להצמיח מנהיג

רבני שלום לעם תגובות: 0

להצמיח מנהיג - מיכאל ראם

האסיפה בבקתתו של 'סיטאר בנגלורו' המנהיג הבלתי מעורער של עובדי האדמה בכפר ההודי הנידח הייתה בעיצומה, האווירה הייתה מתוחה וכולם ציפו למוצא פיו של בנגלורו הקשיש שישב בראש השולחן כשלצדו יושבים על דרגשי עור אדומים זקני ונכבדי הכפר.

'זוכר אני את אותו יום לפני ארבעים ושש שנה בו מינו אותי זקני הכפר של אותם ימים למנהיג השבט. בכל אותם שנים עשיתי הכול למען רווחתם של התושבים ולא נרתעתי משום מכשול שעמד בדרכי למען יושבי הכפר קטנים וגדולים כאחד' פתח בנגלורו בדבריו והביט בפני הנוכחים שהביטו בו בהערצה. הוא לגם מספל התה הענק שהיה מונח לצדו והמשיך: 'כעת כאשר הזדקנתי וכוחותיי כבר אינם עומדים לי עוד, יהיה זה פשע מצדי להמשיך ולדבוק בתפקיד למרות רצוני העז להמשיך ולעשות הכול למען בני הכפר האהובים, לשם כך התכנסנו כאן היום כדי לבחור את מנהיגו הבא של כפרנו האהוב' היה אפשר לחוש את השקט שהפך לממשי ורק קול הגחלים המפעפעות באח שבפינת הבקתה הפר את הדממה. יושבי השולחן היו בטוחים שכמו תמיד יפתיע מנהיגם גם הפעם בדרך שבה יבחר את היורש ואכן הוא לא אכזב: 'במסורת עתיקת השנים שלנו המיוסדת על חכמת זקנינו מהדורות שעברו נאמר שהאדם בדברים רבים דומה הוא לעץ - ועל פי דברים אלו החלטתי על תהליך שיביא אותנו לבחירת מנהיג הכפר' מסביב לשולחן ישבו עשרת נכבדי הכפר שנשאו עיניהם אל הכתר והביטו דרוכים בפניו של בנגלורו: 'בקצה הכפר ישנה קרחת יער גדולה שהוכשרה במיוחד לכך והיא תחולק לעשרה חלקים, כשכל אחד מכם יקבל לידיו חלק אחד מהם יחד עם מספר שתילי עצים אותם יצטרך הוא לנטוע בחלקת האדמה ולדאוג במסירות וללא לאות לתוצאות הטובות ביותר. בעוד שלש שנים נפגש שוב סביב לשולחן זה כשכל אחד מכם יציג את הפירות שהניבה חלקת האדמה שניתנה ואז יוכרז המנהיג הבא. 'זכרו האדמה היא אותה אדמה והעצים הם אותם עצים, כל השאר נמצא בידיים שלכם'. בנגלורו הביט בפני הנוכחים שהנהנו בהסכמה הם קמו ממקומם וקדו בנימוס כשהם עוברים אחד אחד על פניו.

עוד באותו יום נפגשו עשרת הטוענים לכתר בקצה הכפר כשלכל אחד נמסרו חמישה שתילים שונים. השתילים שיצמיחו את מנהיגם הבא של אנשי האדמה הכפריים.

אף אחד מעשרת המתמודדים לא התכוון לוותר והם התייעצו עם כל מומחי הכפר שהמטירו עליהם עצות שונות ומשונות כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר, ואכן כל אחד מהם השקיע את מירב המאמצים ולא חסך דבר כדי שפירותיו יהיו המובחרים והמיוחדים ביותר.

חלפו שלוש שנים השתילים הרכים הפכו כבר לעצים גבוהים עבי גזע והכל המתינו לרגע שבו יגיעו הפירות להבשלתם - ואכן רגע זה הגיע. וביום שנקבע מראש התאספו ליד ביתו של בנגלורו עשרת נכבדי הכפר כשבידיו של כל אחד מהם סלסלת ענק של פירות שאין יפים מהם, היו כאלו שאף הביאו מגשי כסף מעוטרים שבהם הונחו הפירות שהיו נראים כביכול יד אמן היא שצבעה והבריקה אותם.

הם נכנסו אחד אחד אל חדרו של בנגלורו שעתה היה זקן שבעתיים והציגו את התוצאה של עבודתם המאומצת בשלש השנים האחרונות. בנגלורו טעם מהפירות המושלמים ולא הסתיר את התפעלותו מההשקעה הרבה ושיבח כל אחד מהם על התוצאה מרהיבת העין אך היה נדמה שהוא עדיין מחפש משהו.

אניל צ'ימורו היה דווקא הצעיר שבחבורה אך הייתה בו את התחושה שהוא יכול להצעיד את הכפר קדימה ולא נרתע מזקני הכפר מולם התמודד על התפקיד הנכסף. הוא היה בן למשפחה עניה מאוד ולא מצא כלי מיוחד שבו יוכל להגיש את הפירות עליהם עמל כמו יתר המתמודדים וקיווה שהמנהיג הקשיש והחכם לא יתמקד בעטיפה החיצונית אלא בפירות עצמם עליהם עמל ויגע ללא הפסקה. מיד כשנכנס אניל אל הבקתה היה נדמה לו שבעיניו של בנגלורו הקשיש ניצת אור מיוחד ואכן לאחר שעה קלה התברר לו שלא טעה. בנגלורו אסף את נכבדי הכפר המתוחים שהמתינו להכרזה על המנהיג שיירש את מקומו.

'אני יודע שכולכם השקעתם זמן רב וכוחות אין סוף כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר, ואכן הפירות שהצגתם בפני – אני בטוח שאין טובים מהם בעולם כולו וזהו כבוד גדול לכפרנו שיש לו ניסיון של מאות שנים בעיבוד האדמה עליה אנו חיים. אבל דעו לכם שאנשיי סבבו בשדה המבחן ובחנו אתכם בלי ידיעתכם כך גיליתי שאת הפירות הראשונים שיצאו לקח כל אחד לעצמו ולביתו, והיחיד שהתגבר על כך והתאפק הוא אניל צ'ימורו שגבר על הנטייה הטבעית לקחת לעצמו מהפירות לאחר כל כך הרבה ימים חודשים ושנים של השקעה, כדי לטעום מהתוצאה המשובחת והעביר אותה אליי. אדם שמוכן לוותר ולהתגבר על נטיותיו הטבעיות ואפילו אם יתכן שפירותיו הם לא הטובים ביותר ראוי להיות המנהיג הבא: יחי אניל צ'ימורו מנהיגו החדש של הכפר ושל עובדי האדמה המופלאים שבו...'

*

השקעה ומאמץ רבים משקיע החקלאי בפירותיו, הוא שותל ומשקה גוזם ומנכש והנה כשסוף סוף מופיע הפרי הראשון נטייתו הטבעית היא ליהנות מהתוצאה של עבודתו הרבה וכאן מצווה אותו התורה להתגבר על נטייתו זאת ודווקא את 'פירות הביכורים' להביא אל בית ה' כדי לזכור מי הוא זה שדאג לעולמו והשפיע עליו שפע ומבחר עצום של פירות וצמחים שונים כדי ליהנות בהם בני אדם. לאחר מכן עדיין לא הגיעה השעה ליטול פירות לבית, קודם כל יש לדאוג לכהנים והלווים ולהפריש 'תרומות ומעשרות' לאלו שאין להם אדמות וכל דאגתם הוא לעתידה הרוחני של האומה, לאחר מכן תבוא הדאגה לעניים – השארת מעשרות, לקט שכחה ופאה ורק לאחר מכן האדם ידאג לעצמו ולביתו.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר