הפוליגרף

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

שבת פרשת משפטים, כ'ט בשבט תשע'ז, 25/2/17

האמת במכונת האמת?

בכ'ט בשבט תרצ'ה, לפני למעלה מ-80 שנה, נעשה הניסוי הראשון ב'פוליגרף', שהינו מכשיר שנועד לקלוט את תגובותיו הבלתי רצוניות של האדם, על מנת לבדוק את מהימנותו.

כינויו הנפוץ של הפוליגרף הוא 'מכונת אמת', אולם אמינותו שנויה במחלוקת עזה. השם 'פוליגרף' מורכב משתי מילים: 'פולי' - רב, 'רישום' - גרף. המכשיר הומצא בארצות הברית, מתוך הנחה שכאשר האדם משקר ואינו דובר אמת, מתרחשים בגופו שינויים פיזיים שלאדם המשקר אין שליטה עליהם. בין השאר, השקר גורם לעלייה בלחץ הדם, הדופק שלו משתנה וחל גם שינוי במוליכות החשמליות של העור כאשר כמות הזיעה גבוהה מהרגיל.

במהלך בדיקת הפוליגרף, מניחים על לבו של הנבדק כמה גלאי נשימה, אל יד ימינו מוצמד שרוול למדידת שינויים בלחץ הדם והדופק, ולשתי אצבעות יד שמאל מוצמד גלאי לבדיקת זיעה. בפני הנבדק מוצגים שלושה סוגי שאלות, שאלות ישירות הקשורות במישרין אל נושא החקירה; שאלות שאינן קשורות כלל, כגון פרטים על חייו הכלליים של הנבדק; ובמקביל נשאלות גם שאלות השוואתיות כדי ליצור לאדם רגשי אשם כלליים, בלי קשר לחשד העכשווי.

במהלך התשובות נבדקות תגובותיו של הנשאל, ועל פיהם מחליטים על מידת מהימנות תשובותיו. כאמור, שנויה אמינות הפוליגרף במחלוקת, והיו אף כמה מרגלים מפורסמים שהצליחו לעבור בדיקות פוליגרף שגרתיות מבלי להתגלות.

כיום, ישנן שיטות ממוסדות של גורמים שונים, המלמדות ומדריכות צעד אחר צעד כיצד 'לשקר ולעבור בהצלחה בדיקת פוליגרף'. לעומת זאת ישנם מכוני פוליגרף רבים, שכמובן מנופפות באמינות הבדיקה שלהן וגובות סכומים נכבדים על כל בדיקה כזו. מטבע הדברים, טוענים ראשי המכונים הללו לדיוק גדול מאוד במבדקי פוליגרף, ויש מהם שטוענים לדיוק של קרוב למאה אחוז. לעיתים, כאשר הוצגו נתונים סותרים בפני בודקים מנוסים, והוכח בפניהם שהמכונה אינה עקבית, טענו הללו ש'הפוליגרף לא טועה, החוקר - כן'...

עובדה היא, שברוב המדינות אין תוקף חוקי לבדיקת פוליגרף, במדינות רבות באירופה החוק אף אוסר את השימוש בו ככלי חקירה הגון, ובארצות הברית הדברים שונים בין מדינה למדינה. 

יום שני א' באדר, ב' דראש חודש אדר תשע'ז, 27/2/17

ה'סנהדרין' הצרפתי

בא' באדר תקס'ז, התכנסה אסיפת רבנים בצרפת, ביזמתו של הקיסר הצרפתי הנודע נפוליון בונפרטה, שנתן לכינוס זה את השם היומרני 'סנהדרין'.

עוד לפני הפיכתו של נפוליון לקיסר צרפת, החל תהליך של השוואת זכויותיהם של יהודי אירופה, לזכויות הכלליות של אזרחי המדינות. תהליך זה, המכונה 'אמנציפציה' - שוויון זכויות, הקסימה בראשית דרכה יהודים רבים באירופה, שנפשם קצה בסבל הרב שעברו ובפרעות שהייתה נחלתם במשך דורות ארוכים, אולם גדולי הדור ההוא עמדו בשער והתריעו מפני השוויון, חשש שמאוחר יותר התברר כנבואה של ממש, עם שקיעתן של יהדות גרמניה וצרפת וההתבוללות הקשה שבאה בעקבותיה.

נפוליון המשיך את תהליך השינוי כלפי היהודים, אולם מטרותיו היו פוליטיות כדי להבטיח את נאמנותם של יהודי צרפת לשלטונו התקיף ולתרבות הצרפתית בכלל. בנוסף לזאת, ביקש נפוליון בשיגעון הגדלות שלו, להפוך למין מושיע של היהודים. לשם כך, החליט להקים מוסד רבני גדול, אותו כינה בשם 'סנהדרין', על שם הסנהדרין שהייתה בזמן בית המקדש, והושיב בו 71 רבנים ונכבדי קהילה. בראש הסנהדרין, התמנה רבי יוסף דוד זינצהיים, שהיה אחד מחשובי רבני גרמניה, ולצדו כמה רבנים נוספים, כשהם נדרשים לענות על מקבץ שאלות מהותיות, שעסקו במגוון נושאים הקשורים ליחסי היהדות אל שכניהם הצרפתים.

גדולי הדור לא ראו בעין יפה את הכינוס ואת ההתרפסות כלפי נפוליון, וגם הפעם התברר מאוחר יותר עד כמה הייתה ראיתם נכוחה. זמן קצר לאחר מכן, פרסם נפוליון את 'הפקודה המחפירה' שהטילה מגבלות קשות על חופש העיסוק וההתיישבות של היהודים, ושוב התברר כי לשווא הייתה כניעתם של משתתפי האסיפה לגחמותיו של השליט העריץ, ושום טובה לא צמחה מיוזמה זו, אלא להיפך.

יום שלישי, ב' באדר תשע'ז, 28/2/17

'מרשעים ייצא ישע'

בב' באדר תר'כ, נוסדה חברת 'כל ישראל חברים', המפורסמת בשמה 'כי'ח' או 'אליאנס'. הארגון הוקם בצרפת במטרה להחדיר תרבות בקרב יהודי אירופה, ולהוות מרכז להגנת היהודים בעולם. הארגון הוקם בעקבות חטיפתו של יהודי בשם אדגרדו לוי מורטארה, שבהיותו ילד קטן הטבילה אותו המשרתת הנוצרית של המשפחה, לאחר שחלה במחלה קשה והיא האמינה שבכך היא תציל אותו. בהיותו בן שש, סיפרה המשרתת את דבר הטבילה לרשויות הנוצריות, והללו נטלו את הילד מהוריו בעל כורחם והוא גדל כנוצרי. העולם היהודי היה כמרקחה, אולם כל המאמצים לשחררו עלו בתוהו והוא גדל למרבה הצער כנוצרי. הארגון כאמור הוקם בעקבות מאורע זה, אולם למרבה הצער גרמו ראשיו להחדרת תרבות קלוקלת בקרב הנוער היהודי במדינות רבות, בהן גם ארץ ישראל וירושלים, ורבים מבני הדור הצעיר עזבו את מסורת אבותיהם והלכו לחצוב בארות נשברים. גדולי הדור נאבקו נגד הארגון, ולימים התברר כמה צדקו בהתנגדותם כנגד רוחות זרות המנשבות בכרם ישראל, וכמה חשוב לשמור על גחלת ישראל הצרופה בלי שינוי ממסורת האבות.  

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר