להפסיד ובגדול

רבני שלום לעם תגובות: 0

סיפור לשבת

להפסיד ובגדול – מיכאל ראם

זה לא קרה ביום אחד ועברו חודשים רבים עד שהדיבורים האלו חדרו פנימה, אבל המשפטים האלו בנוסף לזלזול המופגן שספג מחבריו, לבסוף שכנעו אותו לסדוק את חומת האמינות שבה הצטיין ושנתנה בידיו סמכויות רבות כל-כך: 'יש לו כל-כך הרבה כסף, הוא אפילו לא ירגיש אם תעשר לעצמך כמה חבילות של שטרות' היו טוענים באוזניו לא פעם. אך הוא לא היה מוכן לשמוע על כך והמשיך לשרת בנאמנות את פיני בעליה של רשת הסופרמרקטים הארצית שהחזיר לו באותה מטבע וסמך עליו בעיניים עצומות, אבל עם הזמן החל דימיטרי לחשוב שבאמת לא יקרה כלום אם הוא יגניב אל כיסו סכום כסף שבשבילו יהיה גדול מאוד ויאפשר לו התחלה של חיים חדשים, אבל בשביל פיני המולטי-מיליונר יהיה זה סכום פעוט שישנה במעט את טורי המספרים הארוכים של נכסיו הרבים.

וכך החל דימיטרי לתכנן את 'העקיצה הגדולה' וכאחד שמפתחות הכספת הגדולה היו בידיו זה היה די פשוט אך דימיטרי היה איש של הפרטים הקטנים והוא תכנן את הכול בצורה מושלמת, כדי ששום דבר לא ימנע מתכניתו לצאת אל הפועל.

זה היה ליל חורף סגרירי. אחרוני העובדים כבר עזבו את המשרד ורק דימיטרי נשאר שם, דבר שלא היה חריג אצל עובד מסור כמותו. החושך ששרר במשרד וברחוב כולו הרעיד את גופו מעט אבל הוא ידע בדיוק מהם תכניותיו עבור הלילה של חייו. הוא ניגש אל ארון החשמל הנעול ונטרל את מצלמות האבטחה הרבות שכיסו כל פינה במשרד, בצעדים שקטים ניגש אל כספת הענק שבפינת משרדו של פיני הוא הקיש את הקוד בן 12 הספרות והמתין דקה לאחר מכן הקיש עוד קוד וניסה לפתוח את הכספת אך הכספת לא נפתחה. לרגע הוא היה המום, אך מיד נזכר:  'איך שכחתי?' הוא כעס על עצמו והוציא את צרור המפתחות מכיסו ופתח את שני מנעולי הביטחון. דלת הכספת השמיעה חריקה קצרה ונפתחה: 'מזל שפיני אוהב מטבע חוץ' אמר לעצמו בלחש וחיכך את ידיו מול חבילות הדולרים המרשרשות. מצפונו עוד ניסה להתעורר, אבל הוא השתיק אותו שזהו רק חלק קטן מכספו של פיני והוא אפילו לא ירגיש בחסרונו. אחת שתיים שלש ארבע... ספר דמיטרי את החבילות הקשורות בגומיות. 'שבעים אלף דולר זהו בהחלט סכום מכובד 'חשב לעצמו תוך כדי שהוא תוחב את החבילות העבות בכיסי מעילו ונועל את הכספת במהירות, הוא עוד הספיק להעיף מבט אחרון אל המשרד שהיה ביתו השני בארבע עשרה השנים האחרונות ויצא במהירות. הוא חייב להזדרז בעוד שלש שעות יוצאת הטיסה אותה הזמין כבר כמה שבועות קודם והוא חייב להיות רחוק מאוד כשתתגלה הגניבה, לפתע צלצל הטלפון הנייד שבכיסו על הצד הופיע מספרו של פיני ודימיטרי ניסה להישמע רגוע ככל שאפשר: 'כן, פיני הכול בסדר שאתה מתקשר אלי בשעה כזו?' שאל בדאגה מעושה: 'כן, כן הכול בסדר' השיב פיני ברוגע שהבהיר לדימיטרי שהוא לא חושד בדבר: 'פשוט יש עלי סכום כסף גדול ואיני מעוניין להשאיר אותו אצלי בלילה, אפשר לקפוץ אליך בעוד שעתיים לקחת את מפתחות המשרד?' דימיטרי לא היה צריך יותר משניה כדי להשיב: 'בטח שאתה יכול. תתקשר אלי ואני אחכה לך ליד הבית' השיב והתקדם אל רכבו אך לפתע נעצר וחיוך גדול התפשט על פניו הוא הסתובב וחזר שוב אל המשרד, אומנם עד שיגיע פיני אני כבר אהיה על המטוס רחוק מאוד מכאן, אבל אולי עדיף לי לדחות את הטיסה בכמה שעות ולהרוויח גם את הסכום הנוסף שהולך להיכנס אל הכספת, אך מצד שני אם יגלה פיני שחסר כסף בכספת הוא לא יעז להניח שם אפילו עוד דולר אחד. הוא  חישבן במהירות את מהלכיו ופתח שוב את הכספת והחזיר את חבילת הדולרים: 'אל תדאגו' הוא דיבר ספק אליהם, ספק לעצמו: 'אנחנו ניפגש בעוד מספר שעות יחד עם עוד כמה חבילות' צחק דימיטרי בקול ונעל את הכספת הוא יצא שוב מהמשרד והתקשר מיד אל סוכן הנסיעות כדי לדחות את הטיסה במספר שעות, 'שווה לי לבזבז עוד כמה מאות דולרים כדי להרוויח עשרות אלפים במקומם' חשב לעצמו.

שעה חלפה ופיני אכן הגיע מחויך לקחת את מפתחות המשרד כשהוא לא חושד בדבר ואינו מעלה בדמיונו שזוהי הפעם האחרונה בה הוא רואה את דימיטרי. השעה הייתה כבר אחת לפנות בוקר וסוכן הנסיעות התקשר כדי להודיע לו שהצליח להשיג כרטיס טיסה אך מחירו יהיה פי שלוש מהכרטיס הקודם. דימיטרי אפילו לא ניסה להתווכח והמתין בדריכות לשעה ארבע וכשזו הגיעה ארז את מזוודתו ויצא בלאט מהבית הוא דהר במהירות בכבישים הריקים אל המשרד ופתח בזריזות את הדלתות הכבדות וניגש אל הכספת הגדולה. בעוד פחות משעתיים יוצאת הטיסה והוא חייב לסיים זאת מהר ככל האפשר הוא חזר שוב על הקשת הקודים ופתיחת המנעולים אך לפתע הרגיש שראשו מסתחרר והיה נדמה לו שפטיש ענק חובט בראשו. הכספת הייתה ריקה לחלוטין ואפילו דולר אחד לא היה בה, הוא צבט את עצמו כדי להיות בטוח שאינו הוזה אבל זה היה אמיתי לגמרי הכספת הייתה ריקה לחלוטין ורק מעטפה גדולה הייתה מונחת על קרקעיתה דימיטרי פתח אותה והופתע לגלות מכתב פיטורים בו גם הודה לו פיני על מסירותו רבת השנים הכותרת במכתב הפיטורים הייתה: 'לפעמים מנסה האדם להשיג יותר ממה שיש לו, ואינו שם לב שגם מה שבידיו הוא מפסיד. ובגדול...'

*

קורח שעל אף שהיה בעל תפקיד בכיר בהנהגת עם ישראל, לא הסתפק במה שיש לו וניסה לערער בכל האמצעים על מנהיגותם של משה רבינו ואהרן הכהן. דבר שלבסוף הוביל אותו יחד עם כל עדתו לאבדון, דבר שלא רק שלא קידם אותו בתפקידו, אלא קבר אותו עמוק בתוך האדמה...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר