מניע נסתר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מניע נסתר – אריק סגל

פרדי ורון היו זוג שוטרי תנועה אמריקנים הפועלים בעיירה אמריקנית קטנה, הזוג היו שותפים לניידת משטרה שתפקידה היה לפטרל בדרכים וללכוד עברייני תנועה. באחד הימים בשעות הערב המוקדמות היו השנים לקראת סוף משמרת מותשים מעבודת השיטור המפרכת ומהוויכוחים עם הנהגים. זו הסיבה, שכאשר הם ראו נהג משוחח עם טלפון בנתיב שלידם, הם החליטו להתעלם ממנו, ולעצמם אמרו: 'יש לו מזל שאנחנו כבר עייפים'. הם סימנו לו עם היד שיוריד את הטלפון, והופתעו לגלות כי האיש לא מתייחס אליהם וממשיך לשוחח בחופשיות.

פרדי ביקש מרון להניח לנהג החצוף, מאחר שהוא כבר רצה להגיע הביתה, אבל אז הגביר האיש את מהירותו, ועקף את השוטרים בנסיעה פרועה שעלתה כפי הנראה על מהירות של 130 קמ'ש. השוטרים כבר לא יכלו לסבול את התנהגותו החצופה, והם החלו לדלוק אחרי האיש וקראו לו במגאפון לעצור בצד. בשלב זה עצר הנהג, יצא ממכוניתו והחל להאשים את השוטרים שבלבלו אותו וגרמו לו לנסוע במהירות. הוא גם טען שלא דיבר בטלפון אלא שוחח בדיבורית שברכבו. בשלב הזה ניסה פרדי לשמור על קור רוחו וביקש מהנהג שענה לשם סטיבן להירגע, והציע לו להתנצל. אבל הנהג סירב, הוא כינה את שני השוטרים בתארים 'רמאים', ו'פראי אדם', והבטיח להם שיתבע אותם למשפט. שני השוטרים משכו בכתפיהם ופסקו לנהג המופרע קנס כספי בסך 1000 דולרים והמשיכו בדרכם. 

סטיבן המשיך לגדף את שני השוטרים והבטיח כי בתוך כמה ימים ימצאו עצמם על ספסל הנאשמים. השנים צחקו, ואמרו לו בענייניות כי הוא מוזמן להגיש בקשה למשפט בתוך 90 יום. חלפו שלשה ימים, ורון ופרדי שהיו כבר רגילים להיתקל באיומים מסוגו של סטיבן הופתעו לגלות שהוזמנו למשפט בהול בעניינו של נהג בשם סטיבן. השנים זכרו היטב את התנהגותו החצופה של הנהג, והגיעו למשפט מלאים בכעס. השופט ביקש מהם לתאר את מהלך העניינים, ולאחר מכן ביקש מסטיבן לעלות על דוכן העדים.

שני השוטרים חשבו שהאיש כבר לא מסוגל יותר להפתיע, אך מהר מאד התברר להם שטעו: מיד כשעלה לדוכן העדים פנה סטיבן לשופט וביקש ממנו לפסול את עצמו מלדון במשפט. השופט הנדהם שאל מדוע, וסטיבן השיב שניכר על השופט שהוא נוטה לטובת השוטרים. 'אתה משוחד!', האשים סטיבן בכעס את השופט שאפילו לא טרח להגיב, בהמשך- סטיבן סיפר את השתלשלות העניינים, וסתר את עצמו מספר פעמים כאשר נשאל שאלות נגדיות על ידי השופט. עם תום הדיון הכריז השופט על הפסקה קצרה, ובסיומה הודיע כי הקנס שנתנו השוטרים הוא מוצדק, אולם בעקבות עדותו של הנהג הוא מוכפל כעת לסך של 2,000 דולר.

הנהג שישב באולם התרומם ממקום מושבו ובפנים אדומות צעק כי כבר מתחילה ידע שהשופט משוחד, הוא הוסיף ש'צדק במדינה הזו, אפשר להשיג רק לבד'. השופט הזהיר אותו מביזיון בית המשפט ונעל את הדיון, לא לפני שסטיבן הבטיח שהוא עוד ינקום במערכת.

פרדי חייך חיוך רחב, ואמר לרון: 'טוב שהצדק יצא לאור!' אבל רון היה מוטרד מהתנהלות העניינים 'משהו לא מסתדר לי' אמר, אך פרדי ביטל את חששותיו במחי יד והשנים יצאו לחגוג במאפייה הסמוכה. כעבור יומיים הוזמנו שני השוטרים להתרחשות מוזרה במחלקת הגבייה של המשטרה. התברר שאזרח שחויב בקנס שגרתי, החליט לשלם את חובו באמצעות אלפי מטבעות קטנים. הוא הגיע עם מריצות של מאות אלפי מטבעות, העמיד אותם לפני דלתות המחלקה ואמר: 'תתחילו לספור!' היה זה כמובן סטיבן הנהג המרגיז והקטנוני שהחליט לנקום ברשויות באמצעות התשה בספירה אינסופית של מטבעות קטנים.

הוא הבחין בפרדי ורון ואמר: 'אתם זוכרים את הקנס שנתתם לי?! הנה הוא כאן ב-200 אלף מטבעות של פני אחד, תיכנסו בפנים כדי לעזור לפקידים לספור את המטבעות!' גיחך סטיבן לעצמו בסיפוק, והיה נראה שבע רצון מהעבודה שהטיל על הפקידים המסכנים. פרדי חשק את שיניו והתכונן להגיב בחריפות, אך רון הניח את ידו על זרועו וביקש ממנו להירגע. במקום זה הוא חייג לאנשי היחידה ללוחמה בטרור וביקש מהם להגיע לזירה במהירות האפשרית.

בתוך דקות הגיעו שלשה כלי רכב שחורים, ורון ביקש מהם לעצור את סטיבן בחשד לפעילות טרור, ולשלוח את המטבעות שהביא למעבדה. אנשי יחידת הלוט'ר לא הבינו מה מתרחש לנגד עיניהם אך מילאו את הוראותיו של רון. התשובה שהגיעה מהמעבדה בתוך שעה קלה הייתה חד משמעית: המטבעות נמשכו בחומר רעיל, שכל נגיעה בו עלולה לסכן את חייו, או לפגוע באופן חמור בבריאותו של הנוגע במטבעות!

רון חייך בסיפוק והסביר לפרדי ולאנשי הלוט'ר את החלטתו: ההתנהגות של סטיבן הייתה מוזרה מהתחלה. היה נראה שהוא מנסה להיעצר בכל מחיר. וגם בבית המשפט הוא ניסה לחבל במשפט והוביל את השופט להגדיל את הקנס שלו במאה אחוז. ניסיתי להבין את המניע שלו, מה יכולה להיות המטרה שלו? היום כשראיתי את ההשקעה הגדולה בתשלום הקנס, שזה אומר קניית מריצות, פריטת כסף למאות אלפי מטבעות קטנים, ספירתם ונשיאתם הבנתי שהוא מנסה להפיץ את המטבעות הללו. הוא הבין שאנחנו נהיה בטוחים שהוא עשה זאת כדי לנקום במערכת המשטרה והמשפט, כאשר לאמיתו של דבר הוא ניסה להפיץ את החומר הרעיל שלו מתוך שותפות בתא טרור, לכן ביקשתי לשלוח את המטבעות למעבדה לפני שהפקידים יתחילו לספור אותם ולהעביר אותם הלאה, והדבר שממנו חששתי התרחש כפי שחשבתי מלכתחילה...'

***

התורה מצווה אותנו לבדוק ולהתחקות אחרי מניעים נסתרים שעלולים להיות חבויים בבני אדם. הדיינים למשל חייבים להיזהר מאד מכל שוחד, כך שאפילו נתינה של מתנה קטנה, או היכרות מוקדמת עלול להגיע ממניעים לא טהורים של בעלי הדין. האדם, על פי התורה נדרש להיות ישר ואמיתי ולהיזהר ממצב של 'אחד בפה ואחד בלב' כי מתנה קטנה אחת יכולה להטות את הכף ולעשות עוול גדול לבעלי הדין...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר