סוד שקית הניילון

רבני שלום לעם תגובות: 0

סוד שקית הניילון - אריק סגל

הפרשייה שבה נמצא איש העסקים ארתור בינג ללא רוח חיים כשסימני אלימות על גופו, העסיקה את בכירי המגזר העסקי. שותפו לעסקים הנס וורטהיימר נחשד בהריגת שותפו כיוון שזמן קצר קודם לכן, נראו השנים בכניסה לבניין כשהם מתווכחים בצעקות על נושא כל שהוא ומשם צועדים לעבר מכוניתו של הנס, שעה קלה לאחר מכן נמצא ארתור מת על ריצפת החניון.

הנס נעצר כבר באותו ערב, ובני משפחתו של ארתור דרשו שהדין ימוצה עמו עד הסוף: 'לא ייתכן שבשל וויכוח עסקי הוא ייטול את חייו של שותפו', אמרו בלהט. מאידך בני המשפחה של הנס וורטהיימר האמינו בכל ליבם בחפותו של ראש משפחתם ולשם כך החליטו לשכור את שירותיו של עורך הדין הטוב ביותר בעיר. אלא שעורך הדין, שבחן את חומרת הראיות הודיע לבני המשפחה כי הוא מסרב ליטול על עצמו את מלאכת ההגנה. לדבריו הוא לא הפסיד עד עכשיו במשפטים גדולים, והוא אינו חפץ לעשות זאת בפעם הראשונה. הוא הסביר לרעייתו של הנס כי הסבירות שבעלה יימלט מהרשעה וודאית - נמוכה מאוד.

מדוע היה עורך הדין כה משוכנע? לאחר שנעצר הנס הוא טען באזני השוטרים בתוקף כי לאחר שחברו עלה למכוניתו, הגיע טנדר אפור גדול ממנו יצאו שני חמושים שהכו את ארתור בכל חלקי גופו עם מוטות ברזל, הטנדר עלה על המדרכה שממול השער ונעלם בחשיכה. המשטרה החרימה את מצלמות האבטחה שצילמו את השטח ממול שער הבניין, ושם נראה השומר עושה את סיבובו הלילי, אך לא נראה שום טנדר אפור בתמונות. עדותו של הנס הופרכה בוודאות, ועורך הדין לא רצה לקחת על עצמו תיק שנידון לכישלון.

בני המשפחה המיואשים, לא ידעו את נפשם מדאגה, וכאשר קיבלו טלפון מעורך דין צעיר שהסכים לקחת את התיק המפורסם על עצמו, הם הסכימו בלית ברירה. כבר באותו יום נפגש עורך הדין עם מר וורטהיימר וראה לפניו אדם שבור וכאוב על מות שותפו. מבירור שערך עלה כי מדובר באיש אמת שלא יודע להציג הצגות. הוא שמע ממנו שוב ושוב את הגרסה של הטנדר האפור, ושאל בעדינות האם ייתכן שהטנדר האפור לא חלף על פני השער של הבניין. וורטהיימר היה נחרץ: 'הטנדר האפור בו נסעו המתנקשים חלף ממש בסמוך לשער הבניין'. 'אם כן כיצד לא קלטו אותו מצלמות האבטחה?' שאל עורך הדין. וורטהיימר פרס את כפיו בחוסר אונים והשיב כי השאלה לא מפסיקה לנקר במוחו.

עורך הדין, שבחן שוב ושוב את השתלשלות האירועים הגיע למסקנה כי הסוד טמון במצלמות האבטחה, אלא שהן נבחנו היטב על ידי חוקרי התביעה ונראו אמינות. הוא צפה בהן שוב ושוב, וראה שבשעה שבה התרחשה ההתנקשות נראה השומר צועד הלוך ושוב ברחבה שלפני השער, כאשר חותמת השעה נראית בבירור בצד המסך. כל רכב אפור לא נראה בשטח. עורך הדין הריץ את הקלטת שוב לתחילתה וצפה בה שוב, כשהוא לא גורע את עיניו מן התמונות המשעממות שבהן נראה שער הכניסה של הבניין, הכביש שצמוד לו, והשומר שיוצא מידי עשרים דקות לסיור.

אלא שאז לכדה את עיניו התרחשות קלה, ובלתי חשובה לכאורה. בשעה 10:20, כלומר עשר דקות לפני האירוע, נראתה שקית ניילון עפה באוויר וחוצה את המסך. הייתה זו עונת הסתיו, כך ששקיות ניילון עשויות בהחלט לרחף באוויר ולנוע ממקום למקום, אך למרות זאת רעיון נועז נצנץ בראשו של עורך הדין.

הוא פנה למשטרה וביקש להוציא צו לפיו כל הסרטות מצלמות האבטחה של שעות הערב במפעל מהחודש האחרון יוגשו לפניו. אנשי האבטחה במפעל נענו ברצון והבהירו כי אין להם מה להסתיר, ועורך הדין קיבל לידיו 20 קלטות שתיעדו את שעות הערב בפרוטרוט. הוא התבונן בהן היטב, ולאחר צפייה בכעשר מהן הוא חייך בשביעות רצון. הוא שלח הודעה דחופה לבית המשפט כי הוא מבקש לזמן לעדות את שומרי האבטחה במפעל כבר בדיון הקרוב שייערך בשבוע הבא.

כעבור שבוע, עמד עורך הדין באולם המשפט, כשעל דוכן העדים - ניצבים שלשה מאנשי האבטחה במפעל. הנס וורטהיימר ישב על ספסל הנאשמים כשבעיניו כבה כבר זיק התקווה, ובאוזניו הוא שומע מן הקהל את קריאותיהם הנרגזות של בני משפחתו של ארתור בינג המנוח. עורך הדין דרש להעמיד באולם שלשה מסכים והקרין את סרטון האבטחה מליל הרצח. השופט שכבר צפה בקלטת ביקש לדעת האם התגלתה ראייה חדשה, ועורך הדין הקפיא את התמונה על השעה 10:20 כאשר שקית ניילון חלפה באוויר ונלכדה על ידי עדשות המצלמה.

השומרים שעמדו על דוכן העדים חייכו בהקלה, ואמרו: 'זה כל מה שיש לך, שקית'? עורך הדין לא הגיב והקרין סרטון נוסף, הפעם מתאריך של שלושה ימים קודם לכן. הוא נעצר שוב על השעה 10:20 ושוב נראתה שקית הניילון מתעופפת באוויר. כעת הוא הציג סרטון שלישי שבוע מלפני האירוע, ושוב נראתה השקית חולפת בשעה 10:20. 'האם יכול להיות שכל לילה, בדיוק בשעה 10:20 יוצאת שקית ניילון למסע בחניון הבניין? שאל, והסביר: 'השומרים מתעצלים לצאת לבדיקה אך כדי שלא יינזפו על ידי מעבידיהם, הם צילמו סרטון בו נראה אחד מהם עורך סיור באחד הלילות, וכך מידי לילה, הם מעתיקים את אותה קלטת, ומאחר שכל השומרים לבושים באותם מדי אבטחה, לא ניתן לראות שמדובר למעשה באותו סרטון. רק שקית הניילון שהתעופפה שם במקרה חשפה את העובדה כי זהו סרטון כפול...'

התמונות הברורות לא הותירו לאנשי האבטחה כל בררה, והם נאלצו להודות כי ערכו הסדר ביניהם שבו הם ישנים בלילה, ומשתמשים באותה קלטת שבה נראה אחד מהם יוצא לסיור. המשמעות היא - הבין השופט, כי אין כל סרטון מליל הרצח, ובהחלט ייתכן שטנדר אפור חלף על פני השער, בדיוק כמו שאמר הנאשם. 'אני מורה על שחרורו של החשוד עד לבירור מחדש של העניין', הרעים השופט בקולו והוסיף: 'ואני מציע למשטרה לחפש טנדר אפור, שם הם ימצאו את הרוצחים האמיתיים...'

***

כאשר מוציאים המלאכים את לוט מסדום לפני שהיא נהפכת, הם מודיעים לו שיקפיד שלא להביט לאחור. אשת לוט, שהייתה סקרנית, ומן הסתם אמרה לעצמה: 'מה כבר יקרה אם אני אסתכל?' הסתובבה ונענשה באופן מיידי כפי שמספרת התורה. האדם בחייו נדרש לדעת, כי אין כל הוראה או מצווה מיותרת חלילה. אין פרטים קטנים, ולא חשובים וכל הוראה ולו הקטנה ביותר יש לה חשיבות גדולה. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר