הרופא האדמו'ר

רבני שלום לעם תגובות: 0

יום ראשון, י'ט בשבט תשע'ה, 8/2/15

המגיפה השחורה

בי'ט בשבט שנת ה' אלפים ק'ט - לפני למעלה מ-600 שנה, פרצו מאורעות דמים נגד יהודי שווייץ, בעלילת 'המגפה השחורה'. מגפה זו, הכתה באסיה ובאירופה במספר גלים, ובעקבותיה נקטלו חייהם של כ-35 מיליון בני אדם בסין לבדה, ועוד כ-25 מיליון בני אדם באירופה. מגפה זו כילתה כחצי מאוכלוסיית יבשת אסיה ואירופה, ובכפרים מסוימים נספו כשמונים אחוז מהאוכלוסייה. ה'מגפה השחורה' נחשבת לאסון הדמוגרפי הגדול ביותר שפגע באירופה בתקופה שלפני הזמן החדש. גם במאות השנים הבאות נרשמו התפרצויות דומות, אך בממדים קטנים בהרבה.     המגפה הקשה התפשטה במהירות באמצעות וירוסים קטלניים שנשאו את מחלת האבעבועות השחורות וקדחת דימומית נגיפית. הכינוי 'המגפה השחורה' או ה'מוות השחור' נוצר בעקבות הכיליון העצום שגרמה המחלה, וגם בגלל הכתמים השחורים שהופיעו על עורם של הנגועים במחלה והעיגולים השחורים שנוצרו תחת עיניהם.

למרבה הצער, נמצא השעיר לעזאזל הנצחי, שהואשם גם במגפה קשה זו - היהודים. במהלך שנות המגפה, נפוצה שמועה כי היהודים מרעילים את בארות המים וגורמים להפצת המגפה במטרה להשמדת העולם הנוצרי. החלו רדיפות קשות נגד היהודים בצרפת, שוויץ וגרמניה וכתוצאה מהן, התרוקנה מערב אירופה מיהודים ורובם היגרו למזרח אירופה ובעיקר לפולין. בכל שנות הגלות משמשים היהודים שעיר לעזאזל בידי אומות העולם ועלילות שווא ניתכות על ראשם חדשים לבקרים, ללא שמץ של אמת. אולם עם ישראל למוד התלאות, נושא בגאון את תורת ישראל ודבק באמונתו ללא חת ומורא, ונצח ישראל לא ישקר.

יום שני, כ' בשבט תשע'ה, 9/2/15

הרופא שהפך לאדמו'ר

ביום זה, כ' בשבט תרי'ח, נפטר ה'אדמו'ר הרופא', ד'ר רבי חיים דוד ברנהרד זצ'ל. ד'ר ברנהרד היה רופא פולני מפורסם, ששימש כרופאם של פרידריך השני מלך פרוסיה, סטנסילאב פוניאטובסקי המלך האחרון של פולין, ושל אצילי פולין. הוא נולד למשפחה יהודית, רכש השכלה כללית בעיר ברלין ולמד רפואה באוניברסיטה בפולין. לאחר שצבר ניסיון רב ברפואה, התמנה לרופא הארמון של קיסר פרוסיה ולרופא הראשי של צבא המדינה.

באחד המסעות שבהם נלווה הרופא אל שיירת המלוכה, הוא הוזמן לרפא יהודי מקומי שחלה במחלה קשה, ולאחר בדיקה מקיפה קבע, כי שעותיו של החולה ספורות. נסע החולה אל הצדיק המפורסם רבי דוד מלעלוב והלה נתן לו לאכול גבינה ולשתות יין ישן, ולמרבה הנס החל החולה להתאושש באורח פלאי. כשפגשו הרופא בשנית, לא האמין למראה עיניו והחליט לנסוע אל הצדיק שהבעיר את הניצוץ היהודי שבו, עד שהצליח להחזירו בתשובה והוא הפך לאחד מגדולי תלמידי ה'חוזה' מלובלין ו'היהודי הקדוש' מפשיסחא. כך הפך רופא בית המלוכה לרופאם של גדולי הצדיקים בדורו, וברבות השנים התעלה בדרגותיו הרוחניות והפך לאדמו'ר מפורסם שרבים נושעו על ידו בעצה ובברכה. על קברו שבעיר פיוטרקוב, נבנה אוהל ששופץ בשנים האחרונות מחדש.

 

 

יום שלישי, כ'א בשבט תשע'ה, 10/2/15

המגילות הגנוזות

ביום זה לפני 60 שנה, בשנת תשט'ו, רכשה מדינת ישראל את 'המגילות הגנוזות' שנמצאו במערות ים המלח. גילוי המגילות נחשב לאחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים בארץ ישראל ולהן חשיבות היסטורית ורוחנית רבה. כתיבת המגילות נערכה עוד לפני הספירה הנוצרית, בתקופת בית המקדש השני, והן נחשבות לאחד המסמכים העתיקים ביותר בעם היהודי שהשתמרו לאורך אלפי שנים. במערות נמצאו חלק מספרי התורה והנביאים, אולם החוקרים חלוקים עד היום בדעה מי היו חברי הקבוצה שהותירה את הכתבים העתיקים. כך או כך, תורת ישראל נצחית והיא מועברת דור אחר דור בנאמנות ובדביקות. חכמי ישראל שימרו את הנוסח המקורי והמקודש של התורה הקדושה וכל ספרי הנביאים והכתובים, שהם הבסיס לכל מהלך חייו של יהודי באשר הוא, לאמונתו ולדביקותו בבורא יתברך ובמסורת ישראל.

יום רביעי, כ'ב בשבט תשע'ה, 11/2/15

בת קול מקודש הקודשים

כ'ב בשבט, נחשב כיום טוב במגילת תענית (בה נמנו תאריכים שונים בעלי אירועים היסטוריים, בתקופת בית המקדש השני). ביום זה, נכנס שמעון הצדיק אל בית המקדש ושמע בת קול שיצאת מקודש הקודשים ומכריזה: 'בטלה הצבת הפסלים שביקשו השונאים להכניס להיכל ה''. הייתה זו גזירתו של המלך היווני גסקלגס, וביום זה מת המלך וכפי חוקי היוונים, התבטלו גם גזירותיו וליהודים הייתה הרווחה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר