רעידת האדמה בצפת

תגובות: 0

יום ראשון, כ' בטבת תשע'ה, 11/1/15

הנשר הגדול

כ' בטבת הוא יום הסתלקותו של 'הנשר הגדול' רבנו משה בן מימון, הרמב'ם. מפלאי הדורות היה הרמב'ם ואחד האישים החשובים והנערצים ביותר ביהדות. נחשב כגדול הפוסקים, והיה איש אשכולות מלא מדע וחכמה, רופא, חוקר ומנהיג. גדולי דורו אמרו עליו: 'ממשה (רבנו) ועד משה (בן מימון), לא קם כמשה'.

ספריו וחיבוריו של הרמב'ם, הפכו לנכסי צאן ברזל בעולם היהודי. בהם: פירוש המשניות לרמב'ם, ספר האמונה 'מורה נבוכים', איגרות הרמב'ם, ספרי רפואה וכתבים נוספים, ועל כולם ספר 'משנה תורה' המכונה הי'ד החזקה, היצירה הפלאית ורבת ההיקף על כל ההלכות שבתורה הנהוגות בזמננו ובזמן שבית המקדש קיים, בדיוק רב ובבהירות שאין דומה לה. החיבור הפך להיות אבן היסוד של הפסיקה ההלכתית בכל הדורות. הרמב'ם נפטר במצרים וארונו הובא לקבורה על פי בקשתו לארץ ישראל, בה ביקר בחייו, ונקבר בעיר הקודש טבריה.

יום רביעי, כ'ג בטבת תשע'ה, 14/1/15

גולה אחר גולה הלכה יהודה

חמש שנים בלבד לאחר גירוש ספרד המפורסם שהתרחש ביום חורבן ירושלים תשעה באב, בשנת רנ'ב, לפני למעלה מ-500 שנה, התרחשה גלות נוספת ממדינת פורטוגל. רבים מגולי ספרד שהיגרו לפורטוגל, נאלצו ליטול שוב את מקל הנדודים ולחפש מנוח לכף רגלם. יהודים רבים נאלצו להמיר את דתם לנצרות, והללו הפכו ליהודים אנוסים כשהם ממשיכים לשמור על היהדות בסתר. רבים מבין האנוסים נחשדו באי ציות לדת הנוצרית, וידוע על למעלה מעשרת אלפים מקרים של שריפת אנוסים על מוקד ה'אוטו דה פה' המפורסם. בני עם ישראל, לא איבדו מעולם את חוסנם הרוחני ואת אמונתם התמימה, ולמרות כל הסבל והייסורים הגדולים שסבלו במשך כל הדורות, המשיכו לדבוק בגאון באמונתם ובצור מחצבתם.

יום חמישי, כ'ד בטבת תשע'ה, 15/1/15

רעידת האדמה שהחריבה את צפת

היה זה לפני 178 שנה, בשעת בין הערביים של יום ראשון, כ'ד בטבת תקצ'ז, ופתאום הורגשה בארץ ישראל רעידת אדמה אימתנית. עיקר הרעש היה באזור הגליל ולבנון, והערים שסבלו יותר מכולן היו צפת וטבריה, ערי הקודש. באותם ימים, עדיין לא נקבעו כלים סיסמולוגים מודרניים ואף השימוש בסולם ריכטר החל רק לאחר כמאה שנה, אולם על פי הערכות מודרניות, היה הרעש בעוצמה של כ-7 בסולם מגניטודה, שמחליף כיום את סולם ריכטר המיושן.

הרעידה גרמה להרס רב ומפולות ענק וגבתה מחיר כבד של כשבעת אלפים הרוגים, מתוכם כאלפיים בצפת לבדה וכשבע מאות בטבריה. הקהילה היהודית בצפת נפגעה קשות ורבים היגרו ממנה לירושלים. כשהגיעה השמועה לארצות הגולה על הרעידה הקשה, התבטא החת'ם סופר כי היה בכך עונש על הפגיעה בקדושתה של ירושלים, כאשר העולים ארצה לא התיישבו בה והעדיפו להתיישב בערי הגליל. אחרים ראו בכך סימנים לביאת המשיח כפי דברי חז'ל שהגליל ייחרב, אולם היו רבים שנשארו בצפת והקימו אותה מחדש, באמונה ובתקווה מחודשת.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר