סודה של האחוזה

אריק סגל תגובות: 0

ההלם היכה בשלושת האחים כאשר הם שמעו את הבשורה המרה. אלביס, אדורנו, וגבריאל גדלו מגיל קטן בביתו של הסב, הוריהם נהרגו כאשר הם היו ילדים קטנים, וסבם וסבתם גידלו אותם מילדותם. שלשת האחים היו קשורים אחד לרעהו והיו מסורים לסבם. הסב הזדקן, וחצה את גיל השמונים. במשך הזמן הסתבך במספר בעיות בריאותיות קשות, הוא הבין שימיו ספורים וקרא לנכדיו כדי להיפרד. הוא הודיע להם שכתב צוואה שנמצאת אצל עורך הדין של המשפחה: 'עליכם למלא את כל התנאים, ורק אז תוכלו לזכות בירושה' סיים הסב, ועצם את עיניו לנצח. שלשת האחים ביכו מרה את לכתו של הסב האהוב, ואחרי האבל ניגשו אל ביתו של עורך הדין, שהקריא להם את צוואתו של סבם: רכושו העיקרי של הסב כלל את האחוזה המפוארת שבה התגורר - טירה עצומת מימדים שכללה גינות ומדשאות, בריכות נוי ושחיה, ואגפים למשרתים בשווי 27 מיליון דולרים.

הסב העניק את טירתו היקרה לשלשת הנכדים בחלוקה שווה אך הגביל זאת בשלשה תנאים מעט משונים: הבן הבכור אלביס נדרש להיבחר לראשות העיר שבה הם מתגוררים, הבן השני אדורנו, חייב להיות הפרקליט המחוזי, והבן השלישי גבריאל צריך לעבוד כמפקח בניה ותכנון. אם השלשה לא ימלאו את התנאים – לא יוכלו לזכות באחוזה הגדולה.

שלשת האחים המופתעים חשבו בתחילה שהסב חמד לצון, אך לאחר קריאה חוזרת, והתערבות של עורך דין מומחה לענייני ירושות, התברר כי תוכן הצוואה שריר וקיים: שלשת האחים חייבים למלא את התנאים, אחרת לא יוכלו לזכות בטירה השווה עשרות מיליוני דולרים. השלשה נפגשו להתייעצות, וניסו להעלות רעיונות. לאחר שעה ארוכה הגיעו האחים למסקנה כי אכן לא נותרה כל ברירה מלבד מילוי הצוואה כפשוטה. הם הבינו, כי היישום של המהלך עשוי לקחת מספר שנים, אך השווי הגדול של הרכוש יהיה שווה את המאמץ.

השלשה שכרו אסטרטג בחירות ויועץ פוליטי מנוסה, בעשרות אלפי דולרים במטרה להכשיר את אחיהם הבכור להיות מתמודד ראוי לראשות העיר. במקביל החלו שני האחים לשקוד על לימודיהם באוניברסיטה בהנדסה ותכנון, ומשפטים. כעבור שנה התברר כי המאמץ הגדול נשא פרי. שמו של האח הבכור, אלביס, הפך להיות מוכר בקרב התושבים כמי שיביא את השינוי המיוחל לעיר, וכאשר נודע כי אלביס זכה בקולות התושבים והפך לראש העיר - איש לא היה מופתע. הקמפיין המבריק שניהל, והדבקות במשימה שהפגין היוו אינדיקציה ברורה לניצחון הצפוי. איש גם לא הופתע כאשר שנתיים מאוחר יותר נבחר האח אדורנו למשנה לפרקליט המחוזי. העיתונים ניסו להעלות השערות בדבר המינוי ונופפו בעובדה שאחיו של המשנה החדש הוא ראש העיר, אך מאחר שהכל נעשה על פי חוק לא ניתן היה להוכיח דבר. גם האח השלישי גבריאל התמקם בתפקיד ניהולי במחלקת ההנדסה המקומית והיה לאחד מראשי האגף. שלשת האחים הצליחו למלא את צוואת הסב על הצד הטוב ביותר. יתירה מזו, הצלחתם הייתה כה גדולה, עד שנדמה היה כי הם כלל לא זקוקים לירושה, שכן הם כבר מצאו את אושרם. לאחר שלוש שנים ביום הזיכרון של הסב פתחו השלשה שוב את הצוואה, ועורך הדין אישר כי כעת הם יכולים לזכות בטירה. האחים ניגשו לממש את זכותם, והמלאכה הוטלה על אלביס. כראש העיר, לאלביס יש גישה יותר מכולם לרישומי הקרקעות והמגרשים בעיר. אלביס ניגש למלאכה אך אז גילה דבר שאותו כנראה ניסה וגם הצליח הסב להסתיר, במשך כל חייו.

הטירה נבנתה על קרקע ציבורית שמעולם לא הייתה שייכת לסבם. הוא הצליח לפני עשרות שנים להשתלט על המקום, ובנה בו את האחוזה. אלביס גילה זאת מעיון במסמכים מסווגים שהיו חשופים לעיניו כראש עיר, הוא מיהר לאחיו הפרקליט להתייעץ אתו כיצד הם מתגברים על הבעיה. כעת הוא כבר הבין מדוע ביקש מהם הסב להגיע לתפקידים הללו. הוא חשש שהתרמית תתגלה, והוא דאג שהם, כאנשים הממונים על התחום יוכלו לפתור את הבעיה.

בדיוק באותו רגע הגיע למשרדו של ראש העיר, האח השלישי שעבד במחלקת ההנדסה ואמר לשני אחיו: 'האם יודעים אתם מה התגלה לי בבדיקות שערכתי בארכיון של מחלקת ההנדסה? הקרקע כלל לא שייכת לסבא, הוא גנב אותה!'. הוא הביט בפני האחים והבין שהם כבר יודעים על כך. ליבו התמלא בחשד והוא דרש מהם בתוקף להסביר לו מדוע הם לא סיפרו לו על כך מיד.

אלביס ניסה להסביר כי רק כעת הוא שם לב לתרמית, והוא ניגש מיד לאחיו הפרקליט להתייעץ אתו, אך גבריאל סרב להאמין. גם אדורנו הביט בפני אחיו הגדול ושאל: 'כמה זמן אתה יודע על כך כראש עיר?' אלביס ניסה להישבע כי רק כעת הוא גילה זאת, אך השניים היו משוכנעים כי הוא כבר העביר לרשותו חלק מן האחוזה ושינה את הכתוב במסמכים העירוניים. עד מהרה פרצה קטטה בין האחים, ולמחרת קראו כל תושבי העיר את הכותרת הראשית בעיתון המקומי: 'ראש העיר אלביס נעצר בעקבות מעשי הונאה. אחיו שמשמש כפרקליט המחוזי, ואח נוסף שמנהל את מחלקת ההנדסה והתכנון בעיר - יהיו לעדי מדינה'.

שלשת האחים איבדו את עולמם ברגע אחד של קנאה. הם פוטרו ממשרותיהם, ואלביס הצליח להיחלץ משהות ממושכת בכלא תמורת קנס כספי גבוה. השלשה איבדו את האחוזה כמובן, אך גם את עבודתם, ואת האחדות ששררה ביניהם...

***

בפרשתנו מספרת לנו התורה על המתיחות ששררה בין האחים ליוסף 'וישנאו אותו ולא יכלו דברו לשלום'. חז'ל מסבירים כי כאשר קיימת מתיחות בין אנשים, אפילו את גינוני הנימוסים הקטנים ביותר האנשים מתקשים לקיים, ואפילו לברך לשלום כמעט בלתי אפשרי עבורם, בגלל הכעס והשנאה. אלא שעלינו לדעת שמתיחות מתחילה בדרך כלל דווקא בפרטים הקטנים, כמו אי ברכת שלום האחד לחברו, ודווקא פרטים קטנים אלו עלולים להוביל לשרשרת של פעולות בלתי נמנעות שאותם איש לא היה צופה מראש. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר