מי רוצה להיות מיליונר?

אבינועם הרש תגובות: 0

הכול התחיל כשביום בהיר אחד, נחמן הגיע לבית הכנסת עם מכונית חדישה ומפוארת שעולה פי עשר מהקרוואן הרעוע שהתגורר בו עם משפחתו. בהתחלה חשבו חבריו שהוא החליט לעשות הסבה מקצועית מסופר סת'ם לנהג בוס, אבל אחרי שראו את נחמן מחנה את היגואר המפוארת  בחנייה של הקרוואן באופן קבוע, הם החלו לתהות כיצד נחמן שרק לפני חודש יכל בקושי להטעין כרטיס 'רב קו' מסתובב עכשיו עם מכונית מפוארת כאחד הגבירים.

אחרי שבוע של תהיות החליט מנחם חברו הטוב שנמאס לו מכל הניחושים וההשערות אודות היגואר של נחמן והוא החליט לשאול אותו לפשר התעלומה שמסתובבת כבר חודש בכל השכונה:

'מה קרה לך נחמן? האם יכול להיות שהאיר לך המזל ואראלה ממפעל הפיס שוחחה אתך לאחרונה?'

נחמן חייך לעבר מנחם כממתיק סוד, ולאחר מכן לחש לעברו בחיוך גדול: 'מנחם ידידי! לא סיפרתי לך, יש לי דוד ערירי ועשיר כקורח בארצות הברית. לפני חודש קבלתי מכתב מחברת עורכי דין גדולה שקראה לי להתייצב אצלם לפני עורך הדין שרוצה לדבר איתי על נושא חשאי' נחמן עצר לקחת אוויר ומנחם שהיה מרותק כולו, האיץ בו להמשיך במהירות: 'אמרתי לאשתי שאולי מחפשים אותי מהמשטרה או ממס הכנסה ואין לי אפילו מושג למה ומדוע. אבל כשהגעתי למשרד עורכי הדין, הם בישרו לי שהדוד הערירי הזה השאיר עבורי ירושה ענקית בסכום דמיוני של עשרים מיליון דולר!'

מנחם התפרץ לעבר נחמן: 'עשרים מיליון דולר! אתה צוחק עליי!'

'ששש...!' לחש נחמן: 'רק זה מה שחסר לי עכשיו! שכל השכונה תדע שנחמן הדלפון זכה בעשרים מיליון דולר...'

'רגע, אז מה אתה הולך לעשות עם כל הכסף הגדול הזה?' שאל מנחם ונימה של קנאה התגנבה לקולו. 'עד סוף השבוע כבר תראה, מנחם' ענה לו נחמן, 'אתה כבר תראה...'

יומיים לאחר מכן, בשעה שבע בבוקר קולות דחפורים ופטישי אוויר הרעידו את השכונה הקטנה שבה התגורר נחמן. לא עברה שעה קלה ועשרות תושבים סקרנים עמדו בהשתוממות מול השלט הענק שבישר על בניית קומפלקס דירות מפואר שעתיד לקום במקום שבו שכנו עד לפני שעתיים הקרוואנים של נחמן וחבריו. אחרי בירור קצר עם כמה מבעלי הקרוואנים התברר שנחמן שילם לכולם סכום הגון, כדי שיוכל לרכוש לעצמו את המתחם ולבנות עליו את טירת חלומותיו.

בינתיים החל נחמן להחליף לעצמו ולבני משפחתו את כל מלתחת הבגדים שלהם והחל להתלבש כאחד העשירים: חולצות יוקרתיות ומעומלנות בעלות חפתי זהב ובדי משי, נעליים תוצרת חו'ל, והוא הפך בבת אחת לאישיות חשובה עד שחבריו הישנים והאהובים החלו להתלונן שכבר חודשיים לא זכו להחליף אותו ולו משפט אחד: 'היי נחמן!' צעק לעברו בוקר אחד מנחם כשפגש אותו בבית הכנסת: 'מה קרה לך? כבר חודש שאני מנסה להתקשר אליך, אבל אני מקבל הודעה ש'המנוי איננו מחובר'!'

אבל נחמן רק חייך בחיוך משונה שמנחם אף פעם לא הכיר לפני כן, חיוך שצבוע כולו בהתנשאות ובוז: 'החלפתי מספר מנחם, מי שצריך לדעת אותו יודע...' הפטיר נחמן ומיד המשיך לעבר היגואר המפוארת שלו בטריקת דלת.

כעבור שנה עבר נחמן להתגורר בטירה המפוארת שבנה לעצמו: זה היה גן עדן אמיתי, עם ברכת שחייה, גינה ענקית ומטופחת, עשרים חדרים כולם מצופים שיש איטלקי ומצוידים בכל האבזור המודרני החדיש ביותר. הקיפו את הבית חומות אבן גדולות ומבוצרות שאליהן חוברו מצלמות אבטחה, שפעלו עשרים וארבע שעות סביב הבית. ואם כל זה לא הספיק, הרי שנחמן דאג לקנות ארבעה כלבים מסוג 'רועה גרמני' שאומנו לתקוף כל תוקף ואורח לא רצוי שיעלה בדעתו להיכנס למתחם.

באחד הימים מנחם היה צריך הלוואה בדחיפות. הוא הלך בחשש לכיוון המתחם המפואר של נחמן וצלצל בשער: מיד לאחר הצלצול עלה מהבית קול נביחות כלבים וקול מתכתי וקר, קולו של נחמן בקע מבעד לאינטרקום: 'מי מפריע לי בשעה כזאת?' רטן הקול.

'זה אני מנחם, אני צריך לדבר איתך דחוף! בבקשה נחמן!'

'מנחם, השעה שבע בבוקר, מה אתה מעיר אותי עכשיו? לך מכאן ותבוא פעם אחרת!'

'נחמן! שכחת שהיינו קמים לחברותא כל בוקר בשעה חמש? אני חייב עכשיו לדבר איתך!'

אבל לפתע יצא החוצה שומר שביקש ממנו בתקיפות להסתלק מהמתחם.

מנחם הלך עצוב ושבור לב וחשב שכבר אי אפשר להכיר יותר את חברו נחמן שנהפך לעשיר מסואב, שהחליף את כל חבריו בכסף ובחיים הטובים.

כעבור חודש, החל נחמן לחוש בכאבים עזים. בהתחלה ניסה להתעלם וכשהם החמירו החליט ללכת לרופא שבישר לו שמקור הכאבים הוא בכליות ועליו לעבור השתלת כליה דחופה.

'אין בעיה' אמר נחמן בביטחון לרופא 'תנקוב בסכום הכליה ורואה החשבון שלי כבר ישלם'

להפתעת נחמן, הרופא לא נגרר לשמחה שלו: 'ידידי, מלבד הכליה יש לך סוג דם נדיר ביותר, רק ליחידים יש אותו. האם יש לך חברים שתוכל לקרוא להם בכדי שנראה האם סוג הדם שלהם מתאים כדי שיוכלו לתרום לך כליה?'

נחמן ניסה להיזכר בכל חבריו הרבים שניתק עמם כל קשר, עד שהגיע למנחם. אחרי התלבטויות וחששות, חייג אליו נחמן בבושה וביקש את עזרתו. הוא סיפר למנחם את כל המאורעות שפקדו אותו וביקש מחילה גדולה על התנהגותו עקב הכסף שהעביר אותו על דעתו.

מנחם, מחל בלב שלם לנחמן והגיע לבדיקות. דמו נמצא מתאים וכעבור יומיים התבצעה תרומת הכליה שעברה בהצלחה. כשפקח נחמן את עיניו וראה ליד מיטתו את חברו הטוב, הרגיש שגם מיליון דולר, לא שווים לו כמו מנחם אחד...

*

יש אנשים שגורלם מאיר להם פנים והם זוכים בסכומי כסף גדולים, מתנות אחרות או קידום בעבודה מעבירים אותם על דעתם ובהתאם לכך הם מזניחים את המתנות הטובות והיקרות שהקב'ה להם כחברים טובים שאין להם תחליף. כדאי לנו להעריך את החברים שלנו ולזכור שהם יקרים לנו לפחות כמו מיליון דולר!

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר