גירוש ספרד

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

שבת פרשת שמות, כ'א בטבת תשע'ו, 2/1/16

נרצח בשובו מן התפילה

בכ'א בטבת תשל'א, לפני 45 שנה, נרצח הגאון רבי מצליח מאזוז בג'רבה שבתוניס, בידי בן עוולה מוסלמי שהתנקש בו ורצחו נפש. הרב מאזוז התפרסם בגאונותו הגדולה ובעמידתו על משמר החינוך המסורתי בתוניס, עד שהתפטר מתפקידו כשופט בבית הדין האזרחי במדינה, לאחר שחויב לדון גם יהודים על פי חוקי המדינה ולא על פי חוקי התורה. בעת שובו מתפילת שחרית, התנקש בו מרצח מוסלמי והוא עלה בסערה השמימה על קידוש השם. לאחר שנה, הובא המנוח לקבורה בהר הזיתים, ועל שמו הוקמה הישיבה הנודעת 'כיסא רחמים' בבני ברק.

יום ראשון, כ'ב בטבת תשע'ו, 3/1/16

כוס התרעלה

בכ'ב בטבת שנת רנ'ד, שנתיים לאחר גירוש ספרד, גורשו כמאה אלף יהודים מסיציליה, האי הגדול ביותר בים התיכון, שהייתה נתונה אז תחת שלטונו של פרננדו השני, מלך ספרד, והוא אכף את החוק לגירוש היהודים שבה כהמשך לגירושם מספרד שנתיים קודם לכן.

ביום זה בשנת תש'א, פרצו מאורעות דמים ופרעות אימה בבוקרשט שברומניה, על ידי תנועת הלגיונרים שניסתה להדיח את השלטון וביצעה פוגרום אכזרי ביהודי בוקרשט. בחסדי שמים דוכא המרד לאחר מספר ימים, אולם מאות יהודים נרצחו בעינויים קשים ואכזריים, אלפי בתי עסק וחנויות נשדדו ובתי כנסת רבים הוצתו, כשהפורעים רוקדים מסביב וקוראים קריאות שמחה לשריפת רכושם של היהודים.

יום שני, כ'ג בטבת תשע'ו, 4/1/16

גולה אחר גולה הלכה יהודה

בכ'ג בטבת שנת רנ'ח, כשש שנים בלבד לאחר גירוש ספרד המפורסם שהתרחש ביום חורבן ירושלים בתשעה באב, בשנת רנ'ב, לפני למעלה מ-500 שנה, התרחשה גלות נוספת ממדינת פורטוגל. כ-70 אלף מגולי ספרד שהיגרו לפורטוגל, יחד עם כ-30 אלף התושבים שחיו בה קודם לכן, נאלצו ליטול את מקל הנדודים ולחפש מנוח לכף רגלם, ורק ל-600 משפחות הותר להישאר בעיר תמורת כופר גדול לשלטון. ילדיהם נלקחו מהם בהוראת מלך פורטוגל ז'ואו השני, ונשלחו לאי מרוחק בחופי אפריקה, שם עבדו במטעי הסוכר ורובם מתו מרעב וממחלות, או נפלו טרף לשיני תנינים. יהודים רבים אחרים נאלצו להתנצר למראית עין והמשיכו לשמור בחשאי על יהדותם במסירות נפש, עד שהצליחו להגר ממנה וחזרו לדתם בגלוי.

יום שלישי, כ'ד בטבת תשע'ו, 5/1/16

חורבנה של צפת

בשעת בין הערביים של כ'ד בטבת תקצ'ז, פרצה בארץ ישראל רעידת אדמה חזקה. עיקר הרעש היה באזור הגליל ולבנון, והערים שסבלו יותר מכולן היו צפת וטבריה, ערי הקודש. באותם ימים, עדיין לא נקבעו כלים סיסמולוגים ואף השימוש בסולם ריכטר החל רק לאחר כמאה שנה, אולם על פי הערכות מאוחרות, היה הרעש בעוצמה של כ-7 בסולם מגניטודה, ונהרגו כאלפיים יהודים בצפת לבדה וכשבע מאות נוספים בטבריה. הקהילה היהודית בצפת נפגעה קשות ורבים היגרו ממנה לירושלים. כשהגיעה השמועה לארצות הגולה על הרעידה הקשה, התבטא החת'ם סופר כי היה בכך עונש על הפגיעה בקדושתה של ירושלים, כאשר העולים ארצה לא התיישבו בה והעדיפו להתיישב בערי הגליל. אחרים ראו בכך סימנים לביאת המשיח כפי דברי חז'ל שהגליל ייחרב, אולם היו רבים שנשארו בצפת והקימו אותה מחדש, באמונה ובתקווה מחודשת.

יום רביעי, כ'ה בטבת תשע'ו, 6/1/16

מאכולת אש

בימים כ'ד-כ'ה בטבת תע'ח, השתוללה שריפה גדולה בעיר פרנקפורט דמיין, העיר הגדולה והעתיקה ביותר בגרמניה היהודית, והיא כילתה כ-500 בתים בעיר. 36 ספרי תורה נשרפו למרבה הצער, ארבעה יהודים נספו בדליקה וכשמונת אלפים נותרו ללא קורת גג. לאחר כיבוי השריפה ובדיקת נזקיה, הואשם רבה של העיר, הגאון רבי נפתלי כ'ץ בעל 'סמיכת חכמים', כי הוא, לא פחות, אחראי לפרוץ הדליקה הגדולה. המעלילים טענו, כי הדליקה פרצה כתוצאה מהשימוש הרב בקבלה מעשית ופעולות מאגיה שונות, והוא מנע בזדון את הזמנת הכבאים על מנת לבדוק את כוח קמעותיו. הרב מצא מנוחה זמנית בביתו של חייט נוצרי תושב העיר, ולאחר שהועמד למשפט הצליח להוכיח כי העלילה בשקר יסודה, והשריפה פרצה כתוצאה מנר דולק שהחייט הותיר בביתו ללא השגחה. מסופר, כי לפני יציאתו מפרנקפורט בירך הרב את החייט הנוצרי שאצלו התאכסן לאחר פרוץ השריפה, והבטיח לו כי מעולם לא יחסר לו ולצאצאיו לחם. עד לפני עשרות שנים, חי בעיר פרנקפורט אדם בשם פרידריך אוגוסט פינגיר, שהיה מצאצאי החייט והוא סיפר כי מאז ברכתו של הרב, עשו כל צאצאי המשפחה חיל בעסקיהם וחיו חיי רווחה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר