מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

שבת פרשת יתרו, כ' בשבט תשע'ו, 30/1/16

בית החולים הראשון בירושלים

בימים אלו בשנת תרס'ב, נפתח בית החולים המפורסם 'שערי צדק', שהיה בית החולים הראשון בירושלים החדשה. באותם ימים קשים, כאשר ירושלים הייתה קטנה ומשאביה מעטים, עמדו שלושה בתי חולים יהודיים בירושלים העתיקה, שהוקמו כתריס נגד בית החולים של המיסיון הנוצרי שהעביר את החולים על דתם. כאשר נפרצו חומותיה של ירושלים ושכונות חדשות החלו להיבנות בה, בזו אחר זו, הורגש צורך בהקמת בית חולים מרווח מחוץ לירושלים העתיקה, ובהנהלתו של הדוקטור החרדי המפורסם משה וולך, שעלה מגרמניה לארץ ישראל והקדיש את כל חייו הארוכים למען יהודי ירושלים, הוקם בית החולים 'שערי צדק' ברחוב יפו בירושלים. בית החולים פעל במקום במשך 78 שנה, ואז עבר לבניינו החדש. הבניין עבר כיום לידי רשות השידור, אך נותר על תילו כזכר לימים עברו.   

יום ראשון, כ'א בשבט תשע'ו, 31/1/16

גילוי האוצרות

ביום זה לפני 60 שנה, בשנת תשט'ו, רכשה מדינת ישראל את 'המגילות הגנוזות' שנמצאו במערות ים המלח. גילוי המגילות נחשב לאחד הממצאים הארכיאולוגיים החשובים בארץ ישראל ולהן חשיבות היסטורית ורוחנית רבה. כתיבת המגילות נערכה עוד לפני הספירה הנוצרית, בתקופת בית המקדש השני, והן נחשבות לאחד המסמכים העתיקים ביותר בעם היהודי שהשתמרו לאורך אלפי שנים. במערות נמצאו חלק מספרי התורה והנביאים, אולם החוקרים חלוקים עד היום בדעה מי היו חברי הקבוצה שהותירה את הכתבים העתיקים. כך או כך, תורת ישראל נצחית והיא מועברת דור אחר דור בנאמנות ובדבקות. חכמי ישראל שימרו את הנוסח המקורי והמקודש של התורה הקדושה וכל ספרי הנביאים והכתובים, שהם הבסיס לכל מהלך חייו של יהודי באשר הוא, לאמונתו ולדבקותו בבורא יתברך ובמסורת ישראל.

יום שני, כ'ב בשבט, תשע'ו, 1/2/16

יום שמחה

יום זה נחשב כיום טוב במגילת תענית של תקופת בית המקדש השני, מפני שביום זה מת גסקלגס הרשע שביקש להעמיד פסלים לעבודה זרה בתוך היכל בית המקדש. עוד בהושענא רבה כבר  הגיעה השמועה לירושלים על דבר הגזירה הנוראה, אולם שמעון הצדיק שהיה הכהן הגדול באותם ימים, זכה לשמוע בת-קול בקודש הקודשים שהגזירה בוטלה. בני ירושלים חששו עדיין מהגזירה, והמשיכו לצום ולהתפלל בעצרות עם בשק ואפר עד ליום זה, כ'ב בשבט. וכאשר נודע על מותו של הצורר, הפך היום ליום שמחה.

 

 

יום שלישי, כ'ג בשבט תשע'ו, 2/2/16

יום שמחה לישראל

ביום זה, כ'ג בשבט תרל'ג, לפני 143 שנה, נוסדה התנועה 'מחזיקי הדת' לחיזוק היהדות המסורתית בארצות גליציה והונגריה, שמירה על עיקרי הדת והדיפת כל ניסיונות ההתערבות בחינוך היהודי הטהור. מייסד התנועה היה האדמו'ר רבי יששכר דוב מבעלזא, והוא התבטא על יום זה כי 'הוא יום לעולם יום של שמחה לישראל'. לפלא, שבדיוק ביום זה בשנת תרנ'ד, ביום בו הקים את מפעל חייו, נפטר האדמו'ר מבעלזא לבית עולמו.

יום חמישי, כ'ה בשבט תשע'ו, 4/2/16

רצח מפקד המחתרת

היום נרצח אברהם שטרן, שידוע בכינויו המחתרתי 'יאיר', מייסד ומפקד ארגון לח'י, לוחמי חרות ישראל. תחילה פעל יאיר במסגרת ארגון אצ'ל, אולם לאחר חילוקי דעות על שיטת הלוחמה נגד הבריטים, פרש והקים תנועה משלו. הבולשת הבריטית רדפה את חברי הארגון ואת העומדים בראשה, לאחר שהכריזו על הארגון כארגון טרור, ובתאריך זה הצליחו קצינים בריטיים לגלות את מקום מחבואו של יאיר בדירת מסתור בתל-אביב ורצחו אותו בדם קר. יחס השלטונות והעם בארץ כלפי ארגוני ההתנגדות באותם ימים קשים של ימי המנדט הבריטי ומלחמת העולם השנייה, היה חצוי ומסויג. השקפת גדולי התורה הבהירה ששפיכות הדמים מעולם לא הייתה לרוחה של היהדות ותורת ישראל, אלא רק במקרים של פיקוח נפש.

יום שישי, כ'ו בשבט תשע'ו, 5/2/16

זכות התורה

היום חל יום פטירתו של אחד מגדולי הפוסקים האחרונים, רבנו דוד הלוי, המכונה הט'ז על שם ספרו המפורסם על השולחן ערוך 'טורי זהב'. מסופר עליו כי פעם אחת כשעסק בתורה, הגיעה אישה אחת בצעקה כי בנה נוטה למות עקב מחלה קשה. הצטער הט'ז ושאל את האישה: 'מדוע את צועקת אליי? וכי יכול אני לעשות משהו, חוץ מאשר להתפלל'? השיבה האישה מרת הנפש: 'אל התורה של הרב אני זועקת, כי הרי התורה והקב'ה וישראל כולם אחד הם'. קם הט'ז על רגליו ואמר: 'אני מעניק בזאת את זכות התורה הקדושה שאני לומד עכשיו, לילדך החולה, ומברך אני אותו שבזכות זאת יבריא מחוליו'. האישה רצה באמונה שלמה לביתה, ולנגד עיניה הנדהמות התרחש נס תחיית המתים ממש והילד הבריא בצורה ניסית. יום זה מסוגל ללימוד תורה בזכות נשמתו של רבנו הט'ז, זכותו תגן עלינו, בתפילה שנינצל בזכות התורה מכל צרה וקושי.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר