תוכי מדבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

תוכי מדבר – מיכאל ראם

'אני כבר מיואש ממנו...', אמר ג'יימס לרובין תוך כדי ה כנת כוס קפה בקפיטריה של תחנת המשטרה. 'הוא התיש אותי לגמרי', ענה לו רובין. הם היו כבר ממש מתוסכלים. היה נראה להם שלא ניתן לפצח את האגוז הקשה שנפל לידיהם.

'האגוז הקשה' היה בעצם בחור צעיר בשם רוברט, שעל פי החשד יחד עם עוד ארבעה מחבריו הטילו את אימתם בחצי השנה האחרונה על תושביה השלווים של העיירה הפסטורלית.

זה התחיל בתלונה של בעל קיוסק על חבורה שמגיעה לחנותו, וכשאחד מהם מסיח את דעתו וגורם לו לצאת לרגע מהחנות, שנים מחבריו חוטפים מספר קופסאות סיגריות ונעלמים. בהמשך השתכללה החבורה והחלה לפרוץ לבתי מגורים ולעסקים, וחייהם של תושבי העיירה הפכו לבלתי נסבלים. כל יציאה מחוץ לבית הפכה לחשש שמא בחזרה אל הבית יתברר להם שמישהו ביקר בבית ודאג להשאיר עקבות כואבות, זאת מלבד דאגתו שלא להשאיר שום חפץ בעל ערך. המשטרה המקומית ניסתה בכל דרך לעלות על עקבותיה של החבורה הצעירה, אך ללא הועיל. רק לאחר מאמצים רבים ומידע מדויק הצליחו לעלות על עקבותיו של מנהיג החבורה רוברט, והם קיוו שהוא יוביל אותם אל יתר חבריו. אך לאחר שבועיים של חקירות בידי ג'יימס ורובין מהמיומנים ביותר במחלקת החקירות, החוקרים שאף פושע לא הצליח לעמוד בפניהם, הם עמדו חסרי אונים מול מפקדיהם ללא שום תוצאות וללא התקדמות בחקירה. הבחור הצעיר לא הסכים לפתוח את פיו בשום אופן, ולמרות שג'יימס ורובין ניסו בכל דרך לגרום לו לדבר, העומד מולם התנהג כחפץ דומם שאינו מוציא הגה מפיו. לא עזרו שכנועים, וגם לא איומים. רוברט עמד כחומה בצורה ולא הסכים לפרוץ את חומת הברזל שעל פיו.

באחד הימים בשעת בוקר מוקדמת, כשג'יימס היה בדרך אל תחנת המשטרה לאחר שאסף את חברו רובין, נסעו השניים בין שבילי העיירה השקטה ומרחוק נראה טור מכוניות שעמד בלי לנוע, דבר שאינו אופייני לעיירה הקטנה. הם ניסו להבין מה קורה, והבחינו מרחוק בעץ ענק שקרס על הכביש וחסם אותו. 'נראה לי שלא כל כך מהר נצא מכאן' אמר רובין, והורה לג'יימס לעשות סיבוב פרסה ולחפש דרך חילופית. הם נסעו בין הרחובות השקטים, שבתים חד קומתיים עמדו לצדי הרחובות. 'אתה זוכר את הבית הזה?' אמר רובין כשעברו ליד בית מטופח עם גינה גדולה. 'איך אפשר לשכוח?' ענה לו ג'יימס. היה זה ביתו של רוברט, ושניהם זכרו את הפשיטה על הבית שבועיים קודם לכן. 'ג'יימס, עצור רגע' הורה לפתע רובין לחברו. ג'יימס עצר את הרכב ועמד בצד הכביש. רובין יצא מהרכב והביט אל חצר הבית, כשג'יימס מצטרף אליו. רעש נשמע מהחצר, וככל שהתקרבו אל הבית הם הבינו למה. בחצר הגדולה עמד כלוב גדול ובו עשרות תוכים שצפצפו בלי הפסקה. היו שם סוגים שונים של תוכים גדולים וקטנים ובכל צבעי הקשת. 'הוא ממש חובב תוכים רוברט הזה', אמר רובין לחברו, 'חבל שגם לבני האדם הוא לא דואג כך...' אמר ג'יימס בחיוך מריר. הם חזרו אל הרכב והמשיכו בנסיעה. רובין ישב מהורהר, כשלפתע אורו עיניו. 'יש לי רעיון מצוין!' הוא חזר ואמר. בדקות שנותרו להם עד שהגיעו אל תחנת המשטרה הוא פרס את תכניתו בפני ג'יימס, ושניהם קיוו שאכן היא תצליח.

בחדר החקירות החשוך ישב רוברט, ומולו כמו כל יום בשבועיים האחרונים ישבו ג'יימס ורובין וניסו לחלץ ממנו בדל מידע. מניסיונם רב השנים ידעו שברגע שהנחקר שמולך כבר פתח את פיו, ולא משנה מדוע, הסיכויים להוציא ממנו את מבוקשך גדולים בצורה משמעותית.

'טוב. אנחנו עושים הפסקה למספר דקות' אמר רובין. הוא ניגש אל החלון והצית סיגריה לו ולג'יימס, ותוך כדי כך הם החלו לשוחח. 'הבן שלי קיבל שיגעון. הוא קנה תוכי ב-400 דולר' אמר רובין. 'מה אתה אומר? 400 דולר, למה מה מיוחד בתוכי הזה?' ג'יימס היה ממש מופתע. 'זה תוכי באמת מיוחד בגווני הצהוב והאדום, והמיוחד בו שהוא מדבר. זאת אומרת הוא אמור לדבר, אבל בינתיים הוא ממש לא עושה זאת...'

 'יכול להיות שהוא אילם' הצטחק ג'יימס, ולפתע זה קרה. רוברט שהאזין לדבריהם ממקומו התערב בשיחה. 'הוא צריך להתרגל למקום החדש שלו ורק אז הוא יתחיל לדבר...' אמר. ג'יימס ורובין לא הראו התלהבות מיוחדת. 'מה, אתה מבין בזה?' שאלו השניים. 'בטח' אמר רוברט, ופרס בפניהם את ידיעותיו הרבות בענייני התוכים. היה זה רק האות לפתיחת הפה, וברגע שרוברט התחיל לדבר הצליחו ג'יימס ורובין להסיט אותו למחוזות שאליהם רצו להגיע.

תוך יומיים היו כל חמשת חברי הכנופיה מאחורי סורגים, ורוברט המנהיג הנועז לא הצליח עדיין להבין איך הצליחו צמד החוקרים המוכשרים למשוך אותו בלשונו, ועוד למשוך איתה את כל חבריו אל הכלא...

***

בפרשת השבוע אנו מתוודעים לתוצאותיו הקשות של המדבר לשון הרע, המביא על עצמו צרעת והרחקה מן הישוב, לפעמים נדמה לו לאדם שהוא רק יאמר מילה אחת או שתיים, אבל הוא נסחף וממשיך ואינו יכול לדעת היכן הוא יעצור. לשונו של האדם מתגלגלת והוא מתחיל לרכל ולדבר, ואינו מבין איך מילה אחת קטנה הפכה לשיחה ארוכה של לשון הרע ורכילות, המסכסכת מפלגת ומסבכת אותו ואת הסובבים.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר