קוד כמוס

רבני שלום לעם תגובות: 0

קוד כמוס - איתי גלבוע

'המחוננים', כך קראו להם, ובצדק. כבר מילדותם ניתן היה להבחין בחריפות שכלם וכישרונותיהם המיוחדים, ככל שגדלו הם הצליחו להפתיע את כל מי ששוחח עמם ולהשאיר אותו נפעם תוך שהוא מבטיח לעצמו ולאחרים שמהחבר'ה האלה עוד ישמעו רבות. הם אמנם לא גדלו יחד, אך כשגילו הוריהם ומוריהם את הפוטנציאל הטמון בהם דאגו להוציאם מבית הספר הקלאסי ולשלחם למקומות אחרים שם יוכלו לנצל את כישוריהם הייחודיים.

וכך מצאו את עצמם שבעה נערים בני אותו גיל, שש עשרה פלוס-מינוס, יושבים יחד סביב שולחן אחד ומאזינים ברתק לשיעוריו המעמיקים של הכלכלן הנודע פדרו וולדן, שרק בשנים האחרונות הצליח לקדם עשרות פרויקטים, לקנות ולמכור, להשקיע ולהפתיע ולגלגל סכומים לא מבוטלים הישר לכיסו התפוח. הורי המחוננים היטיבו להבין כי הכוונה נכונה מפי אדם שקול ובעל ניסיון יאפשר לילדיהם לשחרר את יכולותיהם החוצה ולשחזר הצלחות גדולות מעין אלו ואף יותר.

במשך שעות רבות ישבו הצעירים, מנסים לקלוט את המסרים העמוקים שהמורה הדגול מנסה להעביר להם, מתוך תקוה גדולה לעתידם המבטיח. השיעורים כללו עשרות כללי יסוד ומאות פרטים נחוצים לרכישה נכונה ולהשקעה בטוחה. הוא לימד אותם את החוקים השונים המחייבים כל משקיע, ולצד זה הוגיע את מוחם בחישובים מתמטיים מורכבים כדי להגיע לעשיריות האחוז המסתתרים בכל רכישה, שדווקא שם, לטענתו, מסתתר הכסף הגדול. 'בכל עסקה שתזדמן לכם', הזהיר אותם פדרו, 'החזיקו ראש חזק, הצמידו אוזניים לכל מילה היוצאת מפי היושב מולכם, בחנו את העסקה בשבע עיניים ושימו עליה ידיים אם היא נראית לכם. במידה ומתעורר בכם חשד, הדחיקו רגליים מיד ללא היסוס. אל תדאגו, אם תעבדו עם המוח נכון, הלב שלכם כבר יספר לכם הכול'. למרות הקושי חשו הנערים סיפוק רב ככל שהתקדמו ונכנסו עמוק יותר לתחום ובדמיונם כבר חזו את העתיד הוורוד הצפוי להם.

חודשי עמל מפרכים הגיעו לסיומם ופדרו הבטיח להם הפתעה לקראת הסוף. בהוראת המורה התייצבו השבעה בבוקרו של היום האחרון והמתינו בסמוך לביתו המפואר של פדרו. הם היו מרוגשים ומאושרים וניסו לנחש במה הם הולכים לבלות את יומם האחרון יחד. דלת העץ המגולפת נפתחה ופדרו סימן להם להיכנס. כשנכנסו לא יכלו להוריד את עיניהם מהיצירות המופלאות שעיטרו את קירות הבית, בדרכם עברו על פני עשרות חדרים מרשימים עד שעצרו ליד חדר צדדי בפינת הבית, 'היכנסו' הורה להם פדרו, הם נכנסו זה אחר זה והופתעו לגלות אולם ריק שמלבד כיסא רעוע לא היה בו כלום. בקיר שממול ניצבה דלת ברזל ועליה קודן מתכתי ובו מספרים רבים. 'מה שעליכם לעשות', הסביר להם פדרו, 'זה לפתוח את הדלת הכבדה ולגלות את המסתתר מאחוריה. מי מכם שיצליח, יידע שהוא בדרך הנכונה ומצפה לו עתיד גדול'.

בזה אחר זה ניגשו הנערים אל ה'קודן' וניסו כל אחד בתורו לנחש את המספרים הנכונים. המצחים קומטו, המחשבות התרוצצו, הידיים לחצו, אך הדלת נשארה נעולה. לאחר שעות של נקישות חוזרות ונשנות החלו הנערים להתייאש. לא היה להם מושג על כמה מספרים עליהם ללחוץ ולמרות אלפי הניסיונות לא עלה באצבעותיהם להגיע אל הסיסמא המבוקשת. הם נעמדו בחצי עיגול, חלקם נשענים על הקיר מרוב מאמץ שדרש מהם התרגיל, לשווא בינתיים, ואז הם החליטו בעצה אחת כי כל אחד יעלה בפני החבורה רעיון חדש שאולי דרכו יפתרו את התעלומה.

לפתע ננער ז'ק ממקומו. הוא עזב את הישיבה שנערכה בעמידה, וניגש לעבר הכיסא הרעוע שעמד נכלם בצדי החדר. הוא הצמיד את הכיסא לדלת, הניח עליה רגל אחת ואת השנייה ניסה להציב על הידית. בזמן שניסה לעלות על הכיסא ניסו חבריו לעלות על פשר מעשהו המוזר אך ללא הצלחה. תוך כדי טיפוס, קרס הכיסא והתפרק לחלקים וז'ק מצא את עצמו שוכב על הרצפה כשחבריו מסביב מתאמצים להסתיר את חיוכם. הוא לא התייאש וביקש מהעומד לצדו להרימו עד למשקוף. בהגיעו למעלה הצמיד את ידו האחת לתקרה וביד הפנויה משך בכוח וו קטן שהיה קבוע למעלה בדלת. הוא קפץ למטה בסיפוק, משך את ידית הדלת, וזו, יחד עם עיניהם המשתאות של החבורה כולה, נפתחה לרווחה.

מעבר לדלת נתלה שלט ענק ובו נכתב: 'החישובים הנכונים הם חיוניים והמספרים של הכסף שהרווחנו - מספרים את ההצלחה, אך ההצלחה עצמה פשוטה עד מאוד, אם לא תזלזלו בפרטים הקטנים – תגיעו להצלחתכם הגדולה!'.

***

ציון קדשו של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי הנו מוקד עליה לאלפים ורבבות, וציון דרכו הוא מוקד עלייה לכל יהודי ויהודי באשר הוא. מה הסוד הגדול שרצה להנחיל לנו? הוא לימד אותנו שעל ידי מעשים קטנים ופשוטים אנו יכולים להגיע רחוק מאוד, לחולל עמם פלאות ולפתוח דרכם שערים נעולים. בספר ה'זוהר' הוא מגלה את האור והזוהר שבחיינו ומספר לנו עד כמה חשובה כל מצוה קטנה שאנו עושים בעולם הזה ומה רבה השפעתה על היקום כולו. נצעד בעקבותיו ונפנים כי הקטן הוא הרבה יותר גדול מכפי שחשבנו...  

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר