לחם מן השמיים

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

יום שני, כ'ב באייר תשע'ו, 30/5/16 - שבת קודש

בשנה הראשונה לצאת בני ישראל ממצרים, חל כ'ב באייר בשבת והוא היה היום השביעי לרדת המן לעם ישראל. על יום זה מסופר, שדתן ואבירם יצאו ללקוט את המן, כי ביקשו ללעוג למשה רבנו עליו השלום ולהוכיח שהמן יורד גם בשבת, אך הקב'ה עשה נס והמן לא נמצא על-ידם. יש הנוהגים להניח בעקבות זאת פירורים לציפורים כשכר על כך שנטלו את המן שהשאירו דתן ואבירם ונוהגים כך בשבת פרשת בשלח שבה מסופר על המן שירד לאבותינו במדבר.

מוסר השכל אנו רואים כאן, על החשיבות של הכרת טובה לזולת שעשה עמך חסד, וקל וחומר הוא מכך שאנו מכירים טובה לעופות שדרכם לאכול מזון שהם מוצאים, ועל אחת כמה וכמה, עלינו להוקיר ולהעריך אדם אחר שהיטיב עמנו ולהכיר לו טובה כל ימינו.

בני ישראל שמרו רק שבת אחת במדבר, ובשבת השנייה אירע הסיפור של מקושש העצים שחילל את השבת, ואילו לא היו מחללים את השבת השנייה לא היו בני ישראל יוצאים לגלות, כפי שאמרו חז'ל שאם בני ישראל משמרים כולם יחד שתי שבתות, מיד הם נגאלים.

השבת הוא יום מנוחה וקדושה לעם ישראל, והיא מתנה שהקב'ה העניק לעם ישראל. שמירת השבת היא אחת המצוות המרכזיות ביהדות, והיא מסמלת את בריאת העולם שהקב'ה נח ביום השביעי מכל מלאכתו אשר עשה. בעקבות עם ישראל, שהוא העם הנבחר מכל העמים וכל התרבויות יונקות מהם, אימצו עמים רבים את המושג של יום מנוחה שבועי.

יום שלישי, כ'ג באייר תשע'ו, 31/5/16 - יום חג

יום זה הוא אחד הימים הטובים שנחגגו בזמן בית המקדש השני ומוזכרים ב'מגילת תענית', לאחר שביום זה הצליחו החשמונאים להגלות את בני חקרא שבירושלים, שהיו מציקים לעם ישראל, וכשגברה ידם של החשמונאים קבעו את יום זה כיום-טוב. רק לאחרונה התגלו שרידי מצודת החקרא בסמוך לכותל המערבי, אותה בנה המלך אנטיוכוס אפיפנס הרשע שגזר גזירות קשות על היהודים, ובמקום נמצאו חומת ביצור, מקטע מגדל גדול, שרידי חלקלקה (מבנה המהווה חלק מביצורים של מחומת מצודה), עשרות מטבעות מתקופת מלכי החשמונאים, ראשי חצים ואבני קלע של הצבא הסלווקי ועוד. סופם של היוונים היה כסופם של כל צרי עם ישראל לדורותיהם, שכולם נמוגו כעשן ועם ישראל קיים לנצח בחסדי שמים.

יום חמישי, כ'ה באייר תשע'ו, 2/6/16 - קץ המלחמה האיומה

בכ'ד באייר תש'ה, הסתיימה מלחמת העולם השנייה ושואת יהודי אירופה, עם כניעתו של הצבא הגרמני ללא תנאי לצבאות בעלות הברית. בכך באה לקיצה המלחמה האכזרית והגדולה ביותר בתולדות האנושות, מלחמה שגבתה כ-65 מיליון בני אדם והרסה את חייהם של מאות מיליונים נוספים. את המלחמה החל וניהל הקנצלר הגרמני המטורף אדולף היטלר יימח שמו, שפעל על פי החזון הנאצי להפוך את גרמניה לאימפריה שתיקרא 'הרייך השלישי', ובהשמדת גזעים נחותים כמו יהודים, צוענים ושחורים. הייתה זו אחת הגזירות הקשות ביותר שידע העם היהודי מאז היותו לעם, בכך ששליש ממנו נגדע באבחה אחת ושישה מיליון יהודים עלו על המוקד וקידשו שם שמים, ה' ייקום דמם. 

יום שישי, כ'ו באייר תשע'ו, 3/6/16 - גדולי ישראל

כ'ו באייר הוא יום פטירתו של אחד מגדולי הגאונים המפורסמים, הוא הרס'ג, רב סעדיה גאון, שהיה מגאוני בבל וראש ישיבת סורא, איש אשכולות ומלא מדע וכחמה בכל מקצועות התורה תורה, בדקדוק לשון הקודש, בשירה ופיוטים, ועוד. הרס'ג לחם רבות נגד הקראים והכה אותם שוק על ירך, ומפורסם ספרו הגדול 'אמונות ודעות' על האמונה בקב'ה ובהנהגתו את העולם כולו. היום הוא גם יום פטירתו של הרמח'ל שנפטר במגיפה בן 39 בשנת תק'ו, יחד עם אשתו ובנו. לפי רוב הדעות נקבר הרמח'ל בטבריה בסמוך לציון התנא רבי עקיבא, ויש אומרים שנקבר בכפר יאסיף הסמוך לעיר עכו, שם קברו את מתי עכו שחצייה נחשבת כחוץ לארץ.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר