חצאי השטרות האבודים

אריק סגל תגובות: 0

חצאי השטרות האבודים – אריק סגל

בקרב אמני ה'מיקרוגרפיה' נחשב 'קלי הווארד' כאמן מומחה ובעל שם עולמי לכתיבה זעירה. הוא היה מסוגל לכתוב טקסטים שלמים על משטחים קטנטנים. כך למשל, כתב הרווארד את אחד משיריו המפורסמים של שייקספיר המשורר הבריטי הנודע על קליפת ביצה, שיר המונה לא פחות מ-1250 מילים. הרווארד נחשב היה לאחד מאמני הקליגרפיה המומחים והיצירתי שבהם, ומחיר של עבודה בודדת שלו נע בין 40 ל-60 אלף דולרים.

באחד הימים, הרגיש הרווארד כי הגיע למיצוי מסוים באומנותו. ההזמנות הקבועות של ברכות יום הולדת, או נאומים על קליפות ביצים ובולים קטנים נמאסו עליו, והוא החליט לעשות משהו חדש ובלתי שגרתי. הוא אסף עשרים שטרות של 5 לירות שטרלינג (סכום השווה בערך ל25 שקלים) והחל לאסוף טקסטים מעניינים מתרבויות ודתות שונות. על כל שטר הוא כתב בכתב זעיר מחצית מהטקסט, ועל שטר נוסף את המחצית השנייה. כך היו בידיו עשרה זוגות של שטרות כאשר כל זוג של שטרות היווה טקסט שלם.

הוא לקח עשרה שטרות, ויצא לעשרה שווקים ומרכזי קניות, ורכש באמצעותם מוצרים. שבוע ימים מאוחר יותר, כינס הרווארד מסיבת עיתונאים והודיע: 'ישנם עשרה שטרות של 5 ליש'ט שעליהם כתוב טקסט בכתב זעיר, שאותו ניתן לראות רק באור אולטרה סגול או בעזרת זכוכית מגדלת. השטרות 'מסתובבים' עכשיו בשווקים. כל אזרח שימצא שטר מהסוג הזה, מוזמן לבוא אליי, ולקבל במתנה את החצי השני שלו. השווי המוערך של כל זוג שטרות עומד על 80 אלף דולרים ואני אעניק לו את הפרס מידית'.

ההודעה המוזרה של האמן פשטה במהירות, ובשבועות הבאים, נצפו רבים מאזרחי בריטניה מתבוננים בעיון רב בעזרת זכוכית מגדלת בשטרות ה-5 ליש'ט שלהם, כשהם מצפים לזכות בפרס הגדול. 'שיגעון' השטרות הפך לטרנד מדינתי, וכעבור חודש נמצאו 9 שטרות, כאשר הזוכים המאושרים ממהרים לביתו של קלי הרווארד ומצטלמים אתו יחד על רקע זוג השטרות והטקסט המלא. בין הטקסטים היו שירי עם ערביים, המנונים של מדינות, צוואות של אנשים מפורסמים ועוד. הרווארד, וכך גם האזרחים שעקבו אחרי התופעה המעניינת חיכו לזוכה העשירי שיגיע, אך זה לא נראה באופק. חלפו חודשיים, והשטר כאילו נעלם במצולות. חצי שנה מאוחר יותר הלך האמן הרווארד קלי לבית עולמו, והותיר את השטר האחרון בעל מחצית הטקסט לבנו. מותו של הרווארד העלה את ערכו של השטר האבוד, אולם כדרכם של אירועים מן הסוג הזה, החל הדבר להישכח מלבבות האנשים, ומלבד כמה 'משוגעים לדבר' איש כבר לא חיפש את שטר 5 הלירות האחרון.

אחד מן 'המשוגעים' היה הנרי - בריטי באמצע שנותיו שהחזיק חנות מכולת. מאחר ששטרות רבים חולפים היו בקופתו, נוהג היה לבדוק כל שטר בשווי 5 ליש'ט תחת מנורה מיוחדת שרכש, שבאורה ניתן היה להבחין בנקודה הזעירה שהרכיבה את הטקסט שכתב קלי הרווארד המנוח.

שנתיים לאחר מותו של הרווארד הופיע בחנותו של הנרי צעיר בעל שיער ארוך ומטונף, עם גיטרה על גבו, וביקש לרכוש לחם ויוגורט. הנרי עטף את הלחם הפשוט בנייר חום, הכניס אותו לשקית עם יוגורט, והמתין לתשלום. הצעיר הוציא ערימת שטרות בעלי ערך נמוך של 1 ליש'ט, 10 ליש'ט, וגם שטר אחד של 5 ליש'ט. לבסוף הגיש להנרי 2 ליש'ט – המחיר המדויק של הלחם והיוגורט. הנרי לא הפסיק להתבונן בשטרות ואמר: 'אדוני, אתה מוכן אולי לשלם לי בשטר של 5 ליש'ט?' הצעיר המוזנח משך בכתפיו בסירוב ואמר בכעס: 'למה?' הנרי חשב להניח לעניין, אך קול עקשן בליבו דחק בו שלא להרפות: 'בבקשה, תשלם לי בשטר של חמש ליש'ט, והקנייה תעלה לך לירה אחת בלבד'.

הנרי היה משוכנע, כי הצעיר יתפוס מיד שהוא אחד מהמחפשים הנלהבים של יצירתו של הרווארד, שכן לא היה בריטי אחד שלא שמע על כך, אך הצעיר המוזר משך בכתפיו ואמר: 'אני מוכן לתת לך את השטר הזה בחינם, אבל בתנאי שתספר לי מדוע זה חשוב לך'. הנרי הבין שלא נותרה לו ברירה, והוא החליט לספר לצעיר את האמת. הבחור הקשיב, ולבסוף הגיש להנרי את השטר ואמר: 'קח אותו במתנה!'. הנרי חטף את השטר, הניח אותו תחת המנורה, וקלט שחושיו לא הטעו אותו. היה זה השטר האחרון של הרווארד, והנקודה הקטנה במרכזו הכילה טקסט באורך רב. הוא היה משוכנע שהצעיר שמולו ידרוש בחזרה את השטר השווה עשרות אלפי דולרים אך הצעיר אמר: 'השטר שלך, אני רק רוצה לראות מה כתוב בו'.

הנרי ההמום הגיש לצעיר זכוכית מגדלת, ופינה את מקומו ליד המנורה. הצעיר החל לקרוא באיטיות, ופתאום פניו השתנו כשסיים כעבור דקות ארוכות אמר: 'אדוני, השטר הזה שלך, אבל איפה ההמשך של הטקסט?' הנרי סיפר לו כי הוא נמצא בבית בנו של האמן המפורסם קלי הרווארד, והצעיר דרש ממנו כי ייקח אותו אליו בדחיפות: 'אני ישראלי בשם אופיר, התחלתי לנדוד במקומות שונים בעולם. לפני שנה, התיישבתי באחת מתחנות הרכבת התחתית של לונדון, התחלתי לנגן בגיטרה והתפרנסתי מהפרוטות שהעוברים והשבים היו זורקים לקופה החלודה שהנחתי לצדי. ככל שעברו החודשים הריקנות פשטה בי, ואיבדתי עניין בכל הנעשה סביבי ובעולם. היום לראשונה בחיי קראתי טקסט שניער אותי. הכותרת שלו הייתה 'איגרת הרמב'ם ליהודי תימן', שבה מוסבר באופן ברור ביותר נושא האמונה ומשמעות החיים. אלא שבאמצע הטקסט נקטע, ואני חש צורך עז לקרא את ההמשך. לא מעניין אותי שוויו של השטר, כי איבדתי את הרצון לרדוף אחרי העושר והנאות החיים'.

הנרי הקשיב לדבריו של היהודי הצעיר. בלבו שמח שהאיש לא דורש את השטר לעצמו. הוא חש בוז לבחור שמתרגש מטקסט שנכתב לפני 1,000 שנים. אבל הוא לא ידע, שאופיר מצא את המטמון שלו, את נקודת המפנה שעומדת לשנות את חייו....

***

חג החנוכה כידוע מסמל את ניצחון הרוח של העם היהודי על היוונים. להבדיל ממלחמות ומניסים אחרים, הקרב לא ניטש על שאלות של גוף וחומר, או על כסף ורכוש. להיפך: המכבים היו מוכנים לוותר על הכול, כולל החיים שלהם, כדי לזכות בדבר החשוב ביותר - משמעות החיים הרוחניים והיכולת לחיות על פיהם...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר