להרגיש בבית

רבני שלום לעם תגובות: 0

'ובפרס העובד המצטיין לשנת 2014 זכה צ'ארלס גרומן', הכריז מנחה הערב לקול תשואותיהם של מאות האורחים שהגיעו לנשף השנתי של עובדי הבנק היוקרתי. צ'ארלס עלה אל הבמה והודה במילים נרגשות לוועדת הפרס שבחרה בו. 'אני שמח להיות חלק ממשפחת 'בנק אמריקן גולד'. אמשיך לעשות הכול למען עתידו של הבנק ותודה רבה לכולם', סיים צ'ארלס את דבריו וירד מן הבמה תוך כדי לחיצות ידיים נרגשות מחבריו לעבודה.

'באמת מגיע לו', לחש מנהל הבנק לסגנו והלה הנהן בהסכמה. צ'ארלס היה באמת עובד מסור ששירת את לקוחות הבנק במסירות רבה אבל בעיקר היה ידוע בקרב העובדים בדאגתו לפרטים הקטנים, דבר שלעיתים קרובות הרגיז רבים מחבריו לעבודה, אבל בהנהלת הבנק נחשב צ'ארלס לעובד המסור ביותר. כפי שתמיד נהג לומר 'אני מרגיש פה כמו בבית שלי...'

זה התחיל בעובדי הניקיון של הבנק. צ'ארלס דאג תמיד לשיפור עבודתם. פעם אחת טען שהאבק המצטבר על עלי הפלסטיק בעציצים המוצבים בכניסה לסניף יכול לגרום ללקוחות הרגשה לא נעימה בהגעתם לבנק. פעם אחרת העלה הצעה שהניקיון יתבצע על ידי חומרים טבעיים בלבד מה שיגרום אומנם לתוספת מאמץ קטנה: 'אבל זה שווה למען לקוחותינו שידעו שהניקיון לא נעשה בחומרים כימיים מסוכנים', אמר צ'ארלס למנהל הבנק שקיבל את ההצעה מיד.

בהמשך עבר צ'ארלס ל'הצעות ייעול' בקשר לעובדים. באחד הימים נתלתה מודעה בחדר הקפה של הסניף. 'לחברים היקרים!', נכתב בראשה, 'מידי יום יוצאים מחדר זה כ-300 כוסות וכפיות חד פעמיות. אם כל אחד מאתנו יעשה מאמץ קטן ויביא מביתו כוס וכפית, אנו נחסוך להנהלה סכום נכבד בכל חודש וזאת מבלי לציין את הנזק הסביבתי שגורמות כמויות האשפה הגדולות'. בתחתית המודעה הופיעה חותמת של הנהלת הסניף אבל כולם ידעו שידו של צ'ארלס היא זו שבוחשת בכוס הקפה שלהם. חלק מהעובדים חשבו להתנגד ליוזמה אבל אף אחד לא רצה להראות שהוא זה שמתנגד להצעות שיכולות להועיל לבנק.

באחד הימים הקיש צ'ארלס על דלתו של המנהל שקיבל אותו בחביבות כמו תמיד. 'כן, צ'ארלס היקר', פנה אליו המנהל. 'אתה יודע שגם אני חלק מהעובדים', פתח צ'ארלס את דבריו, 'אבל אני חושב שלמען הצלחת הבנק צריך לעשות הכול'. המנהל הנהן בראשו בהסכמה וצ'ארלס המשיך. 'כידוע לך אדוני, ישנה הפסקה בת חצי שעה המשמשת לארוחת צהריים. לאחרונה שמתי לב שלאחר עשרים דקות כבר מסיימים העובדים את סעודתם ונמשכים בפטפוטים שלעיתים גורמים לאיחור בחזרה לעבודה'. צ'ארלס הביט במנהל המרוצה והמשיך: 'למרות שגם לי אישית הדבר יהיה קשה אבל אני חושב שצריך להוריד את זמן ההפסקה לעשרים דקות, כך שמיד בסיום הארוחה הם יחזרו לעבודתם במהירות'. צ'ארלס סיים את דבריו והמנהל המחויך קם אליו וטפח על שכמו. 'כל הכבוד, צ'ארלס. לא לחינם נבחרת לעובד המצטיין'. צ'ארלס חייך בבושה ואמר 'זה כמו הבית שלי, אני מרגיש חובה לעשות זאת'.

למחרת נמסרה הודעה לצוות העובדים הענק שלפי החלטת ההנהלה הפסקת הצהרים תקוצר לעשרים דקות בלבד. העובדים חרקו שיניים אבל ידעו שאין הרבה מה לעשות...

השעה הייתה שעת בוקר מוקדמת כאשר יצא פיליפ מביתו לריצת הבוקר הקבועה שלו, בדרך הוא הוציא את עיתון הבוקר ובהה בתדהמה בכותרת הראשית 'מעילת ענק בבנק 'אמריקן גולד' עובד בכיר מואשם בגניבה' וכותרת המשנה סיפקה פרטים נוספים: 'הלילה נעצר צ'ארלס גרומן עובד בכיר בבנק באשמת העלמת מאות אלפי דולרים והעברתם לחשבונו הפרטי', כשלפתע צצה מול עיניו דמותו של צארל'ס 'זה כמו הבית שלי' היה אומר לחבריו לעבודה בכל הזדמנות כשהללו שלחו לעברו עקיצות על כך שהוא ממרר את חייהם. פיליפ גיחך לעצמו: 'כנראה שבאמת צ'ארלס הרגיש בבית ומרוב הדאגה ל'פרטים הקטנים' שכח את העיקר ודאג לעצמו יותר מכולם...'

* * *

בפרשת השבוע אנו מתוודעים לדמותו של 'עשיו הרשע'. שהציג את עצמו כמהדר בדברים שאפילו המדקדקים ביותר לא חשבו עליהם. עשיו מחפש לעשר את המלח והתבן ומתפאר בזה שאינו עושה שום דבר בלי לשאול את אביו הגדול. אבל במקום לקבל תובנה אמיתית ונכונה בדברים המהותיים באמת, הוא עובר על העברות החמורות ביותר בתורה וברמאותו מציג עצמו כתלמיד נאמן בשאלות שאינן מחייבות אותו או דורשות ממנו לוותר באמת על תעתועי העולם הזה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר