הצלת העיר צפת

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

שבת פרשת תזריע-מצורע, ג' באייר תשע'ז, 29/4/17

הצלת העיר צפת

בג' באייר תש'ח, בתקופת מאורעות הדמים בארץ ישראל עם סיום המנדט הבריטי, ניצלה עיר הקודש צפת ממרחץ דמים, והפורעים הערביים שבה נמלטו בחסדי שמים ויהודי העיר נותרו לפליטה. העיר צפת מוזכרת כבר בספר שופטים, אולם שם הכוונה לעיר דרומית של נחלת שבט יהודה ולא לעיר הצפונית המוכרת לנו. בתקופת בית המקדש השני כבר התגוררו בעיר יהודים, והמקום מוזכר בספרי יוסף בן-מתתיהו כאחת הערים שבהן התכוננו למרד נגד הרומאים לאחר חורבן בית המקדש. בעיר צפת היו מדליקים משואות בתקופה שהיו מקדשים את החודש על-פי הראייה, והיו מרימים לפידי אש גבוהים כדי לסמן לערים הרחוקות על קידוש החודש בירושלים. עיקר פרסומה של צפת היה בתקופתם של מרן הבית יוסף והאר'י הקדוש, כאשר בעיר התגוררו גאונים מפורסמים בתחילת תקופת האחרונים, ובהם מקובלים רבים. צפת הפכה להיות אחת מארבע ערי הקודש, לצד ירושלים, טבריה וחברון ומאז מתגוררים בה יהודים באופן רציף עד היום. עם עזיבת הבריטים את העיר, השתלטו עליה ערביי האזור, אולם בחסדי שמים הצליחו המגינים להדוף אותם, למרות שהיו מעטים מול רבים, והקב'ה הטיל עליהם פחד ומורא. אחד הניסים הפלאיים במערכה זו, הייתה מרגמת ה'דוידקה', שיותר ממה שעשתה נזק ממשי, גרמה לרעש עצום והפחידה את הפורעים הערביים בעלי הדמיון המפותח, והם נסו מהזירה בבהלה...

יום ראשון, ד' באייר תשע'ז, 30/4/17

הלוחם הגדול

בד' באייר תנ'ח, נפטר גדול הלוחמים במשיח השקר שבתי צבי, הוא הגאון רבי יעקב ששפורטש מאמשטרדם. הוא נולד באלג'יריה למשפחה מיוחסת, והיה צאצא דור אחד-עשר לרמב'ן. כבר בגיל שמונה עשרה נבחר להיות דיין בקהילת 'תלמסאן' שבאלג'יריה, ובהגיעו לגיל 24 נבחר לשמש כרב בעיר. לאחר נדודים הגיע לעיר אמשטרדם ונודע בגאונותו הגדולה, ולאחר מכן התמנה לרבה של לונדון. רבי יעקב היה הראשון שזיהה את שבתי צבי כמשיח שקר, והזהיר את ההמונים שלא לנהור אחריו. את כל מאורעות התקופה העלה על ספרו הגדול 'ציצת נובל צבי' בן ארבעה חלקים, והשפעתו היתה גדולה לקרוא את מסכת ההבלים של משיח השקר ולגלות את נבלותו ברבים. עברו מאז למעלה מ-350 שנה, ועם ישראל כולו ממשיך לדבוק באמונה תמימה בביאת המשיח.

 

 

יום שלישי, ו' באייר תשע'ז, 2/5/17

המנדט הבריטי

בו' באייר תר'פ, אושר המנדט הבריטי על ארץ ישראל, והיהודי האנגלי הרברט סמואל התמנה לנציב העליון הבריטי הראשון. 'המנדט' הוא ייפוי כוח שקיבלה בריטניה מ'חבר הלאומים' כדי לשלוט על ארץ ישראל לאחר מלחמת העולם הראשונה ונפילת האימפריה העות'מאנית ששלטה בארץ ישראל במשך 400 שנה. שלטון המנדט ביקש להוציא לפועל את הצהרת בלפור, להקים בית ליהודי העולם בארץ ישראל, אולם למעשה הטילה הגבלות על העלייה ועל רכישת קרקעות בידי יהודים, והדבר גרר למלחמות פנימיות בארץ. במשך כשלושים שנה שלט המנדט בארץ ישראל, והוא עזב אותה בה' באייר תש'ח.

יום רביעי, ז' באייר תשע'ז, 3/5/17

חנוכת חומת ירושלים

היום, בז' באייר שנת ג' אלפים תכ'ו, בתחילת ימי בית המקדש השני בזמן עזרא ונחמיה, חגגו עולי ציון את חנוכת חומות ירושלים שנבנו מחדש ובנייתן הסתיימה כבר בכ'ה באלול. היה זה לאחר שנחמיה בן חכליה פחת יהודה הגיע לירושלים, בעקבות עזרא שעלה לפניו ועולי ציון שבאו עמו, והוא נדהם לראות את החומה העתיקה של ירושלים מזמן בית המקדש הראשון, כיצד היא חרבה ושרופה. נחמיה הבין מיד, כי אם לא תיבנה החומה מחדש, לא יזכו יהודי ירושלים להגנה וביטחון, ולכן הוא יצא למבצע בניית החומה מחדש. המבצע שנמשך רק חמישים ושניים יום, הוכתר בהצלחה, וירושלים הוקפה בחומה איתנה שהגנה על תושביה מפני השונאים שסביבם.

יום חמישי, ח' באייר תשע'ז, 4/5/17

הרבי 'השען'

בח' באייר תקצ'ו, חל יום פטירתו של רבי ירחמיאל מפשיסחא, בנו הגדול של 'היהודי הקדוש'. איש נחבא אל הכלים היה וסירב להתמנות על מקום אביו. במשך ארבע עשרה שנה הסתתר מעין כל, ואף הקרובים אליו לא ידעו את חשיבותו הגדולה. לפרנסתו עסק בתיקון שעונים, וצדיקי הדור אמרו עליו שבעת שעסק בעניינים גשמיים היה פועל עניינים נעלים ונסתרים. פעם אמר: 'כשלמדתי את מלאכת השעון, נוכחתי לדעת שיש שעון טוב ומושלם, שכל חלקיו שלמים ודבר לא חסר בו, אלא שקפיץ אחד דק כחוט השערה כפוף מעט ואינו מניח לשעון ללכת. תיישר את הקפיץ ומיד יחזור השעון לפעול כתיקונו. אמרתי לנפשי, מה דומה השעון לאדם'...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר