בית החלומות

רבני שלום לעם תגובות: 0

בית החלומות – מיכאל ראם

השעה הייתה שעת ערב מוקדמת והרוח הקרירה של שעות הערב הקפיאה את העצמות, ג'קי ירד מהאוטובוס והידק לגופו את המעיל העבה. הוא צעד לביתו שנמצא מעבר לכביש, ומיד כשהגיע לבניין צדה את עינו מודעת הענק שהתנוססה בקומה השנייה: 'למכירה' נכתב באותיות גדולות על השלט הכתום כשמתחתיו מופיע מספר הטלפון של משפחת ירקוני.

ג'קי לא היה מופתע למראה השלט. כבר מזמן משפחת ירקוני על תשעת צאצאיה כבר אינה מסתדרת בדירת השניים וחצי חדרים שבה היא מתגוררת וכנראה הם מנסים בכל מחיר לעבור מ'קופסת הגפרורים' הצפופה לדירה רחבה יותר וכעת נראה שרצונם הולך להתממש. ג'קי לא ידע להסביר זאת אבל הרגשה לא טובה במיוחד התפשטה בגופו, ופרצופו עטה ארשת חמוצה במיוחד, אולי אפילו יותר מהלימונים שהיו בשקית שבידיו, וכך הוא נכנס לביתו החמים בפנים זועפות. האמת היא שלא ממש היה אכפת לו שלמשפחת ירקוני תהיה דירה חדשה בפרט שג'קי ואשתו כבר מבוגרים וגם ארבעת החדרים שברשותם הם יותר מידי עבור שני ילדיהם אבל בכל זאת למה אני לא יכול לעבור לדירה חדשה יותר? נשאלה השאלה במוחו ללא מענה.

ג'קי לגם מהמרק הרותח ולאט לאט נרגע אבל הקולות שבקעו מהקומה העליונה לא נתנו לו מנוחה, אמנם ילדים מחונכים יש לה למשפחת ירקוני אבל עדיין הם ילדים וקולות צחוק ומשחקי ילדים נשמעו היטב בחלל הבית, וחדרו לביתו של ג'קי: 'כן. כן נעשה תשעה חדרים' נשמע קולו של מר ירקוני כשקולות הצהלה של הילדים מסביבו. 'כן, כן תשעה חדרים זה בית ענק כך יהיה מקום בשפע....' צהלה חבורת הילדים וג'קי הרגיש שהוא עומד כמעט להיחנק. 'משנים וחצי חדרים לתשעה חדרים...' חשב לעצמו: 'איך הם עושים את זה? מאיפה יש להם כאלה סכומים?' הוא קם ממקומו והחל צועד הלוך וחזור בסלון ביתו, כשהוא נזכר שמספר פעמים הצליחה אשתו לשכנע אותו להעביר סכומי כסף קטנים למשפחת ירקוני בטענה שמצבם הכלכלי קשה במיוחד: 'איך הם הצליחו כך להוליך אותי שולל?' ג'קי הרגיש שבגלל תמימותה של אשתו הוא הפסיד כסף לריק. 'תשעה חדרים יש להם והם עוד רוצים תרומות?' פניו היו אדומות מכעס והוא הרגיש שאינו מסוגל עוד לשמוע את הקולות העולים מביתם של הירקונים 'הרמאים'.

הוא הגיף את התריסים וסגר את החלונות אך הקולות לא פסקו וחדרו לאוזניו ואפילו השמיכה העבה שבה התעטף לא הצליחה לעצור את צהלתם של בני משפחת ירקוני.

'אני חושבת שעדיף שתי קומות גדולות יותר מאשר שלש קטנות' נשמע לפתע קולה של אם המשפחה 'אבל תכננו לעשות בצדו הימני של הבית שלש חניות לרכבים' אמר הבחור שבמשפחה וג'קי הרגיש שהוא כמעט מתפוצץ. הוא נוסע באוטובוס והם מדברים על תכנון חניון פרטי של שלושה רכבים במקום הרכב המקרטע שבבעלותם. הוא הרגיש מחנק בגרונו. היה לו ממש קשה לנשום אבל בני המשפחה שלא היו מודעים למעשיהם המשיכו בתכנון 'בית-החלומות'.

ג'קי כבר חשב שהוא שמע את הכול אך לפתע נשמע קולה של הבת הגדולה: 'בפינה יש מקום פנוי ואולי אפשר לבנות שם בריכה...'

'כן, כן בית עם בריכה זה הכי מיוחד' צהלו הילדים ולג'קי היה נדמה שעוד רגע הם כבר קופצים אל המים הקרירים והדבר העלה את חמתו יותר. הוא ניגש אל ארון התרופות, הוציא את חפיסת כדורי השינה ונטל שניים מהם. הוא היה אכול קנאה והרגיש שבלעדיהם לא יוכל להירדם. מתוך ערפילי השינה הוא עוד הספיק לשמוע את ילדי השכנים העשירים מתכננים את החצר הגדולה והגדר המיוחדת שתקיף את וילת הפאר...

הבוקר הפציע והשמש שחדרה אל חלונו של ג'קי הזכירה לו שהוא חייב להזדרז כדי לא לאחר לעבודה. מאורעות יום האתמול לא עזבו אותו לרגע וכשפגש בחדר המדרגות את מר ירקוני חכך בדעתו מה לומר אך זה הקדים אותו: 'מגיע לנו מזל-טוב' הושיט מר ירקוני את ידו לג'קי שעשה עצמו כאינו יודע כלום 'רכשנו דירה חדשה ברחוב שקד. אומנם ישנה מעט ובקומה גבוהה יותר אבל יש בה ארבעה חדרים וזה כבר רווחה גדולה' ג'קי היה המום, הוא מלמל משהו על כך שהוא ממהר וברח משם: 'הוא מנסה לרמות אותי!' חשב לעצמו 'הוא חושב שלא שמעתי את שיחתם אתמול...' מלמל בכעס.

גם בעבודה לא פסקו רגשות הקנאה לפעפע בלבו של ג'קי והוא בקושי הצליח לתפקד עד לסיום יום העבודה. וכשזה סוף סוף נגמר הוא מיהר אל ביתו כשכמובן אינו מצליח להתעלם מהשלט הכתום שהתנפנף ברוח הקרירה.

חדר המדרגות היה דווקא שקט מה שהרגיע אותו בינתיים אבל כשנכנס אל הבית זעמו התפרץ שוב מחדש, מתקרת חדר האמבטיה נטפו טיפות קטנות וג'קי הבין שכנראה ישנו איזה פיצוץ בצנרת של משפחת ירקוני שגורם לנזילה. הוא הרגיש שהדם עולה לו לראש ורץ אל הדלת 'אולי הם פתחו את הבריכה כבר כאן' סינן בכעס תוך כדי עלייה מהירה במדרגות 'עכשיו אני אסגור אתו חשבון, גם על השקרים וגם על הנזילה הזו!' אמר לעצמו תוך כדי דפיקות קצובות על הדלת 'כן. שלום ג'קי' פתח מר ירקוני בחיוך שלא ממש הצליח להזיז משהו בפניו של ג'קי הזועם, 'יש לכם נזילה מהאמבטיה' אמר ג'קי במהירות ולא התאפק מלהמשיך: 'אז מה אם אתם הולכים לעבור לדירת פאר עם תשעה חדרים שלש חניות בריכה ו...' 'רגע אני לא מבין על מה אתה מדבר!' קטע את דבריו מר ירקוני 'אתה לא מבין? אני אתמול שמעתי את כל התוכניות שלכם שנאמרו בקולי קולות...' הוא ניסה להמשיך אך תגובתו הבלתי צפויה של מר ירקוני שפרץ לפתע בצחוק מתגלגל עצרה אותו. 'מר ג'קי בוא תכנס בבקשה' הזמין אותו מר ירקוני: 'בא תכנס ואני אסביר לך הכול'. ג'קי נכנס בהיסוס ומר ירקוני החל לספר 'הורי היקרים רכשו לילדים מתנה לחג החנוכה, לגו ענק עם מאות חלקים וכבר מספר ימים שאני מבטיח להם שנשב ביחד ונתכנן מה אפשר לבנות מהלגו הענק, אתמול סוף סוף היה לי קצת זמן והתיישבנו כל המשפחה מסביב לקופסת הענק ותכננו את דירת הלגו שאותה נבנה' חייך מר ירקוני חיוך גדול והוביל את ג'קי אל חדר הילדים הצפוף, שם הייתה מורכבת וילת הפאר מלגו עם שני מפלסים, תשעה חדרים שלוש חניות בריכה ועצים והרבה הרבה קנאה...

*

הציווי החותם את עשרת הדברות הוא 'לא תחמוד' כשמאחורי הציווי לכבוש את רגש הקנאה הקשה כל כך להתגברות עומדת ההנחה שכל אדם מקבל את המגיע לו במדויק ואין אדם היכול לנגוע במשהו ששייך לחברו, ואפילו בממד הקטן ביותר.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר