סופו של ארכי טרוריסט

הרב איתמר מאיר תגובות: 0

מסע אל העבר
שבת פרשת בחוקותיי כ'ז באייר תשע'ה, 16/5/15
סופו של ארכי- טרוריסט
בכ'ז באייר תשכ'ב, הוצא להורג הארכי-טרוריסט אדולף אייכמן ימ'ש, מבכירי המנגנון הנאצי בגרמניה ומהאחראים הראשיים לביצוע בפועל של תכנית 'הפתרון הסופי' להשמדת יהודי אירופה במהלך השואה. אייכמן נכלא בסיום המלחמה, אולם הצליח לברוח. לאחר נדודים, הגיע לארגנטינה וחי שם תחת שם בדוי. בשנת תש'ך, נלכד אייכמן בפעולה מזהירה של המוסד הישראלי בראשות איסר הראל, והובא לארץ במבצע מורכב וחשאי. משפטו של אייכמן, פתח בבת אחת את סגור לבם של המוני ניצולי השואה בארץ שהדחיקו את זיכרונותיהם הכואבים, ורבים באו להעיד ולספר על הזוועות שביצעו הנאצים הארורים בעם היהודי בשנות השואה. אייכמן הוא היחיד בתולדות מדינת ישראל, שגזר דין מוות מומש בו בפועל. הוא נהרג בתלייה, גופתו נשרפה בחצר כלא רמלה ואפרו פוזר בים מחוץ למים הטריטוריאליים של המדינה.
יום ראשון, כ'ח באייר תשע'ה, 17/5/15
יום ירושלים
כ'ח באייר, נחשב כחג לאומי לציון איחוד ירושלים כולה, לאחר שחרור העיר העתיקה ומזרח ירושלים, בהם הכותל המערבי, הר הבית, הר הזיתים וכל המקומות המקודשים לעם היהודי מדורי דורות. העיר העתיקה, נכבשה בידי הירדנים במלחמת העצמאות בשנת תש'ח, ובמשך 19 שנה נמנעה מהיהודים גישה לכותל המערבי ולאתרי המורשת בעיר העתיקה. בשנת תשכ'ח קבעה הרבנות הראשית תאריך זה כיום הודיה לקב'ה על הניסים שקרו באותו יום ועל שחרורה של ירושלים, ורבים אומרים הלל ביום זה.
יום שני, כ'ט באייר תשע'ה, 18/5/15
שמואל הנביא
יום זה הוא יום פטירתו של שמואל הנביא כמובא במגילת תענית, ובשולחן ערוך מובא שיום פטירתו חל יום קודם לכן, בכ'ח באייר. מסיבה זו נוהגים רבים לעלות על קברו שברמה, סמוך לשכונת רמות בירושלים, ביום כ'ח באייר בערב ושוהים שם עד הלילה, כך שהם נמצאים על קברו בשני ימי הזיכרון. שמואל היה השופט האחרון של בני ישראל בתקופת השופטים, והנהיג את עם ישראל בסוף זמן השופטים עד תחילת תקופת המלכים, שאול ודוד. שמואל היה משבט לוי, מצאצאי קורח, והיה תלמידו של עלי הכהן שגידלו וחינכו במשכן שילה. שמואל המליך את שאול המלך, אולם לאחר שלא הרג את אגג העמלקי, עברה המלוכה לידי דוד וממנו יֵצא המלך המשיח במהרה בימינו אמן.
יום שלישי, ראש חודש סיון תשע'ה, 19/5/15
חודש סיון
חודש סיון הוא החודש התשיעי בלוח העברי מבריאת העולם, והשלישי למניין החודשים בתורה מיציאת מצרים, כנאמר: 'בחודש השלישי לצאת בני ישראל מארץ מצרים ביום הזה באו מדבר סיני'. השם סיון הובא מגלות בבל ומקורו מהמילה הבבלית 'סיוונו' שמשמעותה זמן קבוע, או ממלה אשורית - אכדית שפירושה 'עת להט השמש', על שם השמש הזורחת במלוא עוזה בחודש זה. בלוח החקלאי העתיק שנמצא בגזר, נקרא חודש זה בשם 'קציר כל', כי בו מסתיים קציר החיטים. שם החודש מוזכר לראשונה במגילת אסתר.
בא' לחודש סיון, הגיעו בני ישראל לאחר יציאת מצרים להר סיני, ובשבעה בו זכו לקבל את התורה הקדושה. חודש סיון לעולם מלא בן שלושים יום. חג השבועות חל תמיד בחודש סיון חמישים יום לאחר שהתחילו לספור ספירת העומר ביום הראשון לחול המועד פסח.
מזל חודש סיון הוא מזל תאומים, המרמזים על משה ואהרן שהיו אחים, והנהיגו ביחד את עם ישראל ומסרו לו את התורה בחודש זה. התאומים רומזים גם על שני לוחות הברית, וכן על התורה שבכתב ושבעל פה שניתנו כאחד לעם ישראל כתאומים זהים שנולדים בזה אחר זה. יש שמצאו רמז לתאומים בפסוק שבשיר השירים: 'תאומי צביה הרועים בשושנים', הם בני ישראל שקיבלו את התורה בחודש סיון.
יום רביעי, ב' בסיון תשע'ה, 20/5/15
יום המיוחס
יום זה נקרא בשם 'היום המיוחס', והוא חל בין ראש חודש סיון לבית שלושת ימי ההגבלה. טעמים מספר ניתנו לכינוי זה, והידוע בהם הוא שביום זה אמר הקב'ה למשה לומר לעם ישראל: 'ואתם תהיו לי ממלכת כהנים וגוי קדוש', ובכך בחר ה' בעם ישראל להיות לו לעם מיוחד מכל העמים, מיוחסים ומקודשים יותר מכל אומות העולם. כל יהודי צריך להכיר בכך, שהוא בן יקיר ואהוב על הקב'ה, וה' מייחל ומצפה לכל אחד מאתנו מתי נשוב להתקרב אליו ולעבדו בלבב שלם.
יום חמישי, ג' בסיון תשע'ה, 21/5/15
שלושת ימי ההגבלה
ביום זה מתחילים שלושת ימי ההגבלה, שבהם התכוננו בני ישראל לקראת קבלת התורה בהר סיני. הימים נקראים 'ימי הגבלה', כי בהם הוגבלו בני ישראל שלא להתקרב להר סיני, להיות מוכנים ליום השלישי ולהיות קדושים וטהורים לקראת קבלת המתנה הגדולה היא התורה הקדושה, ובכך כרת ה' אתנו ברית להיות לו לעם ואנו נהיה לו בנים אהובים ונאמנים לקיים את דבריו ומצוותיו.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר