מלאכות שבת ב'

יוסף רזניק תגובות: 0

המִשנה במסכת שבת (ז, א) מפרטת את 'אבות המלאכות' שנאסרו בשבת. וכך אומרת המשנה: 'אֲבוֹת מְלָאכוֹת אַרְבָּעִים חָסֵר אַחַת: הַזּוֹרֵעַ, וְהַחוֹרֵשׁ, וְהַקּוֹצֵר, וְהַמְעַמֵּר, הַדָּשׁ, וְהַזּוֹרֶה, הַבּוֹרֵר, הַטּוֹחֵן, וְהַמְרַקֵּד, וְהַלָּשׁ, וְהָאוֹפֶה. הַגּוֹזֵז אֶת הַצֶּמֶר, הַמְלַבְּנוֹ, וְהַמְנַפְּצוֹ, וְהַצּוֹבְעוֹ, וְהַטווֶֹה, וְהַמֵּיסֵךְ, וְהָעוֹשֶׂה שְׁנֵי בָּתֵּי נִירִין, וְהָאוֹרֵג שְׁנֵי חוּטִין, וְהַפּוֹצֵעַ שְׁנֵי חוּטִין, הַקּוֹשֵׁר, וְהַמַתִּיר, וְהַתּוֹפֵר שְׁתֵּי תְפִירוֹת, הַקּוֹרֵעַ עַל מְנָת לִתְפּוֹר שְׁתֵּי תְפִירוֹת. הַצָּד צְבִי, הַשּׁוֹחֲטוֹ, וְהַמַּפְשִׁיטוֹ, הַמּוֹלְחוֹ, וְהַמְעַבֵּד אֶת עוֹרוֹ, וְהַמּוֹחֲקוֹ, וְהַמְחַתְּכוֹ, הַכּוֹתֵב שְׁתֵּי אוֹתִיּוֹת, וְהַמּוֹחֵק עַל מְנָת לִכְתֹּב שְׁתֵּי אוֹתִיּוֹת. הַבּוֹנֶה, וְהַסּוֹתֵר, הַמְכַבֶּה, וְהַמַּבְעִיר, הַמַּכֶּה בְּפַטִישׁ, הַמּוֹצִיא מֵרְשׁוּת לִרְשׁוּת - הֲרֵי אֵלּוּ אֲבוֹת מְלָאכוֹת אַרְבָּעִים חָסֵר אַחַת'.

ניתן לראות ש-39 המלאכות מתחלקות לכמה קבוצות, לפי הצרכים המרכזיים של האדם: הכנת לחם (מלאכות 'זורע' עד 'אופה'), הכנת בגד ('גוזז' עד 'קורע'), כתיבת ספר על קלף ('צד צבי' עד 'מוחק') בניית בית ('בונה' ו'סותר') ועוד. בדיני מלאכות שבת יש פרטים רבים, וחשוב ללמוד אותם באופן מסודר. להלן נשתדל לבאר רק את ההגדרות המרכזיות ונביא מעט דוגמאות.

מה נכלל במלאכת 'זורע'?

במלאכת 'זורע' ותולדותיה נכללות כל הפעולות העוזרות לצמחים לגדול, כמו נטיעה, גיזום והשקיה. משום כך אין לשפוך מים במקום שיש בו צמחייה. אמנם, מותר להשתמש בכיור שהמים היוצאים ממנו נשפכים על צמחייה מיד או בעקיפין, משום שאין זו מלאכה ישירה אלא 'גרמא'.

מה נכלל במלאכת 'חורש'?

מלאכה זו כוללת את כל הפעולות המכשירות את הקרקע לזריעה או לנטיעה: עשיית תלמים, חפירת בורות, יישור קרקע, סיקול אבנים וכדומה. משום כך אין לגרור חפצים כבדים על קרקע רכה באופן שבוודאי ייווצר חריץ באדמה. אבל מותר להסיע עגלת תינוק, משום שהיא אינה חופרת אלא רק מהדקת את הקרקע.

חכמים גזרו שלא לשחק בשבת באגוזים או בגולות וכדו' על קרקע שאינה מרוצפת, וכן שלא לטאטא קרקע כזו, משום שהדבר עלול לגרום לאדם ליישר את הקרקע ולעבור על איסור תורה. אבל את רצפת הבית מותר לטאטא ומותר לשחק עליה.

מה נכלל במלאכת 'קוצר'?

מלאכה זו ותולדותיה כוללת כל עקירה של צמח ממקום גידולו, כמו קטיפת פרי, פרח או עשב. משום כך אסרו חכמים לטפס על עצים בשבת או להשתמש בהם (למשל לתליית חפצים), שמא יתלוש עלים או פירות.

מהי מלאכת 'מעמר'?

'עימור' הוא איסוף התבואה שנקצרה למקום אחד ועשיית ערימה. גם איסוף של פירות וירקות שנקטפו למקום אחד, אסור משום 'מעמר'. מלאכת מעמר היא רק בשטח הפתוח ולא בתוך הבית, ולכן מותר לאסוף פירות שהתפזרו בבית, אם אין בכך טרחה רבה.

כיצד קשורות המלאכות החקלאיות לבניית המשכן?

בתהליך בניית המשכן היו זקוקים לצמחים שונים לצורך הכנת חומרי צביעה, וזה המקור למלאכות הקשורות לצומח. את הצמחים הללו היו גם מבשלים, וזה המקור למלאכת 'אופה' שכוללת את כל סוגי הבישול. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר