לחשוב מחוץ לכפית

רבני שלום לעם תגובות: 0

לחשוב מחוץ לכפית – מיכאל ראם

היחידה לחקירות מיוחדות ללא ספק הייתה גולת הכותרת של ה-.I.B.F האמריקאי, וחלומו של כל סוכן היה להצטרף ליחידה המובחרת, שבידיה הופקדו פענוח מקרי פשע קשים ביותר. אם אנשי היחידה בכלל היו מושא הערצה, מחלקתו של סטיב גולמן הייתה ה'סיירת' של היחידה לחקירות מיוחדות, ומרפקים רבים הופעלו כדי להיכנס לקורס להכשרת חוקרים שתחת פיקודו של גולמן, שעל שמו היה רשום מספר הצלחות בלתי מבוטל של פענוח מקרי פשע מהקשים ביותר שהוא וצוותו הצליחו למצוא את האחראים להם, ולהושיב אותם מאחורי סורג ובריח.

יודעי דבר טענו שהצלחתו של מיסטר גולמן הייתה בחשיבה היצירתית והמבריקה שבה ניחן, ומכיוון שכך, גם הקורס המפרך שאותו העביר בעצמו התאפיין בדרכים יצירתיות במיוחד שנועדו למציאת הטובים ביותר ממשתתפי הקורס, ולשבץ אותם כחלק מצוות החקירה המיוחד.

באחד ממחזורי הקורסים, לאחר שבועות ארוכים של לימודים ללא הפסקה, בהם התמקצעו שלושים ושבעה סוכנים - רובם נשרו בדרך ולא הצליחו לעמוד ביכולות הנדרשות מהם, כך שלסוף הקורס הגיעו ארבעה עשר איש בלבד, שהיו קרובים מאד להגשמת חלומם. הם כבר ידעו כל מה שצריך לדעת חוקר בחקירה לחקירות מיוחדות, על אלו ממצאים יש להתמקד בזירת פשע, וכיצד לפצח את האגוזים הקשים ביותר שלא מוכנים לפתוח את פיהם. בידע הרב שצבר סטיב גולמן בעשרות שנות שירותו, היה יכול למלא מספר ספרים, והוא דרש מתלמידיו את הטוב ביותר. ואכן שיעוריו היו דחוסים באינפורמציה, וכל רגע נוצל במלואו, כך שכשהודיע להם סטיב על הסיור בחיק הטבע שהוא מתכנן לעוד יומיים, היו כולם מופתעים אך שמחים על האפשרות להתאוורר קצת מהלימודים והאימונים המפרכים.

יומיים עברו, והמשתלמים בקורס החוקרים התאספו בשעה שש בבוקר ליד מטה ה-.I.B.F, שם המתין להם טנדר בעל חלונות שחורים שיסיע אותם אל היעד. עיניו החודרות של ניצב גולמן סקרו את היושבים, ולאחר שהביט בשעונו הורה לנהג לצאת לדרך. הם נסעו כמחצית השעה כשאינם יודעים מה מצפה להם, אבל הייתה להם את ההרגשה שאין זו סתם נסיעת התאווררות כפי שנראה, ויש פה משהו רציני יותר.

היה זה יער ענק בקצה העיר, וחברי קבוצת החוקרים לעתיד נעמדו בחצי עיגול, והמתינו למוצא פיו של מר גולמן. 'אנו נצא כרגע בשורה למסלול הליכה האמור לארוך כמחצית השעה, ולאחר מכן נחזור באותה דרך אל נקודה זו' אמר מר גולמן בחיוך שגרם להם להבין שהעיקר עדיין לפניהם. הוא הוציא מתיקו שקית קטנה, מתוכה שלף מספר כפיות, וחילק אותן למשתלמים שמסביבו. 'כל אחד מכם צריך לאחוז כפית זו בין שיניו לאורך המסלול כשהיא מלאה בגרעיני תירס'. קבוצת השוטרים לא ממש ידעה איך להגיב להנחיה המוזרה, אך הוא המשיך 'מי שיצליח להגיע עד סוף המסלול בלי שאף גרעין ייפול מהכפית שבפיו יזכה לצ'ופר מיוחד' סיים בחיוך, תוך כדי שהוא שופך את גרעיני התירס אל הכפיות.

הנוכחים היו המומים. אמנם הם שמעו על היצירתיות שלו, אבל לא שיערו שהדבר כולל כאלו שיגעונות. חלקם צחקקו במבוכה וקיוו שאף אחד ממכריהם לא יפגוש בהם במצב המוזר, אבל אף אחד לא חשב לומר משהו ולסכן את חלום ההצטרפות ליחידה.

הם החלו לצעוד במעבה היער, כשסטיב גולמן צועד אחריהם. הם היו בטוחים ששום גרגיר לא יעלם מעיני הנץ של מר גולמן, ולמרות שלא ממש הבינו מה מטרת הניסוי המוזר, הם צעדו בזהירות רבה כדי שאף גרעין לא ייפול חלילה.

זה לא היה קל בכלל, בפרט באדמת היער שהייתה מלאה בבורות וגבעות חול שהקשו על ההליכה. השיניים גם הן כאבו מהמאמץ הרב, אבל הם ניסו בכל כוחם להתמקד במטרה ולא לתת לשום דבר להפריע להם.

מידי פעם נשמע קולו של מר גולמן המכריז על אחד הצועדים שממנו נשר גרעין אל האדמה, מה שלא מנע ממנו להמשיך לצעוד בדממה אל היעד. הדקות חלפו, והאור בקצה היער כבר נראה מרחוק. ואכן לאחר כמה עשרות מטרים הם עמדו בקצה היער כשמר גולמן מורה להם לעצור ולהניח את הכפיות.

קבוצת החוקרים התיישבה על סלעי הענק שהיו בקצה היער. הם שפשפו את שיניהם ומתחו את איבריהם, והמתינו למוצא פיו של מיסטר גולמן, שאכן לא איחר לבוא. 'כל הכבוד על ההיענות למשימה המוזרה' אמר וחייך חיוך גדול: 'ועכשיו תרשו לי לשאול אתכם מספר שאלות'. הוא צעד מולם הלוך וחזור באיטיות כשידיו מאחוריו: 'האם מישהו שם לב לתיק החום שהיה ליד אחד העצים? מישהו הבחין במספר העצים השרופים בצד השביל? מי שכן, שירים את ידו' ביקש, אך כל הידיים נשארו במקומן. 'האם מישהו יכול למנות לפחות שני סוגי עצים מהם מורכב היער?' שאל מיסטר גולמן, אך גם כאן אף תשובה לא הגיעה. 'ובכן, עכשיו נחזור את אותו המסלול בחזרה' הורה להם, ואכן באמצע השביל היו מספר עצים שרופים, וכמה דקות אחר כך הם ראו תיק ענק בצבע חום ליד אחד העצים. לפתע גם שמו לב שהיער מורכב מסוגי עצים רבים ומגוונים.

'ובכן' פתח מר גולמן את דבריו כשהגיעו אל נקודת ההתחלה: 'אני בטוח שבראשו של כל אחד מכם עברו מחשבות ותהיות על מטרת הניסוי המוזר על גבול המטורף, אך האמת היא שדבר אחד בטוח למדנו היום, דבר שיעזור לכם מאד בעולם החקירות. לפעמים ממוקד האדם בדבר מסוים ואינו שם לב לדברים שמסביב, שבמקרים רבים יכולים לשנות את התמונה לגמרי. החכמה היא לפקוח את העיניים ולבחון את מה שמחוץ לקופסא, כך תוכלו להיות בטוחים שעשיתם את המוטל עליכם. ברוכים הבאים ליחידת החקירות המיוחדת' סיים מר גולמן את דבריו לקול תשואות השוטרים – החוקרים החדשים...

*

ט'ו בשבט הוא הזדמנות מצוינת להביט מחוץ לשגרת היום יום אל העולם המופלא שיצר הבורא. עולם שבשגרת החיים ובמרוץ שבו אנו חיים אין אנו שמים לב ליופיו ולפרטים הרבים והמיוחדים כל כך, המעידים כולם יחד וכל אחד לחוד על טובו של הקב'ה וחסדו הסובב אותנו בכל צעד ושעל...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר