פתקים בכותל המערבי

רבני שלום לעם תגובות: 0

האם יש עניין לדחוף פתקים בכותל?

חז'ל לימדו אותנו ש'מעולם לא זזה שכינה מכותל המערבי' וקדושה קיימת בשריד בית מקדשנו בפרט שהוא מקום תפילה. בעצם תחיבת הפתקים בין אבני הכותל, מובע סוג של תפילה. לפעמים אדם קשה לו לבטא את תפילתו במילים, והוא מעלה אותה על הכתב, כך שבהחלט עצם כתיבת הפתק היא סוג של תפילה מהלב. רק צריך לשים לב, שהפתק ייכתב כפניה ישירה אל הקב'ה, ולא אל הכותל עצמו. האדם לא יתלה תקוות בכותל המערבי, אלא יתלה את תקוותו בתפילה מעומק הלב אל הבורא שיעזור לו בכל פרק בחייו וקדושת המקום תועיל לו.

ישנם אחוזי התאבדות גבוהים. מה גורם לאנשים להתאבד. והאם יש פתרון?

אפשר לומר שהגורם העיקרי הוא – חוסר משמעות בחיים, וחוסר יכולת להתמודד עם מצבים קשים. לשני הדברים הדת מתייחסת בהרחבה ובהחלט נותנת להם פתרון מקיף. מה שמסייע להתמודדות, הוא העובדה שיש משמעות לעצם החיים כאן בעולם, שיש סיבה להתמודד עם הקשיים, וזהו סוג של תיקון ולצורך ייעוד ומטרה. ירדת לכאן, לעולם הזה, כדי להתמודד עם קושיי החיים. לא שאלו אותך, אלא הודיעו לך מהי המטרה שלשמה נשלחת ועליך למלא אותה בהצלחה. ישנם אנשים שהתאהבו בכיף שהחיים מעניקים, וכש'הכיף' הזה נגמר – מסתיימת עבורם המשמעות לחיים, הם לא רואים שום תקווה לעתיד טוב יותר. עלינו לדעת, שצריך לאהוב את החיים עצמם, ולא רק את 'הכיף' שבהם, מכיוון שיש בהם ייעוד, תכלית ומטרה ולא נשלחנו לעולם לחינם, עלינו לחקור ולדרוש אחר המטרה בחיים, והתפקיד שלשמו נשלחנו לעולם ולבצע אותו בשלימות. הנשמה שלנו היא פיקדון בידינו, ועלינו להשיבה שלימה ומתוקנת יותר, על ידי הבחירה בטוב, להיות טובים יותר, שמחים יותר. אנחנו בעצם מדכאים את החלקים הרעים ומשלימים את מטרתנו בעולם.

מהו שיעור הזמן שאפשר לברך ברכת 'אשר יצר' וברכת המזון. ומדוע להגביל זאת בזמן?

כעיקרון ברכת 'אשר יצר' אפשר לברך עד חצי שעה, אולם יש דעות הסוברות שאפשר לברך את הברכה עד שעה. אבל בכל מקרה, אם עבר פרק הזמן של למעלה מחצי שעה, עדיף לברך את הברכה ללא הזכרת שם ומלכות. במקרה וישנו צורך להיכנס פעם נוספת עדיף לברך לאחר מכן את הברכה בשם ומלכות. שיעור הזמן אחרי האוכל לברכת המזון הוא 72 דקות, שזהו שיעור של הזמן שבו אדם מרגיש עדיין את האכילה. הרעיון שעומד מאחורי סמיכות הברכה לפעולה, הוא תחושת המצב, ברגע שאדם מודה לאחר האכילה או ניקיון הגוף, הוא מזדהה עם המצב ומרגיש צורך להודות על מה שקיבל, כשהאפקט מתפוגג אין עניין להודות. ולכן חשוב לסמוך את הברכה לפעולת ניקיון הגוף או האכילה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר