השביתה ששבתה

רבני שלום לעם תגובות: 0

השביתה ששבתה – מיכאל ראם

השעה הייתה שעת בוקר מוקדמת. במרכז המסחרי החלו להיפתח באיטיות החנויות הראשונות, וליד סניף הדואר כבר חיכו בסבלנות מספר אנשים שהמתינו לשעת פתיחת הסניף בשעה שמונה. מחוגי השעון התקדמו במהירות והשעון כבר הורה על השעה שמונה, אבל דלתות סניף הדואר עדיין נשארו סגורות ואף אחד מהעובדים לא נראה באופק. מספר אנשים שהמתינו בחוץ כבר התחילו לרטון בכעס: 'זה ממש לא בסדר!' אמר אחד הממתינים, 'הם עושים מה שהם רוצים!' הוסיף השני, וכך תוך מספר דקות החלו להתלהט הרוחות בקרב הממתינים ליד דלת הסניף.  בשעה שמונה ועשרה, הגיע בפתאומיות בחור העובד במשרד תיווך סמוך כשבידו דף גדול, הוא ניגש אל דלת הכניסה לסניף והדביק אותו על הדלת. קבוצת הממתינים שכבר פקעה סבלנותם התקרבה אל הדלת במהירות כדי להבין את פשר האיחור, אבל כשקראו את נוסח המודעה התאכזבו שבעתיים: 'בעקבות עיצומים ברשות הדואר' נכתב באותיות גדולות, 'הסניף יהיה סגור, וייפתח בשעה 9:30 בבוקר. אתכם הסליחה' נכתב בתחתית ההודעה המרגיזה. 'שיתביישו להם! אנשים פה מחכים והם שובתים להם' אמר קשיש כסוף שיער, וכך עמדו עשרות האנשים ליד הסניף הסגור והתמרמרו על הנהלת הדואר שמתעמרת בהם על לא עוול בכפם.

השעה הייתה כבר שמונה וחצי, ורק חלק מהאנשים עזבו את המקום. הממתינים חיכו לשעה תשע וחצי, ובינתיים התחרו ביניהם מי ישמיץ יותר את הדואר, עובדיו, מנהליו וכל מי שידו קשורה במישרין או בעקיפין לשביתה המרגיזה שנכפתה עליהם ללא הודעה מוקדמת.

לפתע קרה הבלתי יאמן: בשעה רבע לתשע, התקרבו אל הסניף שניים מעובדי הדואר וניגשו אל הדלת. תור הממתינים כבר התכונן לכלות בהם את זעמם, אבל זוג העובדים הקדימו אותם: 'למרות השביתה והעיצומים אנו פותחים על דעתנו את הסניף כדי להעניק לכם שירות, ומבקשים בכל לשון של בקשה שהדברים לא יועברו הלאה להנהלת הדואר, המסוגלת לנקוט נגדנו בצעדים במידה ויתגלה שהפרנו את הוראות השביתה'. עשרות הממתינים היו בהלם, כשלפתע נשמעו מחיאות כפיים קצובות מתוך הקהל כאות תודה לזוג העובדים המסור: 'כל הכבוד לכם!' חייך אחד הנוכחים ולחץ את ידם, 'טוב שיש אנשים מסורים כמוכם' טפח כסוף השיער על שכמם של השניים שהדליקו את האורות והזמינו את הקהל הרב להיכנס פנימה.

קבלת הקהל החלה, והאנשים נגשו אל הדלפק לשלם את חשבונותיהם ולהשתמש בשירותי הדואר, אך בניגוד למלמול תודה בלחישה שאליו היו רגילים צמד העובדים, היום הכול היה שונה. כל אחד ממקבלי השירות הרעיף על ראשם מילות תודה נרגשות, ושיבח אותם על האומץ להמרות את פי ההנהלה כדי לדאוג ללקוחות הרבים. ככל שחלפו השעות הידלדל תור הממתינים והשקט חזר לשרור בסניף.

רובי היה מהאחרונים בתור, וכשהגיע תורו הודה גם הוא בלבביות לצמד הפקידים, אבל עדיין הרגיש שאינו יכול להתאפק מלשאול את השאלה שהציקה לו כל הבוקר: 'תגידו, איך אתם לא פוחדים? הרי אם ההנהלה תדע שפתחתם את הסניף בניגוד להוראות, אתם עלולים לאבד את מקום הפרנסה שלכם, ובינינו', הוסיף בקריצה: 'אין סיכוי שהדבר לא יתגלה במוקדם או במאוחר, אז איך הסכמתם לעשות דבר כזה?'

צמד העובדים, שעכשיו התברר לרובי ששמם הוא גלעד ותומר, הסתכלו זה על זה וחייכו חיוך גדול. 'אתה רוצה לספר או שאני אספר לו?' שאל גלעד את תומר: 'תספר אתה' השיב תומר בחיוך צופן סוד שהגביר את סקרנותו של רובי שבעתיים.

הם הורו לרובי להמתין מספר דקות עד שהסניף יתרוקן, וכשאכן הסניף היה ריק, החל תומר לספר לו את מה שקרה באותו בוקר: 'האמת היא שזהו יום החופש שלנו. שנינו לא היינו אמורים כלל לעבוד היום. אבל בשעה שבע בבוקר הודיעו לשנינו, שבצירוף מקרים נדיר שני העובדים שהיו אמורים לפתוח את הסניף היום נתקפו בשפעת חמורה ואינם יכולים להגיע, וכך תיאמנו בינינו במהירות שאני אאסוף את גלעד ונגיע לסניף יחדיו, אבל תכניות לחוד ומציאות לחוד. הכבישים היו עמוסים מאוד והתנועה זחלה לאיטה, כך שבשעה עשרה לשמונה היינו עדיין רחוקים מאוד מהסניף, כשאנו כבר מתחילים לתאר לעצמנו איזו קבלת פנים ממתינה לנו מהממתינים שלא יהיו מוכנים לקבל תירוצים על האיחור למרות שאין זו אשמתנו. ואז העלה גלעד את רעיון השביתה, רעיון שבדיעבד התברר כגאוני...' עצר תומר וחייך אל גלעד: 'שלחנו את חברנו ממשרד התיווך הסמוך שיודיע על השביתה שהומצאה באותם רגעים. ואכן תוך מספר דקות כבר הייתה תלויה ההודעה על דלת הסניף, וכך במקום לחטוף על ראשנו צעקות וביזיונות, זכינו לאין ספור תודות וברכות על מסירותנו הרבה' סיים תומר בחיוך את סיפור השביתה שלא הייתה...

*

לעיתים נוטים אנו לקבל את הטוב הסובב אותנו כמובן מאליו, ואין אנו מייחסים לו חשיבות מיוחדת, ובטח שלא טורחים להודות עליו. רק כשמגיע מצב שהעניינים משתבשים ויוצאים משליטה, ואז לפתע הכול מסתדר, מעריכים בדיעבד את הטוב והשפע שמורעף עלינו ממרום בכל שעה, בכל רגע ובכל זמן...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר