המלחמה שהסעירה את העולם

רבני שלום לעם תגובות: 0

יום ראשון, א' בכסלו, 23/11/14

חודש כסלו - חודש האורות.

היום מתחיל חודש כסלו, שהוא החודש השלישי במניין החודשים לבריאת העולם, והתשיעי למניין החודשים בתורה ליציאת מצרים.  'חודש כסלו' מוזכר פעמיים בתנ'ך, ומקור השם מבבל - כמו שאר שמות החודשים. באשורית נקרא החודש 'כסילימו', ומשמעותו עבה ושָׁמֵן כמו 'כסלים' בלשון הקודש, ויש מסבירים שהוא מלשון תלמים שנוצרים בעקבות הגשמים בחודש זה. בחודש כסלו מתגברים הגשמים ואם לא מתחילים לרדת חלילה, בית דין גוזרים שלוש תעניות על הציבור כדי לעורר רחמי שמים. חודש כסלו מפורסם בזכות נס החנוכה, בו נעשו ניסים לאבותינו כאשר היוונים הרבים נפלו בידי החשמונאים המעטים שהחזירו את עבודת בית המקדש למקומה והשיבו לב אבות על בנים. גבורתם של החשמונאים מלמדת אותנו, לא להירתע מקשיים ומלחצי הסביבה, אלא להמשיך לדבוק בתורת אמת, כי סוף האמת לנצח.

מבצע הנחיתה הגדולה בהיסטוריה.

ביום זה, א' בכסלו תש'ד, לפני 71 שנה, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי אירופה, התאספו שלושת מנהיגי בעלות הברית שלחמו יחד נגד הנאצים: ויסטון צ'רצ'יל - ראש ממשלת בריטניה, פרנקלין רוזוולט - נשיא ארה'ב ויוסף סטאלין - שליטה של ברית המועצות.

השלושה התכנסו ב'ועידת טהראן', ובה הוחלט על פלישה לנורמנדיה שבצרפת ופתיחת חזית שנייה נגד הנאצים. מבצע זה, היה מבצע הנחיתה הגדול בהיסטוריה, והשתתפו בו מאות אלפי חיילים של בעלות הברית. פלישה זו הייתה תחילת הקץ של גרמניה הנאצית עד כניעתה לאחר קרוב לשנה. קרב מכריע זה, שהטה את כף המלחמה והציל את האנושות משלטונו המטורף של היטלר, מחדדת את התובנה שהנחילו לנו חז'ל, על כוח הרבים שעוצמתו גבוהה פי כמה מכוחו של היחיד ובזכותם אפשר לפעול רבות.

יום שלישי, ג' בכסלו, 25/11/14

גזירות היוונים.

ביום זה, גזר אנטיוכוס קיסר, שכונה 'אנטיוכוס אפיפנס' (= המפואר, והיהודים כינוהו בלעג: 'אפימנס' שפירושו המטורף...) את גזירות השמד המפורסמות כנגד תורת ישראל.

היוונים ביקשו לטמא את עם ישראל ולגרום להם להתרחק מדתם, במטרה להנחיל את הדת ההלניסטית ואת התרבות היוונית בעם ישראל. לפי גזירות אנטיוכוס, נאסר על עם ישראל להקריב קרבנות בבית המקדש, והיוונים אף טימאו את המזבח המקודש ובחצר בית המקדש נבנו מזבחות לעבודה זרה. היהודים נדרשו לחלל את השבתות ומועדי ישראל, נאסר עליהם למול את בניהם, הם הוכרחו לאכול מאכלים שאינם כשרים ולימוד התורה נאסר באיסור חמור. היהודים נאבקו בחירוף נפש כנגד המזימה ורבים מסרו את נפשם על קידוש השם, ושמרו עד רגעיהם האחרונים על דת ישראל בטהרתה. בעקבות הגזירות הקשות, פרץ מרד נרחב ביהודה, שהונהגה בידי החשמונאים ולאחר ניסים גלויים, נטהרה הארץ כולה והיהודים שבו לשמור בגלוי את דתם. החשמונאים הכריזו על יום ג' בכסלו, שבו החלו הגזירות הקשות נגד תורת ישראל, כיום חג לציון הנס הגדול שנעשה במלחמתם נגד היוונים. סופם של היוונים היה כסופם של כל האומות שעמדו נגד עמנו בכל הדורות, אך עם ישראל נותר איתן לנצח לאורך אלפי שנות ההיסטוריה, כי נצח ישראל לא ישקר.

יום שישי, ו' בכסלו, 28/11/14

מכתב ההצלה.

בו' כסלו תשי'ח, נפטר רבי מיכאל דב וייסמנדל, מהפעילים הבולטים בתקופת השואה. הוא השקיע מאמצים רבים לעצור את השמדת יהודי אירופה, ואמנם עלה בידו לעכב את המשלוחים של יהודי סלובקיה והונגריה לתאי הגזים, אלא שמכתביו ותחנוניו להשגת המשאבים הדרושים לכך מראשי הג'וינט ומנהיגי יהדות מפורסמים בארץ ובעולם, שבו ריקם.

באחד ממכתביו כתב ויסמנדל: 'אין אנחנו מבינים, איך אתם אוכלים ושותים? איך אתם ישנים על מיטותיכם? איך אתם מטיילים בחוצות? כשהאחריות מוטלת עליכם. זה חודשיים אנחנו צועקים, ועדיין כלום לא עשיתם. אחינו בני ישראל האם השתגעתם? האם אינכם יודעים באיזה גיהינום אנחנו חיים?! אתם שומרים את הכסף, למה אתם ממתינים'? למרבה הצער, היו קריאותיו כקול קורא במדבר ובקשות ההצלה שלו נדחו משיקולים פוליטיים ומחוסר אימון בפעולותיו. הרב עצמו הצליח להימלט מהמלחמה, אך בני משפחתו עלו על המוקד. לאחר המלחמה, תיעד הרב וייסמנדל את פעילותו בתקופת המלחמה והאשמתו את מנהיגי הדור בהזנחת יהודי אירופה, נותרה כאות קין וכתם מחפיר.

תקופת השואה, היא אחת התקופות הקשות ביותר בתולדות עם ישראל, בה היה 'הסתר פנים' כביכול של הקב'ה מעם ישראל ואין לנו מושג בחשבונות שמים ובהנהגת הבורא, שהוא מעל לכל תפיסה אנושית. הכול מתנהל בהשגחה פרטית והמהלכים ההיסטוריים כולם נעשו כהכנה לקראת הגאולה העתידה. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר