מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

יום ראשון, כ'ח בשבט תשע'ו, 7/1/16

אסון המסוקים

היום, בליל כ'ח בשבט תשנ'ז, לפני 18 שנה, אירע 'אסון המסוקים', כאשר בתאונה אווירית מחרידה התנגשו שני מסוקי יסעור של חיל האוויר הישראלי זה בזה, בעת שחגו מעל עמק החולה והובילו לוחמים מחטיבות שונות לדרום לבנון. באירוע נהרגו כל 73 החיילים שהיו במסוקים, מתוכם 8 אנשי צוות. התאונה נחשבת לאסון הקטלני ביותר בתולדות התעופה במדינה, ותושבי המדינה כולה היו בזעזוע עמוק מהטרגדיה הגדולה. באותו שבוע שבו אירע האסון, נמצאו רמזים מפליאים בהפטרה של פרשת השבוע על האסון הנורא, שגם הוא חלק מתהליך הגאולה הקרבה.

יום שני, כ'ט בשבט, תשע'ו, 8/2/16

תפילת יום כיפור קטן

היום ערב ראש חודש אדר, ורבים נוהגים לומר ביום זה סדר 'יום כיפור קטן', שהוא סדר תפילה בערבי ראש חודש כמו ביום הכיפורים שהוא יום רחמים וסליחות. כאשר מזכירים בסדר התפילה את התיבות: 'רחמנא אידכר לן קיימיה דמשה רעיא מהימנא', דהיינו שהקב'ה יזכור לנו את זכותו של משה רבנו, יש לומר זאת בכוונה גדולה, כי בחודש זה, חודש אדר, חל יום ההילולא של משה רבנו עליו השלום, שנפטר ביום ז' באדר טרם כניסת עם ישראל לארץ. אין אומרים תחנון במנחה, כדין ערב ראש חודש. בחלק מהקהילות נוהגים חברי ה'חברא קדישא', להקדיש יום זה ליום צום ובקשת סליחה מהנפטרים, ובתפילות מיוחדות הנהוגות בקרב החברים.

יום שלישי, ל' בשבט תשע'ו, 9/2/16

שנה מעוברת

בשנה זו, ישנם שני חודשי אדר, והיום ל' בשבט הוא היום הראשון של ראש חודש אדר א'. השנה נקראת 'שנה מעוברת', כי יש לה אדר כפול, והדבר מתרחש מדי כמה שנים בסדר קבוע. בשנה מעוברת בלוח העברי ישנם 383-385 ימים לעומת שנה רגילה ממוצעת שעומדת על 365 ימים. הסיבה לעיבור השנה נובעת מהפער שנוצר מדי תקופת זמן בין לוח השנה לבין השנה האסטרונומית, כאשר מניין ימי החודש הוא על-פי הירח שמסיים להקיף את כדור הארץ פעם לשלושים יום, אך מונים את ימי השנה לפי השמש המסיימת להקיף את כדור הארץ אחת ל-365 יום. דבר זה יוצר פער של 11 יום מדי שנה, וכדי לסדר את מהלך השנה שהמועדים והחודשים יהיו חופפים לעונות השנה, כפי שנצטווינו בתורה שחג הפסח צריך לחול תמיד בחודש האביב בו מגיעים ביכורי התבואה, מעברים את השנה ומוסיפים אדר נוסף ללוח. שנה מעוברת חלה 7 פעמים בכל מחזור של 19 שנה, והסימן שנתנו לו הוא גו'ח אדז'ט, דהיינו בשנים: ג, ו, ח, י'א, י'ד, י'ז, י'ט.

יום רביעי, א' באדר- א' תשע'ו, 10/2/16

סגולת היום

היום הוא יומו השני של ראש חודש אדר א'. אמרו חז'ל, 'משנכנס אדר מרבים בשמחה', ולכן מי שיש לו דין ודברים עם גוי, ידחה את הדיון עמו לחודש אדר שהוא חודש של שמחה והצלחה. יש נוהגים לעשות ביום זה סיום מסכת או אירוע שמחה כלשהו, ואחרים נוהגים לשתות בו קצת יין המשמח לבב אנוש.

רבנו חיים ויטאל, גדול תלמידיו של האריז'ל, אמר על ראש חודש אדר, שביום זה יש סגולה גדולה לקרוא את ספר התהלים ולבקש מהקב'ה לקבל את תפילותינו לרצון בחודש שבו מזלם של ישראל גובר.

יום חמישי, ב' באדר-א' תשע'ו, 11/2/16

כשהקב'ה רוצה גם מטאטא יורה... 

היום, ב' באדר תש'ח, בעיצומה של מלחמת העצמאות, החלו להשתמש במרגמת ה'דוידקה' המפורסמת. מרגמה זו נקראה על שם מפתחה דוד ליבוביץ, ובסך הכול יוצרו 6 מרגמות כאלו בלבד. המרגמה לא הייתה אמינה, לא מדויקת וגזלה משאבים רבים, אולם כפי ברכת התורה לעם ישראל: 'אֶת-אֵימָתִי אֲשַׁלַּח לְפָנֶיךָ' כך התקיים אף במרגמה זו. לצד כל חסרונותיה של הדווידקה, היה לה רעש חזק מאוד שנגרם בעת הפעלתה, והדבר הפיל פחד רב על הערבים הפורעים וגרם להם לברוח מעמדותיהם מרוב אימה משתקת. המרגמה הראשונה הוכנסה לשימוש בהתקפה על שכונת אבו כביר ביפו, והרעש העז שבקע ממנה הבריח את הפורעים שנסו בבהלה משדה הקרב. שתי מרגמות שרדו מאז והוצבו לראווה בצפת ובירושלים. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר