השיעור ששווה כסף

דוד קליינר תגובות: 0

האווירה במשרד הייתה רגועה ושקטה. הלחץ בעבודה של אתמול ירד במקצת ועורך הדין מקובסקי התרווח בכורסתו ועיין במסמכים הפרושים מול עיניו. דפיקה קלה נשמעה על הדלת והמזכירה נכנסה אל החדר: 'אדוני, רב העיר ממתין לך בחוץ'.

'תכניסי אותו בבקשה' אמר עורך הדין. 'בוקר טוב מר מקובסקי' פתח הרב בדבריו: 'באתי לשמוע מה חדש בעניין התיק שבו אתה מייצג אותי בבית המשפט'. הרב הביט בו בציפייה לשמוע על ההתפתחויות. עורך הדין פתח בדבריו: 'תראה, אני חושב שרוב הסיכויים שאנחנו ננצח. כן, ננצח בתביעתנו בדבר הרשלנות הרפואית של בית החולים. הדיון המסכם יתקיים בשבוע הבא, וכפי שזה נראה לי ידנו תהיה על העליונה...'.

'אני שמח לשמוע זאת' אמר הרב, 'מכיוון שכשעברתי על הטיעונים שלך בבית המשפט הם לא כל כך הרשימו אותי, ויש לי ספק גדול האם הם באמת יתקבלו על ידי השופטים', הדגיש הרב בחשש. 'אל תדאג ידידי, אתה תקבל את המגיע לך ביושר' השיב עורך הדין בחיוך, וסיים את דבריו: 'בסיכום השעות שערכנו, מגיע לי ממך עד עכשיו סך של כמאה וחמישים אלף שקלים על הייצוג עד עתה'.

חלף שבוע, ובדיון המסכם, פסק השופט לטובת בית החולים ושלל את תביעתו של הרב לחלוטין. בהתייעצות עם עורכי דין נוספים שעברו על החומר, נאמר שהטיפול של משרד עורכי הדין מקובסקי בתיק התביעה היה חובבני לחלוטין, וכי כלל לא מגיע להם התשלום המופרז שהם דורשים על הייצוג הלא ראוי. מצד שני, עורך הדין מקובסקי לא מסכים לוותר על שקל אחד מסכום התשלום. בעקבות חילוקי הדעות הוחלט לפנות לאדם ניטרלי העוסק בגישור, הידוע כמי שמצליח כמעט תמיד להוביל את הצדדים לפשרה שתהיה מקובלת על שני הצדדים.

'שלום, הגעתי למגשר מר שמואל?' שאל הרב בטלפון. 'כן בבקשה, במה אוכל לעזור?' הרב פירט בפניו את עיקר הוויכוח בינו לבין משרד עורכי הדין, 'אנו רוצים להזמין אותך באופן פרטי לגשר ביננו...' מר שמואל נענה לבקשה בשמחה מהולה בחשש. הוא אמנם היה רגיל לגשר בין מנהלי מוסדות לבין מורים מפוטרים, בין ועדי עובדים, או בין אחים המתקוטטים על ירושה וכדומה, אבל המשימה הפעם היא לגשר בין משרד עורכי דין מכובד המעסיק תחתיו עשרות עורכי דין לבין רבה של העיר, וזו משימה שבהחלט אינה נראית כל כך פשוטה וקלה.

כבר במפגש הראשון הבין המגשר שפתרונות הגישור המקובלים לא יהיו תקפים כאן. מר מקובסקי היה תקיף והחלטי ולא הסכים להתפשר על אף שקל, ומאידך עיון בפרטי המקרה הראה בעליל שיש מקום לטענת הרב על המחדלים שנעשו בטיפול בתיק הרשלנות הרפואית. מה גם שהרב תכנן לשלם לעו'ד מהכסף שציפה לקבל מהתביעה, אבל כעת לאחר שתביעתו נדחתה והוא יאלץ לשלם מכיסו את הוצאות המשפט, יהיה זה קשה מאוד עבורו להשיג סכום כה גדול.

שישה מפגשים נערכו בין הצדדים אבל לא נראתה שום התקדמות באופק, ואז לפתע הבריק רעיון במוחו של המגשר. למפגש השביעי הוא הגיע, כשבידו כרך גמרא של 'מאורות הדף היומי', וביקש לדבר ביחידות עם מנהל המשרד מר מקובסקי: 'אדוני הנכבד' פתח מר שמואל 'האם שמעת פעם על המושג 'דף היומי?'

'לא, אינני יודע על מה מדובר' ענה העו'ד. ואילו המגשר דפדף לסופו של הכרך שבידיו: 'כיום, כל משרד שמכבד את עצמו מקיים שיעור אינטלקטואלי בתלמוד מדי יום ביומו, השיעור מתקיים בדרך כלל בזמן ההפסקה כשיש הפוגה קלה מהעבודה, וכל המשתתפים בו בכל רחבי העולם לומדים את אותה הסוגיה בתלמוד...'

המגשר הראה לו את כרך הגמרא בו מופיעים מאות שיעורים המתקיימים מדי יום במשרדי עורכי דין מכובדים, בבורסה בתל אביב, ואפילו במשרד הביטחון. בבירור קצר שערך העו'ד עם עובדיו, התלהבו הללו מאוד מהרעיון לקיים שיעור כזה במשרדם. 'זה ישדרג את האווירה בכמה רמות' אמרו לו העובדים.

כעת פנה מר שמואל אל הרב ושאל אותו כמה משלמים לו בדרך כלל עבור שיעור של 30 - 45 דקות, ותשובת הרב הייתה כי המחיר המקובל הוא מאה וחמישים שקלים. חישוב קצר העלה שאם הרב ימסור את השיעור חמישה ימים בשבוע, בתוך 3 וחצי שנים הוא יחזיר למשרד את חובו. שני הצדדים הסכימו להצעה וחתמו על הסכם הפשרה. חלפו מאז כבר מעל חמש שנים והשיעור ב'דף היומי' ממשיך כסדרו עד עצם היום הזה...

***

המגשר המדובר הוא אבי, ר' שמואל קליינר ז'ל שהלך לעולמו. במשך כל ימיו הוא השכין שלום בין אויבים וידע בחכמתו למצוא פתרונות מבריקים לבעיות שנראו ללא מוצא, ולפעמים הצליח 'על הדרך' גם לייקר את חשיבותו של לימוד התורה בקרב כלל רובדי העם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר