדולה ביום השוק שבעיר הגדולה נסכה בו כוחות חדשים ורעננים למרות שהיה מותש מהעבודה הקשה. את הסחורה הרבה שהביא עמו הצליח למכור במחירים מפולפלים וכעת היה אבנטו עמוס בלא פחות משלש מאות דינרים איתם יוכל לרכוש מזון, בגדים ושאר צרכי הבית למשפחתו ולילדיו. הפעם הוא היה שמח במיוחד, מאחר שאשתו הייתה מקבלת אותו ברטינות ובסבר פנים זועפות, בכל עת שהיה חוזר עם מעט כסף לדעתה.

דרכו הארוכה אל הבית עברה דרך המדבר הגדול, שם היה עליו להיטלטל במשך כשלשה ימים. הדרך במדבר הייתה מסוכנת ושודדי דרכים מצאו בו את ביתם, הללו היו 'מתפרנסים' למחייתם משוד עוברי דרכים בודדים כמוהו. לא מעט סיפורים על מעשי שוד, ואפילו מקרי רצח הסתובבו בין כפריי הסביבה. רג'אפ היה יכול להמתין לשיירה מאובטחת שתחצה את המדבר אך שיירה שכזאת עמדה לצאת רק בעוד כשלשה שבועות, ורג'אפ מיהר לחזור לביתו. הוא נזכר בפניה הנרגנות של אשתו ולא חפץ לאחר את בואו, מה גם שלא תמיד הגנו שיירות גדולות מפני שודדים, שהיו תוקפים את השיירה בכוח גדול ומאורגן.

דבר אחד הרגיע מעט את רג'אפ: אקדח חדש אותו רכש לאחרונה שהוטמן בכיס האחורי של האבנט אותו נשא על גופו אמנם מעולם הוא לא השתמש באקדח, אבל די היה בתחושה של המתכת הקרה המונחת בבטחה באבנט החגור על מתניו - כדי להרגיע את רוחו. יומיים חלפו, והוא התקדם במהירות, נשארו לו כשמונה שעות של רכיבה, כדי להגיע אל מחוז חפצו. לאחר מאות מטרים ספורים נוספים ראה רג'אפ גבעה קטנה ונזכר, כי לפני כשנה הותקף מאחורי גבעה זו ידידו הטוב צ'ליבי סוחר הנחושת ונשדד ממנו כל רכושו. צמרמורת עלתה בגופו של רג'אפ אך הוא ניסה להרגיע את עצמו בהסבר כי אין כל סיבה שאף הוא יותקף באותו מקום.

הגבעה קרבה, והוא עקף אותה בזהירות, אלא שאז זינק לעברו שודד כשבידו סכין ארוכה ודרש ממנו לרדת מן החמור. רג'אפ ירד מהאוכף כשגופו רועד, והשודד הסיר ממנו את האבנט הכבד הוא חיטט בין כיסיו והופתע לגלות שם את האקדח. 'מה עושה האקדח הזה בכיסך, לשם מה אתה זקוק לו?' שאל השודד כשהוא משתעשע בכלי הנשק. 'לשעת חירום' השיב רג'אפ כששיניו נוקשות מאימה.

'תשובה יפה', אמר השודד ופרץ בצחוק רם שממנו התקשה להירגע. 'ומה השעה שבה אתה נמצא כעת? היא לא שעת חירום?!' רג'אפ ניסה להשיב לשודד אבל הפחד שיתק אותו ומנע ממנו מלדבר. השודד הרצין לפתע ואמר: 'יש לך מזל שלא ניסית להשתמש אתו, אני רואה שאין לך כל ניסיון בשימוש באקדח. אם היית מאיים עלי איתו – הייתי הורג אותך במקום...'

רג'אפ התבונן בשודד ורעיון עלה במוחו: 'האקדח כלל לא מיועד עבורך' הסביר, 'הוא מיועד עבורי'. אמר ופניו התכרכמו. 'מה זאת אומרת עבורך?!' שאל השודד.

'יש לי אשה רעה וקשה בבית' הסביר רג'אפ, 'כאשר אחזור לבית, ואשתי תגלה כי אין בכיסי מאומה לא יעזרו כל ההסברים והתירוצים כי נשדדתי. חיי יהיו מרים כלענה והיא תאשים אותי כי לא הרווחתי מאומה או השתמשתי בכסף שהרווחתי לדברים אחרים...'

'ובמה יעזור לך האקדח?!' תמה השודד. 'עם האקדח תכננתי לירות בעצמי, ברגל או ביד, רק כך תאמין לי האישה כי נפצעתי בקרב עם שודדים' אמר רג'אפ. 'זו הדרך היחידה שלי להינצל מזעמה המסוכן של אשתי...'

השודד הביט בו ברחמים גלויים ואמר: 'אני מרחם על החיים הקשים שיש לאדם כמוך, אני אדם הגון ואיני מסוגל לאמלל את חייך בכעסה של אשתך הרעה!' הוא הסתובב אל אחורי הגבעה, הוציא משם עוד חמישים דינרים והגיש אותם לרג'אפ כשהוא אומר לו: 'קח איש מסכן את הכסף, וקנה לה לאשתך מתנה נאה. אולי המתנה תשכך את זעמה שהרי אישה רעה היא הדבר הרע ביותר שיכול לקרות לאדם! לך ידידי לשלום ותצליח בכל מעשיך!'

רג'אפ הודה לשודד על ההתחשבות, ועשה את דרכו בלב מתרונן. כשהוא שמח על החכמה שהצילה אותו מאבדן רכושו...

***

חז'ל למדו אותנו כי 'חיים ומוות ביד הלשון' כאשר אדם משתמש בפיו בחכמה, הוא מסוגל להיחלץ גם מהמצבים הקשים ביותר. רג'אפ היה בטוח כי אין לו שום להיחלץ מידיו של השודד האכזר. אבל המילים שיצאו מפיו, הרחמים שבאמצעותם הצליח לשכנע את השודד להניח לטרפו. מלמדים אותנו עד כמה כוחם של מילים ועד כמה יש להשתמש בהם בתבונה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר