מימד הזמן

רבני שלום לעם תגובות: 0

מימד הזמן – דוד קליינר

מאות מדענים מכל רחבי העולם ישבו באולם כשהם מאזינים בכובד ראש למהלך ההרצאות. היה זה כנס שנתי של מדענים מובילים בתחומים שונים שבהרצאתם ניתנה להם ההזדמנות להציג את התיאוריות המהפכניות שלהם בפני המשתתפים. פעמים רבות היו המדענים מציגים רעיונות שנראו הזויים לחלוטין ומנותקים מן המציאות, אבל למרבה הפלא הם התבררו לבסוף כתגליות פורצות דרך.

במהלך הכנס עלה לדבר הפיזיקאי ריצ'ארד לורנס שהעלה בפני הנוכחים את התיאוריה המשונה שלו אודות שינוי קצב זרימת הזמן במוח, והדגים כיצד התפתח הרעיון שיכול לפתור את בעיית העומס בבתי הכלא. המאזינים היו מופתעים לשמע הרעיון המוזר אבל הם הקשיבו עד הסוף ולא קמו ונטשו את האולם. 'כולנו מרגישים כיצד הזמן עובר' פתח ריצ'ארד את דבריו, כשלידו ניצבת מכונה גדולה מכוסה בווילון לבן, 'אבל כולם גם יודעים שלפעמים ישנה תחושה שהזמן עובר לאט ולפעמים הזמן 'טס' במהירות...' הסביר ריצ'ארד והמשיך: 'הדבר המדהים הוא שבעלי החיים חווים את הזמן בצורה שונה מאתנו, יצורים קטנים כמו יתושים או זבובים, מרגישים את זרימת הזמן בקצב מהיר מאוד, אדם ההולך בקרבתם בהליכה מהירה נראה להם כהולך באיטיות, ממש כמו סרט המוקרן בהילוך איטי' והנוכחים הקשיבו בנשימה עצורה.

'גם אצלנו בני האדם מתרחשת התופעה כאשר אנחנו ישנים, חלום שמתאר חוויות של ימים ארוכים- נמשך למעשה שניות ספורות...' סיים ריצ'ארד את דבריו ופנה לעבר הווילון והסיר אותו מעל המכונה. לעיני הנוכחים התגלה כיסא שאליו היו מחוברים כל מיני אלקטרודות, ומעליו היה מחשב בעיצוב חדשני. 'המכשיר שאתה רואים מולכם, מסוגל לשנות את גלי האלפא שבמוח האדם, כך שמי שמניח את האלקטרודות על ראשו, נכנס לתרדמת ובאותה העת המכשיר משנה את תחושת הזמן אצלו במוח, בתוך פרק זמן של שלוש דקות הוא מרגיש שעוברים עליו חמש שנים, הוא מרגיש שהוא קם בבוקר אוכל, הולך לעבודה, הולך לישון ושוב פעם קם בבוקר - כך במשך חמש שנים, אבל למעשה עברו עליו רגעים ספורים'.

'גם היום יש בידינו את היכולת 'להקרין' תחושות למרכז הרגשות במוח, ולהשפיע על מה שהוא יחווה, לטוב ולרע!' הכריז בהתלהבות. 'עכשיו תתארו לעצמכם, שאדם נאשם בפשע כלשהו ונגזרו עליו 10 שנות מאסר. כפי שידוע לכם, יש כיום מחסור גדול של מקום בבתי הכלא של ארצות הברית. כעת כשנוכל להלביש עליו את המכשיר שיגרום לשינוי בתחושת הזמן שלו, ובנוסף להקרין לו תחושה שהוא נמצא בבית כלא, בתוך כמה רגעים הוא ירגיש ממש שעוברות עליו עשר שנים. וגם הנפש שלו תחווה את כל תקופות הקושי, המשבר וההתמודדות כאילו באמת עברו עליו השנים הללו. ולהפתעתו כאשר הוא יתעורר, אם יספרו לו והוא יאמין לדברים הוא ייווכח בעובדה שעברו עליו בעצם רק 5 דקות הוא לא כילה את השנים שלו לריק בבית הכלא...'

'הבעיה היחידה היא שלאחר שהמוח עובר למצב חלום אי אפשר להעיר אותו עד שהזמן שנקצב מראש נגמר, אחרת האיש יכול למות, אלא אם כן מנתקים אותו תוך 10 שניות מתחילת הפעולה' הסביר ריצ'ארד. המדענים שהאזינו להמצאה החדשה, מחאו כפיים במרץ.

חודש לאחר מכן נמצא המתנדב הראשון מבין האסירים שהסכים לנסות עליו את המכשיר. הוא חובר לאלקטרודות ולאחר כמה שניות הוא נכנס לחלום, והכל היה נראה תקין. אבל לאחר דקה לחץ הדם שלו עלה מאוד והוא נכנס למצוקה גדולה, הדופק השתולל והוא החל להזיע ולנשום בכבדות.

ריצ'ארד המבוהל הבין שכנראה נפש האדם לא יכולה לחוות לחץ אדיר בפרק זמן קצר והבנאדם שמול ועל סף מוות, הוא הציע פתרון שהוא ישב ליד האסיר ויתחבר גם הוא למכשיר לשניות ספורות, אולי הוא יצליח לתקשר עמו ולספר לו שהוא רק בחלום. 'תנתקו אותי תוך 5 שניות מקסימום' אמר לחבריו לפני שהתחבר למכשיר ונכנס למצב שינה.

ברגע התחברותו למכשיר הוא הצליח לתקשר עם האסיר ולהרגיע אותו. אבל להפתעתו כאשר התעורר, גילה ריצ'ארד לחרדתו שלמרות הכול האסיר מת במהלך הטיפול עם המכשיר.

כלי התקשורת סערו והדבר התפרסם בכל רחבי המדינה. ריצ'ארד הועמד לדין באשמת הריגה ברשלנות, ונפסקו לו 15 שנים בכלא. בהכרעת הדין אמר השופט שמצד הדין היה מגיע לו שיכניסו אותו למכשיר שהמציא אבל הוא לא היה רוצה להתעלל בו עד כדי כך.

וכך מצא את עצמו המדען המהולל מבלה 15 שנים מחייו בכלא יחד עם פושעים מסוכנים. ביום השחרור שלו מבית הכלא, הוא התעורר. לקח לו זמן להבין מה קורה סביבו, אתבל הוא מצא את עצמו בתוך המכונה שלו וחבריו לעבודה סביבו, ולפניו האסיר שכלל לא מת אלא עומד לידו חי ונושם, והכול היה חלום בלבד.

'לא הצלחנו להעיר אותך, ונכנסת גם אתה לחלום שנמשך כמה דקות' אמרו לו חבריו. אבל ריצ'ארד החליט באותו היום להשמיד את המכונה שלו: 'אם הכנסתי את עצמי לסרט של כלא בחלום שלי' אמר, 'זה סימן שבתוך ליבי ידעתי שאני יכול לסכן חיים עם הניסוי הזה, ולכן הענשתי את עצמי בחלום...'

***

'ימינו כצל עובר וכחלום יעוף' אומר דוד המלך בתהלים. בראשית הבריאה ברא הקב'ה את ממד הזמן, כדי שנחיה אתו ונשתמש בו לזמן קצוב ונעמוד באתגרים ובניסיונות שהעמיד בפנינו. אבל כל זה לפרק זמן של 70-80 שנה. החיים האמיתיים הם חיי נצח שאותם קשה לנו לדמיין, תארו לעצמכם שממד הזמן ניתן לשינוי ונשמת האדם היא נצחית קשה לנו לתאר את העתיד לבוא שעליו נאמר: 'עין לא ראתה ה' זולתך'. עלינו לבחון באמת האם אנו עושים את המקסימום הנדרש, כדי לבחור בטוב ולנצל כל רגע מחיינו לדברים טובים ומועילים...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר