השף המקפיץ

אבינועם הרש תגובות: 0

השף המקפיץ – אבינועם הרש

יוסי לא חשב שכך תראה החנות שלו לאחר שנה מהיום שהיא נפתחה: למרות ההשקעה האדירה בגובה של מיליוני שקלים, החשיבה המרובה על בניית עסק רווחי, ההתייעצות עם אנשי מפתח ומומחים מהתחום העסקי, הרווחים של החנות עדיין היו כל כך נמוכים שהוא שקל ברצינות לסגור את העסק.

יוסי זכר היטב את פגישתו במשרדים המפוארים של חברת ההשקעות 'נועם את ארנון קומפני', כאשר ישב עם ד'ר נועם, שהיה מרצה מבוקש בפקולטה לכלכלה באוניברסיטה העברית וביחד הם עברו על עשרות גרפים וניתוחים מדעיים כדי להפיק את הרווח המקסימלי האפשרי מהכסף שיוסי היה יכול להשקיע בחנות החדשה.

'אני אומר לך!' דפק ד'ר נועם על השולחן: 'אם תקשיב לי - אין מצב שבעולם שהחנות שלך לא תשגשג ותצליח, אין כאן מקום לטעויות. זה פשוט מוכח מדעית!'

יוסי הקשיב, והחליט שהוא הולך על המודל שהוצע לו בידי ד'ר נועם: הוא שכר את החנות, פתח בקמפיין שיווקי, שיפץ אותה כמו שצריך וחיכה לקהל הלקוחות שיגיע בהמוניו כדי להצדיק את עליות ההשקעה הגבוהות. 

על הכול חשבו ד'ר נועם וצוותו מלבד על נתון אחד: מבצע 'צוק איתן' שפרץ וגרם להתקפות של טילי גראד וקטיושות גם על הצפון, דבר שהוביל להפחתה בקהל הלקוחות שפקדו את החנות.

בהתחלה יוסי עוד חשב שיצליח לעמוד בהפסדים אולם כאשר הלחימה נמשכה, הוא הבין שהוא נמצא בבעיה. דמי השכירות המשיכו להיות יקרים אבל זרם הלקוחות המשיך להיות דליל עד שבסופו של דבר, יוסי הבין שאם לא יקרה משהו דרמטי הוא יצטרך לסגור את החנות, רק שכעת הרגיש חסר אונים לחלוטין. הכסף שלו עוד מעט נגמר, החובות הולכים ונערמים והוא הגיע לפרשת דרכים.

בוקר אחד, כאשר מרגע הפתיחה ועד לצהריים לא נכנס אף לקוח למעט אדון ברנדל הקשיש שתמיד היה נכנס ליוסי ומבקש כוס מים קרים, החליט הפעם יוסי נוכח האוכל הרב שהוכן במטבח ועמד בפני סכנת קלקול שמוטב לו לפחות לעשות חסד עם אדון ברנדל הקשיש ולהגיש לו ממטעמי המטבח: בצורה כזו, הוא אמנם לא ירוויח על האוכל כלום, אולם ההרגשה הטובה והידיעה שהוא שימח את אדון ברנדל בוודאי שווה ומוצדקת יותר מאשר זריקה של כל האוכל לפח. מעבר לכך, כדי שאדון ברנדל לא ירגיש שלא בנוח, החליט יוסי להגיש את האוכל בעצמו וכן לשבת ליד אדון ברנדל ולארח אותו כלקוח: בעוד אדון ברנדל בוצע את הפת ומתחיל לאכול, פתח יוסי בשיחה ושאל אותו: 'נו, אז מה אתה אומר? כנראה אצטרך לסגור כאן בסוף...?'

אדון ברנדל לקח מהלחם הטרי שהיה מונח לפניו ולאחר מכן נראה כשוקע בהרהורים כשלפתע הוא החל לצחוק ועיניו היו שקועות במטבח בעניין. יוסי עקב אחרי אדון ברנדל ומיד הסתכל בעצמו לראות מדוע אדון ברנדל כל כך משועשע: הוא הבחין בטבח שלו, יהונתן מלהטט ומקפיץ את החביתות שהכין לגובה רב ומיד תופס אותן תוך הפגנת מיומנות מרשימה ביותר כביכול היה לוליין בקרקס. למרות פשטות העניין, המחזה היה מעניין מאוד ומשעשע. לאחר מכן, החל יהונתן להקפיץ באוויר את המלחיות ולתפוס אותן כמו כדורים. בסוף ההצגה, החל אדון ברנדל הישיש לקום ממקומו ולמחוא כפיים, תוך שהוא קורא בקול: 'בראבו! איזה יופי!', אולם להפתעת יוסי, נשמעו מחוץ למסעדה עוד קולות של עוברי אורח שנתקלו במקרה במחזה המוזר ומחאו כפיים בעצמם.

יהונתן הטבח קד להם במבוכה ומלמל 'תודה' ולאחר מכן נעלם למטבח.

כשחזר אדון ברנדל לשבת בכיסאו ולאכול, התפשט פתאום חיוך מסתורי על פניו, הוא התקרב ליוסי כממתיק סוד ואמר לו: 'תשמע, אני יודע שלא נשאר לך כבר כסף כדי להשקיע בעוד שיווק ובעוד אמצעים שימשכו לקוחות. אולם יש דבר אחד שעדיין לא ניסית לעשות ואני מאמין שהוא יוכל לעזור לך מאוד'.

יוסי התקרב והקשיב היטב: 'תהפוך את המקום שלך ליותר מעניין, תן לאנשים הצגה. תמשוך אותם. תראה להם שהעסק שלך הוא הרבה יותר ממסעדה. בצורה כזו השם של המקום שלך יעבור במהירות לכולם ואנשים יתחילו לפקוד את המסעדה לעיתים קרובות יותר'.

יוסי חשב קצת על הרעיון ואחר ניגש ליהונתן הטבח ושאל אותו אם הוא יודע לעשות עוד דברים מעניינים במטבח כמו הלהטוטים שהוא עשה עכשיו.

יהונתן מצדו הסביר ליוסי שהוא למד פעם בעברו קוסמות ולכן מעבר לכישרון הבישול הוא יוכל לעשות עוד כמה קסמים מעניינים במטבח וכך היה: יוסי שבר את המחיצה שמפרידה בין המטבח לקהל הסועדים כדי שהם יוכלו לצפות ב'שף הקוסם שלו' וכך האנשים שהגיעו למסעדה זכו מעבר לארוחה גם במופע מרתק והכול באותו התשלום.

יהונתן היה מקפיץ חביתות ואומלטים, פשטידות ומלחיות וכולם היו מתפעלים ממנו.

כמו שחשב אדון ברנדל הזקן, שמה של המסעדה הלך והתפרסם בפי כול בתור מסעדה מוזרה אבל מיוחדת ששווה להגיע אליה בגלל המופע הפרטי של הטבח המוזר שמקפיץ שם כל מיני דברים.

כעבור חודש צלצל רואה החשבון של יוסי ובישר לו בשמחה שאחוז המבקרים במסעדה עלה פלאים וכי אין לו הסבר הגיוני לכך אולם מצב הכנסות המסעדה השתפר באופן משמעותי ביותר.

יוסי מצדו התקשר מיד לאדון ברנדל הקשיש וביחד עם יהונתן הטבח החליטו כולם לחגוג את עליית המבקרים המשמעותית בארוחה הגונה וטעימה. כמובן שגם כאן, יהונתן השף לא ויתר על מנהגו והקפיץ את החביתות לקול התשואות של יוסי ואדון ברנדל הקשיש...

*

אומרים שהאנשים בעולם מתחלקים לשני סוגים: אלו שנשאבים לתוך המציאות ואלו שפשוט יוצרים אותה מחדש. למרות שלא היה ליוסי כסף להשקיע בשיווק, הוא הבין שלפעמים הפתרון נמצא כבר בתוכנו ואנחנו רק צריכים למצוא אותו. נכון שכסף פותר הרבה בעיות, אבל לפעמים בכוחה של חשיבה מחוץ לקופסה לחולל פלאים גם במקום שהכסף כבר לא יכול לעזור... 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר