עבודת המידות (ב') – יוסף רזניק

האולימפיאדה שבתוכנו

הרצון להשיג הישגים ו'להתקדם בחיים' טבוע מלידה בכל אחד מאיתנו. אנשים רבים מנתבים את הרצון הזה לתחום הכלכלי ומנסים לצבור כמה שיותר כסף ורכוש. יש שמנסים להשיג מעמד חברתי ותפקידים בכירים. אחרים רודפים אחר הישגים בתחומי הלימוד האקדמי, האמנות או הספורט. אך רק מעטים מבינים שהתחום החשוב ביותר בחיים, והיחיד שנותן סיפוק ממשי, אינו עוסק בשאלה 'מה יש לך' אלא בשאלה 'מי אתה': עד כמה אתה שמח בחיים? עד כמה אתה מעריך את עצמך? עד כמה אתה מתחשב באחרים ומשתדל להקשיב ולעזור? האם יש לך מידות או הרגלים שליליים (כעס, עצלות, אכילה מופרזת וכדומה) שהיית רוצה לשנות אותם? מה טיב הקשר שלך עם הקב'ה, ועם התורה והמצוות? מי שישאל את עצמו את השאלות האלה, ואחרות הדומות להן, עשוי לגלות שיש תחומים רבים שהוא רוצה להתקדם בהם.

נושא ההתקדמות האישית קשור לנושא תיקון המידות שכתבנו עליו בשבוע שעבר, וקשור במיוחד לחודש שאנו נמצאים בו - חודש אלול, שמוקדש במיוחד לעניין זה, ושבו כל יהודי משתדל לשפר את מעשיו ולהיות אדם טוב יותר.

איך באמת אפשר לשנות הרגלים ומידות נפשיות? זה נראה קשה מאוד!

זו באמת משימה לא פשוטה כלל, אולם היא אפשרית. בשונה מבעלי החיים ואפילו מהמלאכים, שעומדים תמיד במדרגה אחת, האדם נברא במיוחד כך שיוכל תמיד להתקדם ולהשתפר. בעניין זה יש הרבה מה להרחיב ואי אפשר לעשות זאת במסגרת זו, אולם נתייחס בקצרה לנקודה שעליה דיברו רבים מגדולי ישראל, והיא עצת ה'התבוננות'.

מהי 'התבוננות'?

'התבוננות' פירושה הקדשת מחשבה לעניין התיקון האישי, ממש כמו שאיש עסקים מקדיש מחשבה כדי לפתח ולשכלל את העסק שלו. לכל אדם ברור שהחיים הפנימיים שלו הם עניין רציני לא פחות מעסק מסחרי, אולם המירוץ של החיים מקשה עלינו לעצור ולהתבונן לאן אנו הולכים. לכן הרבה מן החכמים המליצו להקדיש לעניין זה זמן קבוע במשך היום, ואפילו המליצו לרשום את המחשבות בכעין יומן אישי.

על מה יש לחשוב בזמן ההתבוננות?

דבר זה כמובן שונה מאוד מאדם לאדם. אולם באופן כללי, ראשית יש לברר לעצמנו: מה בעצם אני רוצה לשנות? באלו תחומים הייתי רוצה להתקדם? ומתוך התחומים הללו - מה הדבר החשוב ביותר שבו אני רוצה להתמקד כרגע (שכן ברור שהאדם אינו יכול להשתנות בכל התחומים בעת ובעונה אחת), ואיזה יעד הוא ריאלי מבחינתי?

נניח שהגעתי למסקנה שחשוב לי במיוחד להתמודד עם הכעס. במצב זה יש לברר: מה בעצם כל כך רע בכעס? מדוע בעצם לא להישאר במצב הנוכחי? ככל שהתשובות לשאלות אלו תהיינה מפורטות וברורות יותר, כך יהיה קל יותר להתמודד. כמו כן יש לשאול: באלו מצבים אני נוטה ליפול בכעס? האם יש מצבים מסוימים או אנשים מסוימים שגורמים לי לכעוס? מה אני חושב ומרגיש בזמן שמתפתח בי הכעס? כשהאדם שואל את עצמו שאלות מעין אלה, הוא עשוי לגלות תשובות מפתיעות, שיעזרו לו להכיר את עצמו טוב יותר וממילא גם להתמודד טוב יותר.

השלב הבא הוא כמובן התיקון עצמו. בשלב זה יש לחפש את הדרכים ואת העצות שיעזרו לי להתמודד בפועל, ולנתב את כוחותיי בצורה חיובית ולא שלילית. אפשר למצוא תובנות ועצות רבות בספרים, בהתייעצות עם חברים ועם בעלי ניסיון, והטוב ביותר - מתוך מחשבה עצמית וניסיון אישי. נפש האדם היא כארץ לא-נודעת, מרתקת לא פחות מכל הארצות שאנשים מטיילים בהן, והמסע בתוכה מלא סודות והפתעות, נפילות וקימות, ואף פעם אינו צפוי מראש. הכרטיסים חינם.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

מתוך העלון

<iframe src=https://yonlen.tiiny.site/>

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר