המכירה שהתבטלה

יעקב ברוך ב.ת. תגובות: 0

בפרשת השבוע כתוב הפסוק: 'וַיִּמָּסְרוּ מֵאַלְפֵי יִשְׂרָאֵל, אֶלֶף לַמַּטֶּה--שְׁנֵים-עָשָׂר אֶלֶף, חֲלוּצֵי צָבָא' (במדבר ל'א, ה')

פרשת השבוע מספרת לנו שהקב'ה ציווה את משה להילחם במדיין, ובזה סיים את תפקידו וייפטר מן העולם. ולמרות שידע משה רבנו שמיתתו תלויה בסיום המלחמה, ארגן את המלחמה בנאמנות, בזריזות ובשמחה. ולעומתו בני ישראל ששמעו את הבשורה, לא שיתפו פעולה. לא רצו להילחם כפי שכתוב בפסוק 'וַיִּמָּסְרוּ' שמשה רבנו הכריח אותם לצאת למלחמה.

זריזותו של משה רבנו למלחמה, למרות שמיתתו הייתה תלויה בה. עוררה אותנו לשאלה מעניינת

כבר תקופה ארוכה ששלומי מפרסם את הרכב שלו למכירה ולא מצליח למצוא קונה רציני שיקנה את הרכב, באחד הימים התקשר אליו אדם שהציג את עצמו בשם מיקי המחפש רכב מסוג כזה, אבל לא הוא לא הסכים בשום אופן לשלם את מחיר המחירון של הרכב ודרש הנחה של שלושת אלפים שקל מתחת למחירון. בלית ברירה, הסכים שלומי למכור את הרכב מכיוון שלא היו לו אופציות אחרות. מיקי שילם חמשת אלפים ₪ על החשבון, והם כתבו חוזה. אלא שמיקי התנה את קניית הרכב בתנאי שיאשרו לו הלוואה מהבנק. שעה לאחר מכן, התקשר אדם בשם שמשון וביקש לקנות את הרכב וכששלומי אמר לו שמישהו כבר נתן לו על החשבון. אמר לשלומי שהוא מוכן לשלם חמשת אלפים שקל יותר מהמחירון. שלומי שלא הצליח להתגבר על יצרו, הלך למנהלת הסניף של מיקי שהייתה שכנה טובה שלו. ודאג שלא יאשרו למיקי את ההלוואה, כדי שיוכל לבטל את העסקה. ואכן ההלוואה לא אושרה, ומיקי נאלץ לבטל את העסקה. שלומי 'סגר' את העסקה עם שמשון, ולמחרת גילה מיקי את האמת. ודורש משלומי למכור לו את הרכב במחיר שנקבע מראש, וטען כי הצליח להשיג את הכסף. מה דעתכם?

מעיינים בספרים ולומדים לפסוק הלכה או משפט: שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן רכ'ו סעיף ב' בדין: 'ראובן שמכר לשמעון בלי אחריות וכו' והאם זה דומה למקרה שלנו? סימן רי'א סעיף ד' בראובן שלווה מיעקב והאם המקרה שלנו דומה למקרה שמובא שם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר