שעת האמת

אבינועם הרש תגובות: 0

שעת האמת - אבינועם הרש

כל מי שראה את ישראל הכיר מיד את החיוך השובב שהיה תמיד על פניו, חיוך של אחד שחושב שהוא הרבה יותר חכם מכולם. עוד בבית הספר, כשכל חבריו ללימודים היו רצים בשיעור ספורט את הריצה הארוכה והמתישה, ישראל היה מחפש קיצורי דרך, ואז כשהמורה לספורט לא ראה, הוא היה פתאום מופיע מבלי להתאמץ, מתיז על עצמו קצת מים שייראה כאילו הוא מגיר זיעה וכל חבריו לא הבינו מאיפה הוא הופיע פתאום, לכל אורך המסלול הרי הם לא ראו אותו מתאמץ כמוהם.

כשבגר ישראל, החליט שלא מתאים לו כמו כולם ללכת בדרך הישר ועליו להתחכם כדי להשיג את מטרתו: רווח מהיר ללא שום מאמץ.

במקום לשלם לחברת החשמל, חיבר ישראל שקעים מיוחדים מתחת לאדמה שמתחברים לארון הראשי וכך הצליח לחמוק מעיניהם של עובדי חברת החשמל ונמנע מתשלום.

כשהגיע להעביר את מכוניתו טסט, במקום לקנות צמיגים חדישים וטובים, לקח צמיגים זולים ביותר שרק חיצונית נראו כחדשים ובכך הצליח לעבור את הטסט בשלום.

ואם היה מקום שישראל אהב לטוס אליו, הרי שזו הייתה סין שהציעה לכל דורש חנויות ענק שמכרו את כל המוצרים שיש בעולם בחיקוי מושלם של המקור.

כשביקר שם ישראל, הוא חזר כשכולו מהופנט והחלו להירקם במוחו רעיונות לעשיית כסף זול ומהיר בהתאם למודל הזיוף הסיני: הוא ייפתח חנות שעונים בעלת שם זהה למותגים היוקרתיים ביותר אבל ימכור אותם במחיר הרבה יותר זול. 

במקום שאנשים ישלמו עשרת אלפים שקל עבור שעון 'רולקס', ישראל ימכור להם את השעון 'בולקס' בחצי מחיר. כמובן, ישראל עצמו קנה את השעון בלא יותר מ-100 שקלים ליחידה. וכך הוא היה בטוח שיוכל לעשות המון כסף.

בוקר אחד קמו תושבי שכונת 'כפר גנים' בפתח תקווה וגילו חנות חדשה שקמה להם במרכז המסחרי של השכונה שהתהדרה בשם: 'יוקרה לכול - מותגי יוקרה איכותיים במחיר שווה לכל נפש'.

כמובן הייתה סתירה בשלט שהוצב מעל לחנות, שהרי כולם יודעים שיוקרה אמיתית עולה הרבה כסף, ורוב האנשים אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות מותגים יוקרתיים. אולם ישראל ידע פרט חשוב מאוד באופי בני האדם - הרצון החזק של האנשים להרגיש מוצלחים יגבר על שיקול הדעת הפשוט ויגרום להם לרכוש בכל זאת את המותגים המזויפים שנעשו בחיקוי מושלם למקור האמיתי, שהרי בסופו של דבר, שעון ה'בולקס' נראה ממש כמו שעון 'רולקס' ולמי אכפת מהאיכות האמיתית שלו?

לאירוע הפתיחה החגיגי, הזמין ישראל במיוחד אנשים עשירים כדי שיכבדו את המעמד בנוכחותם. לשם שינוי, באירוע זה החליט ישראל להשקיע כסף כדי לשדר יוקרה. מלבד צוותי תקשורת מקומית שסיקרו את האירוע, דאג ישראל לפנק את אורחיו המכובדים בסעודה מושקעת במיוחד. 

השקעתו נשאה פרי וכבר למחרת החלו תושבי שכונת 'כפר גנים' לפקוד את חנותו. הם סרקו את הסחורה המזויפת, התפעלו מהתמונות המרשימות שנתלו בחנות ושידרו יוקרה ולבסוף החליטו לקנות את המוצרים המזויפים בחצי מחיר, שמחים ובטוחים שעשו את עסקת חייהם.

תוך זמן קצר, החל ישראל לשמחתו לראות כיצד תכניתו יוצאת לפועל. סחורתו המזויפת נחטפה במהירות מהמדפים והיה עליו לבקש תגבורת של סחורה נוספת, הכנסתו הייתה מעל למצופה. בחלומות הוורודים ביותר שלו לא שיער לעצמו ישראל שירוויח סכום כל כך גדול בזמן כל כך קצר.

שמה של חנותו של ישראל יצא למרחקים עד כדי שבוקר אחד ראה ישראל בחנותו את ירון דרייפוס, נציגו של ארגון מטפסי ההרים הרשמי של ישראל.

הוא סיפר לישראל שהארגון רצה להעניק לכל הספורטאים שחברים בו מתנה יפה ומושקעת במיוחד ומאחר שהם שמעו על איכות הסחורה של ישראל ועל מחירה הזול, הם החליטו לבדוק את העניין מקרוב ו'אם נראה שהשעונים שלך מצדיקים את המוניטין שלהם נוכל לסגור חוזה...' אמר ירון בחיוך מסופק לישראל.

ישראל המופתע לא ידע בהתחלה כיצד להגיב. מעולם לא חשב שתכניתו תצליח עד כדי כך שגוף גדול ומוכר בישראל ירצה לרכוש את הסחורה המזויפת שלו.

בהתחלה הוא עוד חשב להוריד את ירון דרייפוס מהרעיון ולהתוודות בפניו שלא ראוי לגוף מכובד כל כך לרכוש שעונים מזויפים באיכות ירודה, אבל אז המשיך ירון דרייפוס ואמר לישראל: 'במידה ונלך על זה, תקבל סכום בעל שש ספרות. בוא נגיד שלא תרוויח דבר כזה במשך שנה שלמה...'

ישראל שמע את ירון דרייפוס, נציג ארגון מטפסי ההרים וחטף סחרחורת מהסכום הדמיוני. הוא החליט ללכת עם השקר שלו עד הסוף וענה לירון באדישות מעושה. 'לא מדובר רק בכסף ואני לא מתרגש מכך. אני רק חושב על טובתכם: אתם תודו לי שנפלתם על השעונים שלי, אני מיד אתקשר לספק שלי ואזמין את השעונים. על כמה שעונים מדובר?'

'בוא נתחיל מכמה אלפי שעונים' ענה לו ירון דרייפוס והמשיך: 'עם אופציה להזמנת עוד כמה אלפי שעונים'

ישראל כמעט נחנק מהתרגשות. מדובר על סכום דמיוני. רק כדי לוודא שירון דרייפוס רציני, ביקש ממנו ישראל לקבל סכום גדול מאוד כמקדמה.

ירון הוציא את הצ'ק, כתב עליו סכום חלומי של מאה אלף שקל ואמר לישראל שאחרי שהוא יבדוק את השעון המדובר, הוא ישמח לחתום עליו. 

'ובכן' ענה ישראל לירון, בשמחה: 'קדימה, בוא נלך על זה ונבדוק את השעון. לאן אתה רוצה לנסוע?' שאל ישראל את ירון. 'בוא נתחיל מ'הר החרמון', אומנם מטפסי ההרים שלנו רגילים להעפיל לגבהים, אבל בתור התחלה זה יוכל לספק לנו קנה מידה'.

ירון וישראל קבעו להיפגש למחרת ולנסוע להר החרמון. כשהגיעו לשם, החלו לטפס במעלה ההר הגבוה. ישראל שלף את השעון בגאווה ונתן לירון לענוד אותו תוך כדי כך שהוא מספר לו בגאווה:

'מדובר בשעון יוקרתי ביותר. עמיד למים וכזה שמסוגל לעמוד בלחצים גם בגבהים הגבוהים ביותר של ההרים בעולם. בדיוק כמו 'רולקס'. רק שאצלי זה יעלה לכם פחות...' הוסיף ישראל עם חיוך וקריצה.

ירון ענד את השעון כאשר לפתע התקדרו השמיים וגשם החל מטפטף. מאחר שישראל הבטיח לירון שהשעון כמו 'רולקס', הטיפות שנפלו על השעון לא הטרידו במיוחד את ירון.

כעבור חצי שעה הסתכל ירון כבדרך אגב על השעון מסוג ה'בולקס' וראה לתדהמתו שהוא מפגר ברבע שעה. כשניסה להבין מה קרה ולסדר את המחוגים, הוא הבחין שהם פשוט לא זזים.

הוא נעצר בפתאומיות ואמר לישראל: 'מה הולך כאן? למה השעון נעצר? מה זה?'

ישראל המבוהל, נטל את השעון מירון וניסה לפטור את הבעיה בביטול. 'שטויות, כנראה משהו קטן. מיד אסדר זאת'. אולם כעבור דקות החל ירון לראות איך צבע פניו של ישראל מאדים. הוא הביט בשעון מקרוב וראה להפתעתו טיפה של מים שהצליחה להסתנן מבעד לזגוגית השעון.

'מה זה?' שאל בכעס: 'השעון הזה חדיר למים! איך הוא יוכל לעמוד תחת גשמים כבדים יותר שלא לדבר על פסגות גבוהות יותר. אדוני, זה לא המוצר שרצינו! אתה פשוט עבדת עלינו!'

ישראל המבויש התנצל וביקש מירון זמן להבין איפה נפלה הבעיה אבל ירון עזב בכעס ורק אמר לישראל: 'כמובן אל תיגע בצ'ק שכתבתי לך אדוני. אחרת השיחה הבאה שלך תהיה עם עורך הדין של הארגון...'

*

ישנו משפט ידוע בעולם שאומר: אפשר לעבוד על כל העולם חצי מהזמן, ואפשר לעבוד על חצי מהעולם כל הזמן. אבל אי אפשר לעבוד על כל העולם כל הזמן. ישראל בחר בדרך הקלה והוא הצליח עד גבול מסוים. הוא רק שכח שבסופו של דבר, דרך השקרים והזיוף שלו תתגלה. תמיד עדיף לנו בחיים לבחור בדרך הארוכה אבל הבטוחה מאשר בדרך הקצרה אבל המסוכנת שסופה אבדון ובושה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר